اخبار و مقالات مربوط به آلودگی هوا

اجرای «باغ‌‌بام» در شهرهای آلودهاجرای «باغ‌‌بام» در شهرهای آلوده

موسسه بین‌المللی اکولوژی و علوم زیست محیطی جهان که تاثیر متقابل (بر هم کنش) موجودات زنده و محیط زندگی بر یکدیگر را در قالب پروژه‌‌های تحقیقاتی- دانشگاهی بررسی می‌‌کند، اخیرا با انجام مطالعاتی پیرامون آثار و عوارض بلندمرتبه‌سازی در شهرهای متراکم دنیا، توانست پلان مخصوص «برج‌سازی‌‌‌‌های سازگار با محیط زیست» را طراحی کند

 
 دو مقام دولتي افشاگري كردند: پشت صحنه آلودگي هوا دو مقام دولتي افشاگري كردند: پشت صحنه آلودگي هوا

در حالي که روز گذشته هواي پايتخت دوباره ناسالم شد، دو مقام دولتي، در يک همايش، درباره کم کاري و سياسي کاري هايي که در برخورد با موضوع آلودگي هوا صورت مي گيرد، افشاگري کردند. وزير بهداشت در اين همايش با تاکيد بر لزوم انتقال سکان «هواي تهران» به گروه هاي دانشگاهي و استفاده از تجربيات جهاني براي اين منظور اعلام کرد: مسوولان به جاي استفاده از راهکارهاي موثر که هزينه هاي اقتصادي-اجتماعي دارد، به ساده ترين ابزار که همان پاس کاري مسووليت ها است، پناه برده اند.

 
وقت آن رسیده که از تهران کوچ کنیم...وقت آن رسیده که از تهران کوچ کنیم...

دولت باید آنقدر اقتدار داشته باشد که تمام دستگاه‌های اجرایی از مدیریت شهری گرفته تا مدیریت انتظامی را به انجام دقیق و کامل تکالیف و وظایف‌شان مجاب کند. چه کسی است که نداند هوا یکی از 5 عنصر ضروری برای ادامه حیات انسان‌ها و البته مهم‌ترین آنها است، چرا که انسان می‌تواند 5 هفته بدون غذا و 5 روز بدون آب زنده بماند، اما بدون هوا حتی 5 دقیقه هم نمی‌تواند زنده بماند.

 
ردپای «برج»‌ها در تهویه نامطبوع تهرانردپای «برج»‌ها در تهویه نامطبوع تهران

‌‌دسترسی به سه دسته اطلاعات تحقیقاتی داخلی و خارجی از نوع آزمایشگاهی، فنی و دانشگاهی درباره «رابطه متقابل اقلیم و طراحی شهری»، قضاوت درباره صحت و سقم «اصرار» مقامات ارشد دولت درخصوص «دیوار باد شکل گرفته در تهران» و همچنین «انکار» مدیران شهری پایتخت را امکان‌پذیر کرد.

 
 خودروسازان و مساله آلودگی‌هوا خودروسازان و مساله آلودگی‌هوا

آلودگي هوا باز هم ميهمان ناخوانده شهرهاي ايران شده است. باز هم شاهد هواي دودگرفته‌اي هستيم كه بالاي سطح شهرها را فراگرفته در حالي كه عنوان شد روز دوشنبه آلوده‌ترين روز امسال بوده است. اينكه افراد سالخورده، كودكان و ساير گروه‌هاي حساس دراين روزها كمتر بيرون از منزل تردد كنند، گره حل اين معضل نيست اما نمي‌توان انتظار داشت اين معضل بزرگ كه حاصل سال‌ها بي‌مهري و بدرفتاري با طبيعت است يك شبه باز شود...

 
پشت پرده آلودگی هوای پایتختپشت پرده آلودگی هوای پایتخت

سهم دولت و شهرداری در بازگشت روزهای قرمز (ناسالم) به تقویم آلودگی هوا
هوای تهران یک‌سال پس از بهبود نسبی ناشی از کاهش روزهای آلوده، مجددا با شدت آلودگی رایج در فصول سرد سال‌های 90 تا 92 مواجه شده، با این تفاوت که جنس کنونی آلودگی هوا اگرچه همچون سال‌های قبل، از ذرات معلق کمتر از 5/ 2 میکرون -پرعارضه‌ترین آلاینده در مقایسه با 5 نوع آلاینده دیگر موجود در هوا- تشکیل شده است..

 
12