تاریخ آخرین ویرایش : شنبه،11-12-1397
تعداد بازدید :852

اردبیل، استان سال 1398 دوازدهمین دوره ایرانشناسی

 

به نام خدا

سیصد و دوازدهمین گفتمان هنر و معماری

 

اردبیل، استان سال 1398

دوازدهمین دوره ایرانشناسی

 

استان اردبیل با 17800 کیلومتر مربع وسعت در شمال غرب فلات ایران قرار دارد. اردبیل، خلخال، مشکین شهر، گِرمی، بیله سوار، پارس آباد، نمین، کوثر، نیر از شهرهای مهم این استان و شهر تاریخی و مذهبی اردبیل، مرکز آن می باشد. چهار شهرستان از استان اردبیل در طول 5/282 کیلومتر با جمهوری آذربایجان هم مرز اند. در 159 کیلومتر از این مرز، رودهای ارس و بالهارود جریان دارند. محور اردبیل - آستارا (گردنه حیران) اولین خط ارتباطی استان با مرکز کشور است که شهرستان های استان را از راه رشت - قزوین به تهران وصل می کند. سیمای طبیعی و اقلیم استان اردبیل به دلیل تفاوت های جغرافیایی مناطق مختلف آن متفاوت است. بیشتر نواحی این استان بیش از 3 هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد و قله سبلان با 4811 متر ارتفاع در شمال غربی شهرستان اردبیل در اعتدال هوای آن نقش عمده ای دارد.

تاریخ استان اردبیل با تاریخ سرزمین آذربایجان درآمیخته است. بسیاری از مورخان اسلامی بنای شهر اردبیل را به فیروز پادشاه ساسانی (489-457 م) نسبت می دهند. ولی اردبیل در زمان هخامنشیان نیز دارای اهمیت سیاسی و نظامی بوده و مرکز استقرار اردوی ایران جهت حفظ و نگهداری مرزهای شمالی به شمار می رفته است. به روایت اوستا، زرتشت پیامبر ایرانی در کنار رود "دائی یتا" که امروز ارس نامیده می شود به دنیا آمده و کتاب خود را در سبلان نوشته و برای ترویج دین خود روی به شهر اردبیل آورده است.

در زمان حمله اعراب به ایران (22 هجری قمری) اردبیل بزرگترین شهر آذربایجان بود. بین سال های 317 - 267 ه.ق این شهر مرکز حکمرانی طایفه بنی ساج بود که حکومت را از مراغه به اردبیل انتقال داده بودند. اردبیل تا حمله ی مغول، مرکز حکومت آذربایجان بود. شاه اسماعیل برای تشکیل حکومت واحد ایرانی از اردبیل قیام کرد و پس از آن تبریز را  در سال 906 ه.ق پایتخت رسمی ایران قرار داد. در این دوره (دوره صفوی) اردبیل از لحاظ سیاسی و اقتصادی سرآمد شهرهای ایران بود. این شهر در مسیر شاهراه تجاری ایران و اروپا قرار داشت و ابریشم و مال التجارۀ وارده از گیلان، از طریق اردبیل به اروپا صادر می شد.

امروزه علاوه بر اهمیت جاذبه های طبیعی و تاریخی استان اردبیل که زمینه مناسبی را برای توسعه اقتصادی - اجتماعی آن فراهم آورده اند، موقعیت استراتژیک این منطقه از نظر همجواری با کشور جمهوری آذربایجان، از نظر توریسم عبوری و بازرگانی، آن را در اهمیت درجه اول قرار می دهد.

در سیصد و دوازدهمین گفتمان هنر و معماری که به استان اردبیل (استان منتخب گروه ایرانشناسی انجمن مفاخر معماری ایران) اختصاص دارد،  خانم ها مهندس نیکی علی آبادی و آقایان مهندس فرامرز تطهیری مقدم و دکتر علی طاهری پیرامون معرفی ابعاد گسترده و کلیات استان می پردازند که با نمایش فیلم همراهست، دبیر پنل گفتگو آقای مهندس علیرضا قهاری هستند.

 

 

زمان: چهارشنبه 15 اسفند ماه 1397 از ساعت 15:30 الی 17:30

مکان: موزه هنرهای دینی امام علی (ع) خیابان ولیعصر (عج) - بالاتر از ظفر - بلوار اسفندیار - شماره 35

 

انجمن مفاخر معماری ایران

www.ammi.ir

موضوعات مرتبط : هم اندیشی    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید