تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :4638

الگوریتم معماری

یکصد و نود و هشتمین گفتمان هنر و معماریالگوریتم معماری
"الگوریتم معماری "
" با نگاهی به طراحی فرایندی
در آثار شاخص معماری معاصر جهان و معماری ایرانی اسلامی"
Archilabb @ msn.com


طراحی و به صورت خاص طراحی معماری فرایندی چند بعدی، پویا ، چند سامانه ای و زنده است. از آنجا كه زاده انسان مولد و کمال طلب است در جستجوي خلاقيت است و از آنجا كه براي ساخته شدن نياز به فناوري دارد مرتبط با دانش و در جستجوي نوآوري‌هاي علمي.

گاهي جستجوي خلاقيت زيباشناسانه، آن را به سمت توليد هر چه بيشتر زيبايي سوق داده و از تكنولوژي به نفع آن سود برده است و گاهي خود تكنولوژي را به عامل زيبايي تبديل كرده و در گسترش سمبليك آن كوشيده است.معماري الگوريتميك در جستجوي يافتن منطق، رفتار، فرايند، الگو و محتواي اين دانشهاست تا از تلفيق آن با معماري به توليد ساختارهاي جديد و پيچيده بپردازد ونوآوري را در به روزترين و پيشروترين حالت‌هاي آن جستجو كند. جرياني كه همه عرصه‌هاي دانش امروز را بر بسترهاي كامپيوتري - الگوريتميك كنار هم مي‌آورد.

معماري الگوريتميك عرصه‌هاي نویني را براي توليد و تلفيق علم فراهم آورده است. هندسه به عنوان ريز ساخت شكل گيري معماري در حوزه‌هاي جديدي همچون هندسه پيشرفته و هندسه الگوريتميك مطالعه مي‌شود. اين دانش‌هاي جديد پتانسيل‌هاي متعددي را به دانش معاصر افزوده‌اند و حل مسائل پيچيده و داراي چند متغير را ممكن ساخته‌اند. معماري با استفاده از نرم افزارها و ابزارهاي الگوريتميك توان فزاينده و مولد اين الگوريتم‌هاي هندسي را در توليد معماري استفاده كرده و هر روز با پژوهش در اين زمينه‌ها به كيفيت‌هاي معماري مي افزايد. تجهيزات ساخت، متدولوژي وتكنيك‌هاي خاص خود را درتوليد و ساخت قطعات ونمونه‌هاي مواد فراهم كرده‌اند و تزريق اين نمونه‌ها به معماري و ساخت باعث شده تا عرصه‌هاي نويني در پژوهش ساخت ديجيتال و فرايندهايي نظير سفارشي سازي انبوه فراهم آيند. رياضيات، هندسه، برنامه‌نويسي وعرصه‌هاي مختلف دانش كامپيوتر كه به صورت تلفيقي به معماري اضافه مي‌شوند، زمينه‌هاي خلاقيت و نوآوري در توليد معماري هستند.

زمان: سه شنبه 21 اردیبهشت ماه 1395 از ساعت 16 الی 18
مکان: موزه هنرهای آئینی امام علی (ع) خیابان ولیعصر (عج) - بالاتر از ظفر - خیابان اسفندیاری - شماره 35
انجمن مفاخر معماری ایران
www.ammi.ir

 

موضوعات مرتبط : هم اندیشی    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید