تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،8-8-1396
تعداد بازدید :1179

باغِ جهانیِ چهل ستون (اصفهان) با یونسکو در گذر باغ ایرانی

 

به نام خدا

دویست و پنجاه و ششمین گفتمان هنر و معماری

 

باغِ جهانیِ چهل ستون (اصفهان)

با یونسکو در گذر باغ ایرانی

 

باغ چهل ستون که بالغ بر 67000 متر مربع مساحت دارد، تنها قسمت کوچکی از باغ وسیع جهان نما است که پیشینه آن به قبل از دوران صفوی می رسد. شاه عباس اول در میان آن کوشکی بنا نهاد که هسته نخستین کاخ چهل ستون بود و تالار میانی کاخ و غرفه های چهار گوشه آن را شامل می شد. در دوران حکومت شاه عباس دوم تحولات چشمگیری در این ساختمان پدید آمد و ایوان ستون دار، ایوان آئینه، سالن های الحاقی در اضلاع شمالی و جنوبی ایوان ستوندار، ایوان های طرفین تالار مرکزی، دو استخر در دو قسمت شرقی و غربی و نقاشی های دیواری تالار مرکزی به بنا افزوده شد. این کاخ به طور رسمی در سال 1057 هجری قمری به منظور تشریفات و پذیرایی از پادشاهان و صاحب منصبان دولت های هم عصر دولت صفوی اختصاص داده شد. ساختمان کاخ در سال 1118 هجری قمری در زمان سلطنت شاه سلطان حسین، دستخوش حریق شد که قسمت های سوخته، بازسازی و ترمیم شده اند.

با حضور سلسله افشاری و متعاقب آن در اوائل حکومت قاجار، دو نقاشی دیواری دیگر به سالن مرکزی الحاق گردید. همزمان با صدارت مسعود میرزا ظل السلطان، فرزند ناصر الدین شاه قاجار و مقارن با قرن 12 هجری، به دستور شخص او، آسیب های جدی به بنا وارد شد که بعدها توسط کارشناسان و مرمتگران ایتالیائی و ایرانی مرمت گردید. کاخ چهل ستون در پانزدهم دیماه 1310 خورشیدی به شماره 108 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در نام گذاری این بنا به عنوان چهل ستون به دو علت می توان اشاره نمود: نخست آن که عدد 40 در عرفان اسلامی نماد تعدد و کثرت است و دوم آن که انعکاس تصویر 20 ستون ایوان ضلع شرقی کاخ در استخر مقابل، در مجموع تعداد ستون ها را به چهل می رساند. کاخ چهل ستون در سال 1316 خورشیدی به عنوان "موزه چهل ستون اصفهان" در نظر گرفته شد و سپس در تاریخ هشتم مهرماه سال 1327 خورشیدی به طور رسمی گشایش یافت. گردآوری، نگهداری و حفاظت آثار و اشیای تاریخی، فرهنگی و هنری، فراهم آوردن امکانات پژوهشی و تحقیق درباره آن، از اهداف این موزه بوده است.

در این موزه آثار هنری از سده های پیش از اسلام تا سده 14 هجری قمری گردآوری شده است. دیوار نگاره های چهل ستون اصفهان، نمونه ای از بهترین تزئینات وابسته به معماری در ایران است. این دیوار نگاره ها، بیانگر رویدادهای تاریخی دوران صفوی و پس از آن بشمار میرود که در کنار مضامین مرسوم ادبی و نقوش گیاهی و تجریدی به سبک مکتب اصفهان و به شیوه نقاش شهیر صفوی، رضا کاشانی متخلص به رضا عباسی نقش شده است. در محوطه چهل ستون، سنگ شیرها و مجسمه های سنگی اطراف استخر و داخل باغچه ها، تنها آثاری است که از دو قصر باشکوه دیگر صفویه یعنی آئینه خانه و عمارت سرپوشیده باقی مانده و به این محل منتقل شده است. تندیس های چهل ستون در گوشه های استخر باغ، آناهیتا ایزدبانوی آب ها هستند.

باغ چهلستون اصفهان که نمونه ای از یک باغ سلطنتی از دوره صفوی است، در سال 2011، همراه با 11 باغ دیگر ایرانی (9باغ در مرزهای امروزی ایران 2باغ در هند و یک باغ ایرانی در پاکستان) در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

در دویست و پنجاه و ششمین گفتمان هنر و معماری که به همت موسسه مطالعاتی جهانباغ ایرانیان برگزار گردیده به معرفی و شناخت باغ ایرانی چهل ستون اختصاص دارد. در این نشست آقایان مهندس ابوالحسن میرعمادی ، دکتر علی طاهری سخن خواهند گفت که با نمایش فیلم همراه است. دبیر پنل گفتگو خانم مهندس انوشه منصوری هستند.

 

زمان: چهارشنبه 10 آبان ماه 1396 از ساعت 15:30 الی 17:30

مکان: موزه هنرهای دینی امام علی (ع) خیابان ولیعصر (عج) - بالاتر از ظفر - بلوار اسفندیار - شماره 35

انجمن مفاخر معماری ایران

www.ammi.irنظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید