تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :2578

پیش درآمدی بر هم اندیشی تاریخ شفاهی معماری و شهرسازی معاصر

یکصد و سی و چهارمین گفتمان هنر و معماری

 

تاریخ شفاهی معماری و شهرسازی معاصر


تاریخ، دانش پیچیده ای است که برای حصول به حقیقتی همیشه نسبی، ناگزیر از پیمودن راه های ناهموار و چالش برانگیز است. در طی قرون، تاریخ با شیوه های متفاوتی درک شده: از طریق نقاشی های به جا مانده بر دیوار غارها، ابزار انسان های نخستین، مطالعه سنگ نبشته ها، رویت بناهای باستانی، بررسی مجسمه ها، سکه ها و مهرها، مطالعه نامه ها، کتب خطی و سفرنامه ها و خاطرات و ...

تاریخ شفاهی نیز که یکی دیگر از روش های درک تاریخ است، نوعی شیوه جمع آوری و آماده سازی اطلاعات به شمار می رود که از طریق ضبط مصاحبه با شرکت کنندگان در رویدادهای تاریخی به دست می آید. این روش، همچنانکه قدیمی ترین نوع تاریخ است (که مربوط به پیش از آغاز اختراع الفبا و ثبت تاریخ می شود) یکی از جدید ترین انواع آن نیز به شمار می آید.

تاریخ شفاهی مبتنی است بر مصاحبه ی رو در رو با تاریخ سازان. اگرچه بهره جستن از روایات شفاهی، به عنوان یک منبع تاریخی، امری همیشگی در تاریخ نگاری هر ملتی است، اما در بحث تاریخ شفاهی، مورخ، خود به تولید منابع تاریخ دست می زند.

موسسه تاریخ شفاهی معماری و شهرسازی اندیشه معاصر که از تیرماه 1390 به همت جمعی از علاقمندان و پژوهشگران در زمینه معماری و شهرسازی معاصر شکل گرفت، چندین پروژه مطالعاتی را در این حوزه به انجام رسانیده یا در دست اجرا دارد. این مطالعات تا کنون با مشارکت بیش از یکصد نفر از صاحب نظران و تاریخ سازان معماری و شهرسازی کشور تهیه و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است.

در یکصد و سی و چهارمین گفتمان هنر و معماری، که به ارائه طرح های این موسسه اختصاص دارد، طرحهای: کاخ گلستان - تاریخ شفاهی دکتر محمدامین میرفندرسکی - محله سکونتی منیریه (تهران)، طرح های هادی وزارت کشور و مجموعه اندیشه معماران معاصر، توسط خانم ها دکتر گیتی اعتماد ، دکتر شهلا اعزازی و آقایان مهندس ابوالحسن میرعمادی، مهندس پرویز طلایی و مهندس علیرضا عظیمی معرفی می شوند که با نمایش فیلم و پرسش و پاسخ همراه است.

 

زمان:چهارشنبه دوم مهر ماه 1393 از ساعت 17 الی 19:30
مکان:باغ موزه قصر ،‌ خیابان شریعتی ، خیابان مطهری شرقی
کتاب راس ساعت 17 توزیع می گردد.

موضوعات مرتبط : هم اندیشی   تاریخ شفاهی    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید