تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1900

پیش درآمدی بر هم اندیشی رزن

بیست و سومین گفتمان هنر و معماری

شهرستان رزن، در شمال شرقی استان همدان، با زمین های حاصلخیز و مراتع پر رونق دامداری و آب و هوای سرد و معتدل کوهستانی، در ارتفاع 1800 متر از سطح دریا قرار دارد. این شهرستان دارای 25هزار نفر جمعیت است که اکثرا به زبان ترکی آذربایجانی سخن می گویند، اما زبان فارسی نیز در بین اهالی شهرنشین رواج دارد. رزن در دشتی واقع است که اطراف آن را ارتفاعاتی از رشته کوه های زاگرس در برگرفته و توسط رودخانه هایی سیراب می شود که مهمترین آن رودخانه خمیگان نام دارد.

رایزن یا رزان که اولی به معنای مهماندار است و دومی از کلمه (رز) انگور می آید را ریشه نام "رزن" دانسته اند. رزن شهری است زیبا با چشمه های آب معدنی و مردمی خونگرم و مهمان نواز. این دیار با نام تاریخی "درگزین" از قدمت و تاریخ پرفراز و نشیبی برخوردار است و بزرگان و مشاهیری تاثیر گذار در تاریخ ایران از این خطه برخاسته اند.

مهمترین اماکن مذهبی رزن، مقابر امامزاده اظهر بن علی و امامزاده هود است که هر دو بنا به دوران مغول و قرون هفتم و هشتم هجری تعلق دارد.
این شهرستان در حال حاضر بزرگترین مرکز تولید سیمان در کشور است و دارای معادن سنگ قابل توجهی است و در حوزه تولیدات کشاورزی نیز رتبه نخست را در استان دارا می باشد. همچنین بزرگترین مرکز پرورش اسب در غرب کشور در رزن قرار دارد.

در بیست و سومین گفتمان هنر و معماری، پس از نمایش فیلم، شرح خواجه رشید الدین فضل اله و عین القضات همدانی خواهد آمد و آداب ایرانگری در دوره معاصر نقد خواهد شد. آقایان علی طاهری، شهریار سیروس، مهندس یزدان هوشور، مهندس پرویز طلایی و مهندس نادر ناصرالمعمار، آغازگر هم اندیشی خواهند بود.

زمان: چهارشنبه 16 آذر ماه 1390 از ساعت 16 الی 19
مکان: موزه هنر امام علی (ع) - خیابان ولیعصر - چهارراه نیایش - بلوار اسفندیار - شماره 35
اطلاعات گردشگری همدان و کتاب راس ساعت 16 توزیع می گردد.

موضوعات مرتبط : هم اندیشی    
استان مرتبط : همدان  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید