تاریخ آخرین ویرایش : سه شنبه،23-11-1397
تعداد بازدید :773

ریاضیات گسسته و روش های مقداری در تحلیل فضای معماری

 

به نام خدا

سیصد و نهمین گفتمان هنر و معماری

 

ریاضیات گسسته  و روش های مقداری در تحلیل فضای معماری

 

تجارب ارزنده گذشتگان در طول تاريخ، همواره سرمايۀ اصلي انديشمندان در گره گشايي از مشكلات و حركت به سوي آينده  بهتر بوده است. انتقال تجارب از نسلي به نسل ديگر باعث پيشرفت علمي و فني، تداوم فرهنگي، تحكيم هويت ملي و تقويت حس خوداتكايي بوده و زمينه را براي موفقيت هاي جديد علمي و فني و دستيابي به توسعه پايدار فراهم آورده است. معماري گذشته ايران مملو از نمونه هاي با ارزش مسکن هویت مند مي باشد. آثار باقیمانده از دوره های تاریخی مختلف و معماری درخشان هر شهر گواه این مدعاست. عليرغم اين واقعيت روشن، متأسفانه تاريخ معاصر ايران به دلايل زياد و در ابعاد مختلف با انقطاع فرهنگي و گسست از تجارب تاريخي و اصول بي زمان جاري در سنت هاي ارزشمند فرهنگ خودي، مواجه شده است و يكي از آثار اين گسست، دور شدن از هويت بومي در آثار معماري امروز ايران است. از طرفی تلاش های صورت گرفته برای احیای هویت، همواره با تقلید شکلی و فرمی صرف همراه بوده که در نهایت به دلیل اینکه این ساختمان ها پاسخگوی نیازهای زندگی امروز نیستند، با شکست مواجه شده اند.

تحلیل طراحی های معماری به معنی تحقیق راجع به ایده ها، کیفیات و ویژگی های طرح، عموما منحصر به سوالاتی راجع به فرم و تکنیک ساخت می گردد. درحقیقت بحث های سبکی و رمزی و بررسی های پدیده ای در مورد آثار بسیار شاخص معماری هنوز هم مطرح است اما در مورد اکثر قریب به اتفاق سایر ساختمان ها بررسی ها همچنان محدود به ویژگی های فرمی، بازبینی حجم و کیفیات مصالح می شود. می توان بیان کرد که دوره خوانش صریح وقطعی ظاهری یک اثر معماری به پایان رسیده است.  امروزه دانش روز و در هم شکستن مرزهای علوم مختلف امکان بررسی های بین رشته ای را به گونه ای فراهم کرده که می توان پلی میان معماری و ریاضیات احداث نمود و مسائل معماری را اینبار از دریچه تئوری های میان رشته ای تحلیل کرد.

در سیصد و نهمین گفتمان هنر و معماری کاربرد ریاضیات گسسته و تئوری گراف و نیز نحو فضا در یافتن نظم مشخص معمار در ترتیب دادن فضای معماری مورد بحث قرار می گیرد. یافتن آرکتایپ بر اساس جنوتایپ های معماری دوره مشخص و یا معمار مشخص امکانی ، مهیا می کند تا بتوان تداوم نسل بناهای هویتمند را همگام با تغییرات دنیای جدید شاهد باشیم. سخنرانان این نشست که با نمایش فیلم همراهست، آقای دکتر سعید علی تاجر و خانم مهندس مینا حاجیان هستند.

 

 

زمان: چهارشنبه 24 بهمن ماه 1397 از ساعت 15:30 الی 17:30

مکان: موزه هنرهای دینی امام علی (ع) خیابان ولیعصر (عج) - بالاتر از ظفر - بلوار اسفندیار - شماره 35

 

انجمن مفاخر معماری ایران

www.ammi.irنظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید