تاریخ آخرین ویرایش : شنبه،15-4-1398
تعداد بازدید :697

سیصد و بیست و چهارمین گفتمان هنر و معماری نقش ماندگار آئین رونمائی از کتاب زندگینامه دکتر عمید مسعودی

 

به نام خدا

سیصد و بیست و چهارمین گفتمان هنر و معماری

 

نقش ماندگار

آئین رونمائی از کتاب زندگینامه دکتر عمید مسعودی

 

در کشوری که سرانه مطالعه اش تعریفی ندارد، از قدیم، خواندن شرح احوال و خاطرات بزرگان جایگاه ویژه ای داشته است. نقش ماندگار استاد دکتر عمید مسعودی اما حکایت دیگری دارد. هر قدر که در لابلای خطوط و صفحات این کتاب ارزشمند، درس سیر و سلوک، شرافت و پایمردی بر اهداف والای انسانی می یابید، همان قدر هم آن را کتابی پر محتوا و فنی خواهید یافت. زندگینامه وی چنان خلاقانه و ظریف روایت شده که بدون شک یکی از مهمترین نیازهای نسل نو مهندسی کشور را پاسخ می دهد. در این شرح احوال و خاطرات، به لطیف ترین شکل ممکن می آموزیم که رسم زندگی موفق، سلوک مداوم و بی توجهی به یاس و نومیدی است. در زمانه ای که واژه امید از فرط استفاده نابجا در حال رنگ باختن است. زندگی پر فراز و فرود استاد امید را جلا می دهد. آنچه در بیان مدبرانه سه ویژگی و تخصص بارز حرفه ای در این زندگینامه ذکر شده، می تواند مرجعی بر هر سه حوزه باشد که به اختصار اما بسیار دقیق و حساب شده طرح شده اند. وجه "هنر معماری" و آموختن گام به گام در مکاتب و محافل بزرگان و شرح دقیق از ماهیت درهم تنیده مهندسی و هنر در ذیل عنوان معماری، "وجه استادی" با نگاه پیشرو و روشن از فرایند آموزش، آنگونه که نیازهای آموزشی و تلاش خستگی ناپذیر وی پس از پنج دهه از دوران مسئولیت های خطیرش همچنان زبانزد همکاران و دانشجویان وی بوده است، و سوم، ویژگی "مدیریت و حرفه مهندسی" که جلوه ای از تعهد به اخلاق حرفه ای است، آنچه فقدانش امروز به صورت گسترده و پر دامنه آفت جامعه مهندسی و صنعت احداث کشور شده است، شناخت وظایف ذاتی مهندسین مشاور، تعامل هوشمندانه و دقیق با کارفرما و نهایتا صلابت و جدیت بر حقیقت تا آخرین لحظه، به قیمت هر آنچه که در تناسب با اصالت و درستی وظیفه مهندسی اش نباشد.

کتاب نقش ماندگار بیش از همه و قبل از اینکه ارائه دهنده فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و تخصصی دکتر عمید مسعودی باشد، بیانگر بخش مهمی از تاریخ معماری، شهرسازی و مهندسی کشور است. به گونه ای که تنوع این فعالیت ها در حوزه های مختلف، خواننده را با مباحث گوناگون نیم قرن از معماری و مهندسی در ایران آشنا می کند.

در سیصد و بیست و چهارمین گفتمان هنر و معماری که به آئین رونمائی زندگینامه دکتر عمید مسعودی تخصیص یافته است، آقایان دکتر ایرج اعتصام، مهندس ابوالحسن میرعمادی و مهندس یزدان هوشور سخن خواهند گفت که با نمایش فیلم همراه است. دبیر پنل گفتگو آقای مهندس علیرضا قهاری هستند.

 

زمان: چهارشنبه 19 تیر 1398 از ساعت 15:30 الی 17:30

مکان: موزه هنرهای دینی امام علی (ع) خیابان ولیعصر (عج) - بالاتر از ظفر - بلوار اسفندیار - شماره 35

 

انجمن مفاخر معماری ایران

www.ammi.irنظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید