تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1991

پیش درآمدی بر هم اندیشی شهرها و بندرها

یکصد و ششمین گفتمان هنر و معماری
 
نگرش بخشي، در طرح‌هاي کلان شهري و بندري سر منشأ بروز معضلات عديده‌اي در زمينه‌ عملکرد متقابل شهر‌ها و بندرها نسبت به يکديگر به شمار مي‌آيد؛ چنانکه در غالب طرح‌هاي شهري، بندر به عنوان يک عنصر مجزا درکنار شهر انگاشته شده و از سوی دیگر عاملین بندرها نيز هيچگونه ارتباط و عملکردي براي بندر با شهر متصور نيستند. حال آنکه بندرها به عنوان يک عنصر مؤثر در اندام شهر هستند که در بسياري از موارد، اين عنصر مؤثر مي‌تواند قلب يا هسته‌ مرکزي و اصلي تشکيل شهر باشد (که پيدايش اوليه شهر از آن نقطه نشأت گرفته است) و اساساً شهر به عنوان حوزه خدمات رساني آن، بندر پيدايش حاصل کرده است.
معضلات مطروحه لزوم بررسي طرح تعامل بين اين دو حوزه را تبيين مي‌سازد و از آنجایی‌که دستیابی به سواحل پایدار که از جمله اهداف مطروحه در سند چشم‌انداز سواحل بشمار می‌آید، در گرو توسعه ظرفیت‌های پایدار ترانزیتی، ترافیکی، شهری، طبیعی و ... می‌باشد، توجه به این امر را ضروری می‌سازد.
طرح تعامل بندر و شهر، با هدف فراهم کردن زیرساخت‌های توسعه بندرها و رفع موانع و محدودیت‌های شهر همجوار در فرآیند توسعه 12 بندر و شهر همجوارش انجام شده است. در این پروژه که با رویکرد فرابخشی نسبت به آسیب‌شناسی وضع موجود و بررسی موانع و محدودیت‌های پیش‌‌روی بندرها صورت گرفته است، سیاست‌های کلان اتخاذ شده و استراتژی‌های تخصصی تدوین گردیده است، همچنین راهکارها و اقدامات اجرایی متعددی در بازه‌های زمانی کوتاه، میان و بلند مدت تعیین شده است.
در یکصد و ششمین گفتمان هنر و معماری که به معرفی دستاوردهای این پروژه در قالب طرح های موضعی و موضوعی عملیاتی دو شهر-بندر انزلی در شمال و بوشهر در جنوب کشور به عنوان نمونه اختصاص دارد، آقای دکتر محمدمهدی محمودی و سرکار خانم ها مهندس لیدا اسلامی، مهندس عرفانه توافقی و مهندس رویا رنجبری، ضمن بررسی اصول و معیارهای حوزه نفوذ شهر و بندر به راهکارهای تعامل بندر انزلی و بندر بوشهر می پردازند که با نمایش فیلم همراه است.
 
 
زمان:چهارشنبه 6 آذر ماه 1392 از ساعت 16 الی19
مکان:موزه هنرهای دینی امام علی(ع )-خیابان ولیعصر-چهارراه نیایش -بلوار اسفندیار-شماره 35
کتاب راس ساعت 16 توزیع می گردد
موضوعات مرتبط : هم اندیشی    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید