تاریخ آخرین ویرایش : یکشنبه،24-4-1397
تعداد بازدید :1151

طراحی مولد در الگوریتم معماری

 

به نام خدا

دویست و هشتاد و سومین گفتمان هنر و معماری

 

طراحی مولد در الگوریتم معماری

 

شناسايي دقيق مراحل مختلف فرآيند طراحي در يك رشته "عمل- محور" نظير معماري، كار آساني نيست. در اين ميان، مرحله يافتن ايده اصلي، طرح مايه و يا "مولد اوليه" يك اثر معماري مرحله ناشناخته اي است. واژه مولد اوليه در سال 1984 براي نخستين بار به ادبيات طراحي پژوهي وارد گرديد. تحقيقات اوليه آشكار ساخت كه معماران براي طراحي، از همان ابتدا خود را وابسته به يك ايده مي نمايند. مطالعات بعدي نشان داد كه در اغلب موارد تنها از يك مولد اوليه استفاده نمي شود، بلكه طراحان براي دست يابي به راه حل نهايي از چندين مولد اوليه بهره گرفته و در ادامه با طي مراحل مختلفي اين ايده را تجزيه و تحليل، تفسير و پالايش مي نمايند تا طرح نهايي حاصل آيد.

طراحی زایان یا طراحی مولد یک فرایند یافتن فرم است که می‌تواند رویکرد تکاملی طبیعت را در رابطه با طراحی، تقلید کند. طراحی زایان می‌تواند با اهدافی شروع شده و سپس تعداد غیرقابل شمارشی از راه حل‌ها را برای یافتن بهترین گزینه پژوهش کند. با استفاده از محاسبات ابری، طراحی زایان می‌تواند چرخه ای از هزاران یا میلیون‌ها طراحی، پیکربندی آزمون و یادگرفتن از چرخه‌های قبلی را طی کند. این فرایند می‌تواند طراحان را قادر سازد تا فراتر از توانایی انسان‌ها برای ایجاد یک طراحی، گزینه‌های جدیدی را تولید کنند، تا به یک طراحی بهینه برسد.

بیشترین طراحی‌های زایان، که خروجی آن‌ها عکس‌ها، صداها، مدل های معمارانه، پویانمایی و غیره است بر اساس مدل‌های الگوریتمی و پارامتری است. طراحی زایان یک روش سریع برای جستجوی گزینه‌های ممکن طراحی ای که در حوزه‌های دیگر مثل هنر، معماری، طراحی ارتباطات و طراحی محصول استفاده می‌شود، است.

در دویست و هشتاد و سومین گفتمان هنر و معماری که به طراحی مولد در الگوریتم معماری اختصاص دارد آقای دکتر مرتضی رهبر سخن خواهند گفت که با نمایش فیلم همراه است.

 

زمان: چهارشنبه 27 تیر ماه 1397 از ساعت 15:30 الی 17:30

مکان: موزه هنرهای دینی امام علی (ع) خیابان ولیعصر (عج) - بالاتر از ظفر - بلوار اسفندیار - شماره 35

انجمن مفاخر معماری ایران

www.ammi.ir

موضوعات مرتبط : هم اندیشی    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید