تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :3233

معماری بایونیک، معماری طبیعت

یکصد و نود و ششمین گفتمان هنر و معماری

معماری بایونیک، معماری طبیعت

معماری بایونیک، معماری طبیعت

ساختمان متشکل از سازه ای با فضای مشخص است که بشر را از شرایط سخت و آسیب های محیطی حفظ می کند و شرایط آسایش را برایشان فراهم می کنند. ساختمان ها از زمانی که تنها یک پناهگاه محض و سازه ای ابتدایی بودند تا امروز که دارای ویژگی های خاصی هستند، نخستین هدفشان بالا بردن آسایش و کیفیت زندگی بوده است. در این راستا، بشر، برای غلبه بر مشکلات؛ از طبیعت الهام گرفت اما جنبش های دوره مدرن و ساخت‌وسازهاي مربوطه منجر به تخریب محيط زيست شد. استفاده گسترده از شیشه، فلز و دیگر مصالح ساختمانی صنعتی در ساختمان ها، نیازمند سیستم های مکانیکی متنوع و مقدار زیادی انرژی بود تا آب و هوا درون ساختمان را اداره کند.

افزایش هوشیاری محیطی که با بحران نفت در دهه 1970 تسریع شد، مطالبات جدیدی برای بهره وری انرژی، از جمله تهویه مطبوع طبیعی، ذخیره انرژی، عایق بندی و محافظت در برابر آفتاب را به همراه داشت. از زمانی که این مطالبات جدید ظهور کرد، مفهوم جدیدی به نام توسعه پایدار تکامل یافت. يكي از روش‌هاي توسعة پايدار، استفاده از تكنيك‌هايي است كه از ميليون‌ها سال قبل توسط  طبيعت به كار گرفته و بهینه شده است. بایونیک موضوعی میان رشته ایست که با الهام از چگونگی حل مشکلات در طبیعت، جوابی برای مسائل موجود پیدا می کند.

علم بایونیک توسط جک ای استیل بنیان گذاشته شد؛علی رغم اینکه واژه نسبتا جدیدیست که به تازگی وارد حوزه زبان شده، اما از زمان های قدیم در جریان بوده است. بعد ها این علم توسط دیگر اندیشمندان پیشرفت کرد و با تغییراتی تحت عناوینی چون بایومیمتیک، بایومیمکری، بایومیمتیکس، پی دی ان و... ظهور کرد. موارد مذکور، علی رغم اصول و اولویت های به ظاهر مختلف، اهداف و نگرانی های مشابهی دارند و در نهایت منجر به ساخت بناهای پایدارتر می شوند.

بایونیک، تقليد آگاهانه به شکل مطالعه موردي راه حل‌هاي موجود در طبيعت به معني دستيابي به يک بانک اطلاعاتي از راه حل‌هاي موفق مي‌باشد، که راه‌گشاي مشکلات پيش روي انسان امروز و نيازهاي آن (به‌ويژه در زمينة معماري) است. بایونیک امروزه به همراه علم نانو و آی تی، جزو سه علم برتر دنیا محسوب می شود.

در یکصد و نود و ششمین گفتمان هنر و معماری، سرکار خانم مهندس فاطمه قارونی و آقایان دکتر محمدرضا متینی و دکتر محمد تحصیلدوست پیرامون معماری بایونیک سخن خواهند گفت. مدیریت پنل گفتگو بر عهده آقای مهندس بیژن علی آبادی قرار دارد که با نمایش فیلم همراه است.

زمان:چهارشنبه 12 اسفند ماه 1394 از ساعت 16 الی 18
مکان:باغ موزه قصر ،‌ خیابان شریعتی ، خیابان مطهری شرقی
پارکینگ اتومبیل برای شرکت کنندگان در برنامه پیش بینی شده است.


معماری بایونیک، معماری طبیعت

 

معماری بایونیک، معماری طبیعت  

موضوعات مرتبط : هم اندیشی    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید