تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :3258

معماری بی دفاع

یکصد وبیست و یکمین گفتمان هنر و معماری

نقدی بر معماری معاصر ایران از منظر پدافند غیر عامل

 

poster930328-11poster930328-12

 

در تاریخ 1366/5/5 شورای عالی معماری و شهرسازی ، در قالب مقررات ایمن سازی ، دستورالعمل ساخت پناهگاه در تمامی ساختمانهای عمومی و مسکونی را به شهرداری ها ابلاغ کرد . در این دستورالعمل اخذ پایان کار از شهرداری ، منوط به ساخت و تایید ساخت این پناهگاه ها بود. سالها بعد در تاریخ 1382/8/8این روز به عنوان روز ملی پدافند غیرعامل نامگذاری شد.

در بسیاری از کشورهای جهان مانند روسیه ، آمریکا ،‌سوئیس ، ژاپن و آلمان ضوابط پدافند غیر عامل در معماری و شهرسازی ، به صورت قانونمند نوشته شده و به مرحله اجرا در آمده است . با این حال در ایران هنوز این ضرورت آنگونه که باید جدی گرفته نشده است . کشور ایران دارای پانزده همسایه است که تنها دو یا سه کشور در جهان این تعداد همسایه را دارا می باشند و بدین لحاظ ، مباحث دفاعی در نهادهای مرتبط بصورت پیوسته، همواره مطرح بوده است . اینکه چرا در معماری و شهرسازی ما، نگاه دفاعی بحثی ثانوی شمرده شده ، مورد نقد این نشست خواهد بود.

در یکصد و بیست و یکمین گفتمان هنر و معماری، آقایان مهندس محمدرضا خیراندیش ، کارشناس ارشد مهندسی پدافند غیر عامل و دکتر ساسان سوادکوهی و مهندس مصطفی فرزام شاد در مقام منتقد به روند معماری و شهرسازی معاصر ، انتقادهای خود را مطرح می کنند. همچنین بعضی اصول و تجربه های پروژه های اجرایی موجود و مقایسه روند طراحی معماران معاصر در این زمینه تبیین می گردد.  

در حاشیه این مراسم برای نخستین بار بخشی از پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه که با موضوع هم اندیشی مرتبط هستند نیز به نمایش عموم در خواهد آمد که این امر امکان دسترسی بیشتر و ادامه همکاری علمی با اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه را نیز هموار می نماید.

 

poster930328-13poster930328-14

زمان:چهارشنبه 28 خرداد ماه 1393 از ساعت 18 الی30/20

مکان:باغ موزه قصر ،‌ خیابان دکتر شریعتی  ، خیابان استاد مطهری شرقی

موضوعات مرتبط : هم اندیشی   پدافند غیر عامل    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید