تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :16218

سید علیرضا قهاری رئیس انجمن مفاخر معماری ایران به باشگاه خبرنگاران، گفت: كتابخانه ها به دلیل كاركردی كه دارند دارای معماری خاص بوده كه به علت پیشرفت فناوری در زمینه تولید و ارایه اطلاعات شكل ظاهری و محتوایی این نوع بناها در حال تغییر است.

وی تاكید كرد: كتابخانه ها دارای یك مخزن برای نگهداری كتاب های ارزشمند و یك سالن برای مطالعه بوده كه معمولا از كمترین امكانات رفاهی مانند گرمایش و سرمایش مناسب مورد نیاز برخوردارند.

قهاری تصریح كرد: امروزه در شهرهای مختلف از فضایی استفاده می شود كه برای كتابخانه مناسب نیست به همین دلیل مراجعه كننده ها ترجیح می دهند كتاب را به امانت گرفته و در محل دیگری مطالعه كنند.
وی اظهار داشت: معماران باید در طراحی كتابخانه ها تكنولوژی روز را در نظر بگیرند.

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران گفت: ورود معماران در طراحی كتابخانه ها حداقل دستاوردی كه می تواند داشته باشد ایجاد فضای مناسب،روان شناختی و زیبا شناسی بوده، معماران باید فضای آرامش را در نظر بگیرند و طوریكه در كتابخانه ها فضایی لازم است كه انسان آن چیزی را كه طالب بوه بتواند به آسانی بدست آورد.

وی با اشاره به اینكه با افزایش جمعیت تعداد كتاخانه ها افزایش نیافته، افزود: كتاب و كتابخانه در فرهنگ ما مقوله فراموش شده ای است و فضای مناسبی برای تامین كتابخانه وجود ندارد كه در صورت وجود فضای مناسب می توانیم افراد را برای مطالعه كتاب ترغیب كنیم.

فضای داخل كتابخانه باید طوری طراحی شود كه آرامش لازم را برای مخاطب به وجود آورد

دكتر فرخ باور، معمار و استاد دانشگاه، در ادامه گفت: جایگاه كتابخانه ها را باید در اوقات فراغت در نظر بگیریم، زیرا مطالعه به خلاقیت منجر می شود.
وی افزود: كتابخانه باید در داخل پارك ساخته شده و فضای داخل طوری طراحی شود كه آرامش لازم را برای مراجعه كننده ها فراهم كند.
دكتر باور تصریح كرد: سازه معماری كتابخانه ها باید آشكار باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر اصالت فرم كتابخانه بدون محتوا بوده و آن چیزی كه بلای معماری امروزه كتابخانه ها شده زیبایی فرم است.
وی یادآور شد: در طراحی كتابخانه باید علاوه بر معمار، جامعه شناس، روان شناس و مهندس فنی حضور داشته باشند و باید معماری كتابخانه به گونه ای باشد كه نسبت به آن فضا تعلق خاطر پیدا كنیم.

استفاده از حداكثر فضای كتابخانه ها ضروریست

دكتر ایرج اعتصام، معمار، گفت: فضای كتابخانه مانند فضای موزه ها در حال دگرگون شدن است و مردم علاقه بیشتری برای مطالعه پیدا كرده اند و به طوریكه در كتابخانه مردم با قشرهای مختلف ارتباط برقرار می كنند.
وی افزود: در گذشته محیط كتابخانه ها بسته بود و فقط فضا برای خواندن كتاب وجود داشت.
این معمار تصریح كرد: امروزه كتابخانه ها به محل برای برقراری ارتباطات اجتماعی تبدیل شده اند.

وی گفت: ساختمان و معماری كتابخانه باید خوانندگان را برای مطالعه كتاب تشویق كند كه در حال حاضر داخل فرهنگسراها كتابخانه طراحی می شود و این تركیب فرهنگسرا با كتابخانه به نوبه خود فضای جاذبی را برای مطالعه به وجود می آورد.
اعتصام با اشاره به اینكه معماران دستشان در طراحی كتابخانه باز است افزود: معماران در طراحی كتابخانه مشكلی ندارند و فقط محدودیت آنها در مساحت زمین است.

گفتگو از مرضیه امیری

موضوعات مرتبط : معماری کتابخانه ها    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید