تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :2182

پیش درآمدی بر هم اندیشی نگارستان ایران

هشتاد و یکمین گفتمان هنر و معماری
 
استان گلستان يكي از استان‌های نوبنیاد در شمال ايران با مساحتي بالغ بر22 هزارکیلومتر مربع در جنوب شرقي درياي خزر قرار دارد که از شمال به جمهوري تركمنستان، از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان شمالي و از غرب به استان مازندران محدود مي‌شود و مردماني با زبان و فرهنگ‌های گوناگون را در خود جاي داده است.
استان گلستان به علت دارابودن مناظر بديع و چشم‌اندازهاي طبيعي و خيره‌كننده از جايگاه ويژه‌اي در صنعت گردشگري برخوردار است و سرشار از عنايات و نعمات خداوندي است به نحوي كه در هر فصل می‌توان چهار فصل سال را در آن مشاهده نمود. بدليل شرايط مساعد اقليمي و زيست محيطي آن از دوران پيش از تاريخ، و دوران اسلامي به عنوان يكي از استقرارگاه‌هاي بشري مورد توجه بوده و سابقه تمدن و فرهنگ استان گلستان با توجه به كاوش‌هاي باستان‌شناسي به 7000 سال قبل بر‌مي‌گردد. در دوران هخامنشي و اشكانيان به نام هيركانيا از معروف‌ترين و آبادترين ايالات در شمال ايران بوده و در دوران اسلامي نقش مهمي در شكوفايي و تمدن ايران اسلامي داشته، به طوري كه دانشمندان و شاعران بزرگي را در خود پروريده است.
استان گلستان به دليل تنوع جغرافيايي و قدمت تاريخي داراي جاذبه‌هاي گردشگري متعددي مانند برج‌هاي تاريخي، مدارس و تكاياي باستاني، مقبره مشاهير، تپه‌هاي باستاني، عمارت‌ها، كاخ‌هاي قديمي و پارك‌هاي زيباي جنگلي از جمله پارك بين‌المللي گلستان، آبشارها، چشمه‌سارها، ذخيره‌گاه‌هاي جنگلي و تالاب‌هاي بين‌المللي، گل‌فشان‌ها، دهكده‌هاي ييلاقي و شبه‌جزيره آشوراده مي‌باشد. همچنين وجود آئين‌ها و مراسم گوناگون و آداب و موسيقي فرهنگ قوميت‌هاي ساكن و صنايع دستي و سوغات محلي و بازارهاي هفتگي و مرزي از عوامل جذب مسافران در اين استان است.
به دنبال انتخاب این استان به عنوان استان سال 92 توسط کارگروه ایران شناسی در انجمن مفاخر معماری ایران،جلسه هم‌اندیشی باعنوان گلستان، نگارستان ایران،در تاریخ 18/2/92 با هدف معرفی این استان در ابعاد تاریخی،طبیعی و اجتماعی برگزار خواهد شد خانم‌ها دکتر گیتی اعتماد و مهندس رویا رنجبری و مهندس لیدا اسلامی و آقای دکتر علی طاهری و سخن خواهند گفت.این سخنرانی‌ها با نمایش فیلمی مستند از جاذبه‌ های استان گلستان همراه است.
 
زمان:چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 از ساعت 16 الی19
مکان:موزه هنرهای دینی امام علی(ع )-خیابان ولیعصر-چهارراه نیایش -بلوار اسفندیار-شماره 35
موضوعات مرتبط : هم اندیشی    
استان مرتبط : گلستان  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید