تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :2528

چنارستان مروری بر مستندهای شهری

یکصد و هفتاد و پنجمین گفتمان هنر و معماری

چنارستان - مروری بر مستندهای شهری

چنارستان
مروری بر مستندهای شهری
زمان و فضا در مطالعات و مستندهای شهری دو عنصر و عامل مهم برای درک شهرها محسوب می شوند. ایندو، هریک در تعریف و جایگاه مجزای خویش، کاملا به یکدیگر وابسته اند و در ارتباط با هم می توانند تعریف کامل تری را در سیستم های شهری ارائه دهند. از این رو، برای درک بسیاری از بخش ها و کارکردها و پیچیدگی های شهری، یکی از نیازهای اصلی، درک کارکرد و سیستم درونی دو عامل زمان و فضا است. آسیب های اجتماعی که ساختار شهرها، اشکال متنوعی از آن را، در درون خود به وجود می آورند، بخش هایی از هر شهر و هر جامعه شهری است که در محور زمان و مکان می تواند مورد بررسی و تامل قرار گیرد. با توجه به اهمیتی که این آسیب های شهری در جوامع انسانی دارند، بسیاری از بخش های فرهنگی رسانه ای، موضوع خود را به این بعد از شهر اختصاص داده و می دهند.
مستند چنارستان، کار هادی آفریده که با موضوع خیابان ولیعصر (طولانی ترین خیابان تهران و خاورمیانه) فیلم برداری شده است اثری در همین راستاست که با اقبال پژوهشگران و کارشناسان امور شهری روبرو گردیده است. این فیلم که یک قرن تاریخ معاصر و اجتماعی این مسیر را مستندسازی کرده، در مرداد 1393 برای اولین بار در مرکز گسترش سینمای تجربی به نمایش درآمد و در هشتمین جشنواره بین المللی سینمای مستند ایران، رکود دار کاندیدا ها در بخش های: بهترین فیلم، بهترین نویسنده گفتار متن، بهترین پژوهش، بهترین تدوین و بهترین صدابرداری و برنده سه جایزه اصلی از جمله بهترین فیلم مستند بلند با موضوع شهر از جشنواره گردید. چنارستان همچنین در هفدهمین جشن بزرگ سینمای ایران در شهریور 1394 کاندیدای دریافت چهار جایزه شده و تاکنون در جشنواره فیلم مستند در اپسالا (سوئد)، جشنواره فیلم باستان شناسی در آرگون (آمریکا) و دومین جشنواره فیلم ایرانی شهر کلن(آلمان) به نمایش درآمده است.
هادی آفریده کارگردان مستند چنارستان، از جمله جوانترین مستندسازان با موضوع شهر در ایران است. فیلم های وی بیشتر به مسائل فرهنگی و اجتماعی می پردازد. مستندهای مراسم صبحگاهی، نقل گردآفرید، خاطره نی آوران، درخت فراموش شده، کودکی رنگ پریده و نوروز به وقت تهران از جمله آثار اوست که در بافت شهری تولید شده و به شهر و شهروندان می پردازد. بعضی از این آثار تمرکز ویژه بر تاریخچه شهر تهران، تاریخ شفاهی و خاطرات جمعی این شهر دارند و در دیگر آثار نیز موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی توسط کارگردان در بافت شهر تهران پرورش داده شده اند که با زبان شهر و هنجاریهای شهری با مخاطب سخن می گویند. گاهی فیلم علیه مشکلات و ناهنجاری ها طغیان می کند و گاه با زبان فرهنگ و به دور از خشونت به نقد از شهر و شهرنشینان می پردازد.
در یکصد و هفتاد و پنجمین گفتمان هنر و معماری،که به بررسی فیلم چنارستان  و نقد آثار این مستندساز اختصاص دارد، آقایان دکتر اسکندر مختاری، مهندس علیرضا قهاری و مهندس امید جوانبخت در پنل گفتگو حضور دارند و در پایان نیز فیلم نوروز به وقت تهران به نمایش در می آید.
زمان:چهارشنبه اول مهر ماه 1394 از ساعت 16 الی 18:30
مکان:باغ موزه قصر ،‌ خیابان شریعتی ، خیابان مطهری شرقی


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید