لزوم شكل‌گيري گفتمان مستقل محيط‌زيستيلزوم شكل‌گيري گفتمان مستقل محيط‌زيستي

به ‌تازگي بحث‌هاي پيرامون يك اقامتگاه بوم‌گردي در جزيره هرمز موجب واكنش‌هايي ميان موافقان و مخالفان اين پروژه شد كه البته تازگي نداشت، درواقع چيزي كه اهميت دارد و در حال فراموشي است،

 
بند هفتم ماده چهل و سوم برنامه سوم توسعه شهر تهران(پیاده راه ها)بند هفتم ماده چهل و سوم برنامه سوم توسعه شهر تهران(پیاده راه ها)

در این مطلب به موضوع پیاده راه اشاره داشته و در ابتدا لازم می دانم توضیح جامعی از این واژه بیان کنم و سپس به دیگر توضیحات در این خصوص بپردازم.

 
پست مدرن  يا پست مدرنيتهپست مدرن يا پست مدرنيته

مقاله برداشت آزاد از مقالات در مورد پست مدرن يا پست مدرنيته ميباشد كه توسط صاحب نظران به رشته در دنياي فعلي راديو وتلويزيون واينترنت وبطور كلي رسانه ها اثر مستقيم بركار وزندگي ما انسان ها داشته كه شايد برخي از ما چندان اطلاعي از آن نداشته باشيم كه دراين مقاله نظرات فلاسفه ودانشمندان در زمينه اثرات مستقيم آنهابي
اين ان مي شود.

 
برگزاری وبینار باحضور سرخانم دکتر عباسی برگزاری وبینار باحضور سرخانم دکتر عباسی

وبینار تنزل هویت و کیفیت معماری ، سیما و منظر شهری

 
نگاهی به شهر شهروندمدار و نقش فضای عمومی در شکل گیری آننگاهی به شهر شهروندمدار و نقش فضای عمومی در شکل گیری آن

در این نوشتار می خواهم به توضیح کوتاهی در خصوص شهر شهروندمدار بپردازم و مختصر توضیحاتی راجع به خصوصیات شهر شهروندمدار ارائه نمایم. ابتدا می بایست با مفهوم شهر آشنا شویم.

 
آمریکا؛ از‌کنفدراسیون تا فدراسیون آمریکا؛ از‌کنفدراسیون تا فدراسیون

با صدور اعلامیه استقلال در سال۱۷۷۶ نخستین ساختار سیاسی آمریکا با تاکید بر اصل حاکمیت مردم و به‌صورت کنفدراسیونی مرکب از ۱۳ ایالت مستقل در قالب یک دولت ملی تجلی یافت. اتحاد دولت‌های مستقل آمریکا در تداوم وحدت پیشین بین کلونی‌ها این بار به‌صورت دولت‌هایی در سیستم کنفدراسیون با محوریت «دولت کنفدرال» شکل گرفت. اما روندی که متعاقب استقلال آمریکا به وجود آمد بیشتر منجر به شکل‌گیری شبه‌دولت‌های سیزده‌گانه‌ای شد که درصدد جانشینی مهاجرنشین‌های سابق بود.

 
نظام‌نامه انتخابات دو درجه‌ای نظام‌نامه انتخابات دو درجه‌ای

نظام‌نامه انتخابات صنفی در انتخابات دوره دوم قانون‌گذاری مجلس شورای ملی کنار گذاشته شد و به سبب رویدادهای سیاسی، نظام‌نامه انتخابات دو درجه‌ای جایگزین آن شد. برای این منظور کمیسیون ویژه تدوین نظام‌نامه از شانزده تن با گرایش‌های گوناگون سیاسی و فکری تشکیل شد. در کنار این کمیسیون افراد و انجمن‌های گوناگون دیگری نیز به تهیه و تدوین نظام‌نامه انتخابات پرداختند و آنها نیز می‌کوشیدند

 
ادوارد کالستون، تاجر بدنام برده ادوارد کالستون، تاجر بدنام برده

ادوارد کالستون سوداگر انگلیسی و عضو محافظه‌کار پارلمان بود که در حوزه اقیانوس اطلس به تجارت برده پرداخت. مجسمه او که از سال ۱۸۹۵ در بریستول بود در نهایت و در جریان اعتراضات «جان سیاهان مهم است» در سال جاری از سوی معترضان ضد نژادپرست پایین کشیده و به رودخانه انداخته شد.

 
سوگند شاه قاجار به قانون مدرن سوگند شاه قاجار به قانون مدرن

مجلس اول شورای ملی ایران (۱۳۲۶-۱۳۲۴ق) نخستین تجربه نظام پارلمانی در ایران بود که توانست برای تبیین حقوق اساسی مردم ایران گام‌های اولیه و مهمی را بردارد. اما این حقوق که ما از آن با نام حقوق اساسی یاد کردیم، چه بود؟ آیا مجلس موفق به تبیین آن شد؟ آیا فقط در محدوده نظری تبیین حقوق باقی ماند یا در تثبیت و اجرای آن نیز موفق بود؟ با توجه به عرف و سنت‌های دینی رایج زمان، اساسا چنین امکانی برای مجلس اول وجود داشت؟

 
فلسفه تاریخ؛ اساس نوآوری و آینده‌نگری فلسفه تاریخ؛ اساس نوآوری و آینده‌نگری

. «فلسفه» و «تاریخ»، دو عامل «تعین‌بخش» در جهت‌گیری انسان‌ها هستند؛ چرا که این دو رشته معرفتی، وظیفه «تبیین مفاهیم و شاکله اصلی» دیگر دانش‌ها را به عهده دارند. این دو رشته؛ یعنی فلسفه و تاریخ «تقدس‌شکن و یقین‌شکن» هستند، پس یک حالت «نسبیت» ایجاد می‌کنند و سپس یک جهت را ترسیم می‌کنند. بنابراین جوامع، با وجود این دو دانش و چگونگی این دو، شکل‌های گوناگونی به خود می‌گیرند.