لزوم شكل‌گيري گفتمان مستقل محيط‌زيستيلزوم شكل‌گيري گفتمان مستقل محيط‌زيستي

به ‌تازگي بحث‌هاي پيرامون يك اقامتگاه بوم‌گردي در جزيره هرمز موجب واكنش‌هايي ميان موافقان و مخالفان اين پروژه شد كه البته تازگي نداشت، درواقع چيزي كه اهميت دارد و در حال فراموشي است،

 
تسلیتتسلیت

جناب آقای مهندس نادر ناصر المعمار
عضو محترم هیئت امنای انجمن مفاخر معماری ایران
با نهایت تاثرو تاسف درگذشت پدر گرامیتان را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن مرحوم طلب مغفرت و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت می نماییم .

 
توصیه های مهندسین برای جلوگیری از شیوع کرونا در ساختمان هاتوصیه های مهندسین برای جلوگیری از شیوع کرونا در ساختمان ها

یکی از روشهای پراکندگی ویروس کویید 19 (کرونا) از طریق جابجایی هوا می باشد که در این حالت ویروس از طریق فرد مبتلا یا ناقل در هوا پراکنده شده و به ریه افراد سالم وارد می شود

 
عاشق ايران عاشق ايران

اين روزها به علل و دلايل مختلف، ناسيوناليسم در گوشه و كنار دنيا به سكه روز بدل شده و تحت عناويني چون وطن‌دوستي، ميهن‌پرستي، ملي‌گرايي، عشق به مام وطن و... گرايش به اين جهان‌بيني قوت گرفته است. در كشورهايي مثل ايران كه ديرينه تاريخي طولاني و تداوم فرهنگي چشمگير است و عشق و علاقه به وطن ريشه‌هاي عميقي دارد، گرايش به ناسيوناليسم، شدت و حدت بيشتري مي‌يابد.

 
مكتب موزه مكتب موزه

قرن هفدهم ميلادي و باز شدن درب موزه آشمولين به عنوان مبدا تاريخ موزه‌اي به مفهوم ساختارهاي شناخته‌شده امروزين، تاريخي توافقي ميان اكثريت جامعه پژوهشگران اين حوزه است اما تحولات اجتماعي پس از جنگ‌هاي جهاني اول و دوم و باز تعريف و ظهور افق‌هاي جديد گستره فلسفه و جامعه‌شناسي، تفاسير و خوانش‌هاي جديدي از تمامي مفاهيم حوزه علوم انساني را در پيشگاه بشريت قرار داد.

 
كاهش جمعيت و راهكار‌هاي عملي مقابله با آنكاهش جمعيت و راهكار‌هاي عملي مقابله با آن

تقريبا بيش از يك دهه هست كه همگان هشدار مي‌دهند جمعيت كشور رو به پيري نهاده است. از مقام معظم رهبري گرفته تا بسياري از كارشناسان خبره و دلسوز. سال‌هاست كه تعداد بچه‌هاي شهر‌ها و روستاهاي‌مان كم شده است. ديگر آن شور و نشاط و آن سر و صداها نيست.

 
چرا جهان در برابر كرونا شكست خورد؟ چرا جهان در برابر كرونا شكست خورد؟

يك روز پيش از تحليف جو بايدن، رييس‌جمهور جديد امريكا، تعداد مرگ و مير ناشي از كرونا در اين كشور از مرز 400 هزار نفر عبور كرد. بايدن پس از ورود به كاخ سفيد هشدار داد كه اين آمار تا پايان ماه فوريه مي‌تواند به نيم ميليون نفر افزايش پيدا كند. اما اوضاع مي‌توانست به اين بدي نباشد.

 
قصه نفت قصه نفت

مرزكشي و فاصله‌گذاري ميان تاريخ و ادبيات، آن قدر هم كه در نگاه نخست به نظر مي‌رسد، كار ساده و آساني نيست.

 
ملي شدن صنعت نفت در راستاي ناسيوناليسم مدني ملي شدن صنعت نفت در راستاي ناسيوناليسم مدني

ناســـيونـــاليسم از مناقشه‌برانگيزترين مفاهيم در علوم سياسي و اجتماعي جديد است. كمتر اصطلاحي را مي‌توان در دوران مدرن سراغ كرد كه به اندازه ناسيوناليسم از يك‌سو متفكران و از سوي ديگر جوامع را به خود درگير كرده باشد و تبعات سياسي و اجتماعي در پي داشته باشد. از زماني كه دولت- ملت به معناي مدرن آن پا به عرصه حيات گذاشت

 
اسناد مذاكرات نفتي اسناد مذاكرات نفتي

متن كامل سه گزارش دكتر مصدق درباره مذاكره با انگليس و امريكا
«دولت اعليحضرت پادشاه انگلستان از طرف خود و از طرف شركت اصل ملي شدن صنعت نفت را در ايران قبول مي‌نمايند.» اين نامه‌اي بود كه جي.اچ. ميدلتن، كاردار سفارت بريتانيا در تهران به باقر كاظمي، وزير امور خارجه ايران در ۱۱ مرداد ۱۳۳۰ نوشت؛ گرچه لندن دو سال بعد با كودتايي مشترك با دولت امريكا، دولت دكتر محمد مصدق، مجري همين اصل و قانون كه روز ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ در مجلس سنا به تصويب رسيده بود را ساقط كرد.