Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :735

«اسرار شيدايي» زندگي‌نامه و جنبه‌هاي دانشگاهي معمار ايراني

دكتر ايرج اعتصام معمار پيشكسوت در مراسم رونمايي از كتاب «اسرار شيدايي» گفت: كتابي كه زندگي‌نامه من است و «اسرار شيدايي » ناميده شده، مصاحبه‌هايي را دربرمي‌گيرد كه بهاره وهاب‌زاده با من انجام داده‌ است.

 

 

دكتر ايرج اعتصام

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، دكتر ايرج اعتصام معمار پيشكسوت در مراسم رونمايي از كتاب «اسرار شيدايي» كه شب يك‌شنبه (18 بهمن) در تالار بتهوون خانه هنرمندان برگزار شد گفت: ممكن است عده‌اي باشند كه ندانند نام دانشكده چرا «پرديس» گذاشته شده است.

 پس لازم است كه در ابتدا در اين باره توضيح بدهم. دانشكده‌هايي كه در دانشگاه تهران بيشتر از 2 هزار دانشجو داشته باشند، به نام پرديس خوانده مي‌شوند. دانشكده پرديس معماري بيش از 3 هزار دانشجو و 4 دانشكده دارد. رياست اين دانشكده‌ها بر عهده دكتر حبيبي است كه از استادان برجسته كشور ماست. 

وي افزود: كتابي كه زندگي‌نامه من است و «اسرار شيدايي» ناميده شده، مصاحبه‌هايي را دربرمي‌گيرد كه بهاره وهاب‌زاده در 6-7 جلسه با من انجام داده‌اند.

 من بايد از دقت و علاقه ايشان سپاسگزاري كنم چرا كه ساختار اين كتاب را مديون ايشان هستم. وي موضوعاتي را در نظر گرفته بود و در آن باره پرسش‌هايي مطرح مي‌كرد. سوالات ايشان درباره معماري، شهرسازي و نيز شعر و فلسفه معماري بود.

همين‌طور با خواهرم، پريدخت شمس‌فرد، گفت‌وگويي انجام داد تا مطالبي را درباره دوران كودكي من فراهم كند. شنيدن آن حرف‌ها براي خود من هم جالب بود. 

نويسنده كتاب «معماري معاصر» خاطرنشان كرد: به هر حال اين كتاب مجموعه‌اي است كه هم به مسايل خانوادگي من مي‌پردازد و هم به مسايل دانشگاهي و فعاليت‌هايي كه در اين زمينه داشته‌ام. فعاليت‌هاي حرفه‌اي من نيز كه بخشي در ايران و بخشي ديگر در خارج از ايران بوده، در اين كتاب جمع‌آوري و چاپ شده است.

چاپ اين كتاب نتيجه زحمات اسماعيل جنتي است كه هم ناشر كتاب‌اند و هم اديب. ويراستاري مجموعه را هم جنتي بر عهده داشته‌اند. 

وي افزود: از بنياد معماري ميرميران و به‌خصوص گروه جوان اين بنياد بايد سپاسگزاري كنم. آن‌ها در چاپ و توزيع كتاب همكاري بسيار داشته‌اند. سعي شده است كه اين كتاب صرفا تبديل به زندگي‌نامه و شرح حال نشود بلكه تمام جنبه‌هاي دانشگاهي و حرفه‌اي را دربرگيرد. 

اين استاد پيشكسوت معماري يادآور شد: چند مقاله انگليسي و فارسي هم كه نوشته بودم و تا كنون چاپ نشده بود، در اين كتاب گنجانده شده است تا كتاب تنوع كافي داشته باشد و مورد استفاده گروه‌هاي مختلف باشد. توضيح درباره پروژه‌هايي كه در ايران و كشورهاي ديگر داشته‌ام بخش‌هاي ديگر اين كتاب است. مهندس ميرميران مشوق من در اين كار بوده‌اند. 

وي افزود: «شب معمار» با كمك بنياد معماري ميرميران و همكاري انجمن مفاخر معماري فعاليتش را ادامه مي‌دهد. همچنین گروه جوانش باعث اين فعاليت‌ها بوده‌اند. ايده اين گروه به اين صورت نيست كه خواسته باشيم سازمان جديدي تاسيس كنيم.

چون اكنون انجمن مفاخر را داريم كه چنين وظيفه‌اي را انجام مي‌دهد. ما مي‌خواهيم دوره‌هاي معماري معاصر ايران و جريان‌هايي را كه در معماري معاصر وجود دارد، معرفي كنيم. 

اعتصام يادآور شد: اين جريان‌ها از دوره قاجار آغاز شد. از سال 1300 به‌ بعد است كه معماران توانمند و بزرگي داريم كه سعي مي‌كنيم به تدريج معرفي كنيم و آنگاه به معماراني بپردازيم كه در قيد حيات‌اند. بحث‌هاي ما درباره جريان‌هاي معماري معاصر خواهد بود و بيشتر يك محفل دوستانه به‌شمار مي‌رود.

 به همين دليل است كه نام «شب معمار» را براي آن برگزيده‌ايم. اين يك گفتمان است براي ايجاد محبت و دوستي. 

سپس اسماعيل جنتي مدير انتشارات يوشيج (ناشر كتاب) و مجري نشست رونمايي از كتاب «اسرار شيدايي» گفت: دكتر اعتصام بي‌گمان هنرمند، هنرشناس و معمار برجسته‌اي است كه همه جهان او را مي‌شناسند. چون آثارش در اقصي نقاط جهان شناخته شده است و پيداست كه ايشان چه كارهايي انجام داده‌اند. متاسفانه فرصت نبود كه دوستان كتاب را بخوانند و داوري كنند.

اميدواريم در آينده جلسه‌اي برگزار كنيم و شخصيت‌هايي همانند دكتر حبيبي نقطه نظرشان را درباره محتواي كتاب و مباحث طرح شده در آن بگويند. تا تنها ستايش از كتاب نشده باشد و نقد نيز انجام گيرد. 

وي افزود: تمام كتاب داراي تصاوير رنگي است كه بر روي كاغذ گلاسه چاپ شده است. اين كتاب فهرستي درباره كارهاي دكتر اعتصام دارد و به مراحل زندگي ايشان از كودكي تا حال مي‌پردازد.

سوال‌هاي اساسي مطرح و از ايشان پرسيده شده است تا كساني كه مي‌خواهند اين كتاب را مطالعه كنند، كارها و شخصيت دكتر اعتصام را بهتر بشناسند. 

اين ناشر يادآور شد: 64 صفحه از كتاب به زبان انگليسي است. عكس‌هايي در اين كتاب استفاده شده است كه برخي از آ‌ن‌ها بسيار قديمي است. براي روتوش و چاپ آن‌ها زحمت بسياري كشيده شده است. به هر حال تلاش شده كه تمام كتاب از هارموني برخوردار باشد. استاد حقيقي نيز طراحي جلد را برعهده گرفته‌اند. 

وي افزود: عكسي كه از استاد انتخاب كرده‌اند بسيار پر معناست. اين عكس گوياي شيدايي است كه يک هنرمند دارد. من احساس مي‌كنم كه در اين عكس، نگراني از آينده معماري در چهره دكتر اعتصام ديده مي‌شود.

اين را هم بگويم كه وقتي مطالب كتاب به دست من رسيد 300 صفحه تايپ شده بود و 400 صفحه عكس. نشست‌هاي مختلفي با دكتر اعتصام داشتيم تا كتاب به اين شكل كه مي‌بينيد منتشر شد. 

در پایان این برنامه نيز دكتر شاهين فرهت، استاد دانشگاه تهران، قطعاتي را كه خود ساخته بود با پيانو اجرا كرد. همچنین فيلمي درباره زندگي و آثار دكتر اعتصام به نمايش درآمد.

كارگردان اين فيلم «آرزو ارزانش» بود كه به تهيه كنندگي گروه معماران جوان ميرميران ساخته شده بود. در اين فيلم دكتر منصور فلامكي و دكتر داراب ديبا درباره شخصيت و هنر دكتر ديبا سخن گفتند.

اين مراسم در تالار بتهوون خانه هنرمندان برگزار شد.

 

 

 

منبع: سایت خبرگزاری کتاب ایران- بهمن 1388

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

موضوعات مرتبط : معرفی کتاب    
عضو مرتبط : ایرج اعتصام  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید