تاریخ آخرین ویرایش : یکشنبه،20-7-1399
تعداد بازدید :178

«زلزله خاموش» را جدی بگیریم

آنچه در پی آمده است نگاهی دارد به پدیده فرونشست زمین و علل و عوامل آن که بخش اول آن را دیروز ملاحظه کردید و اینک بخش دوم را می خوانید:

***

برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی در تهران و دشت‌های اطراف، موجب بحرانی شدن وضعیت فرونشست زمین در دشت‌های جنوب و غرب تهران شده، موضوعی که از آن به‌عنوان زلزله خاموش یاد می‌شود.

وقوع زلزله در تهران و میزان خسارت آن همواره یکی از پرمخاطب‌ترین و پربحث ترین مطالبی است که در محافل کشور مطرح است و مردم علاقه زیادی برای پیگیری اخبار آن دارند و این مباحث پس از زلزله کرمانشاه در سال ۹۶و همچنین چند زلزله ۴تا ۵ریشتری در استان تهران بیش‌ ازپیش مطرح‌شده و موردتوجه قرارگرفته است.

در این میان علاوه بر مردم، مسئولین هم توجه جدی به مقاوم‌سازی منازل در استان تهران و نوسازی بافت فرسوده در اقصی نقاط این استان برای کاهش خسارات ناشی از زلزله احتمالی دارند، اما آنچه در این میان به نظر می رسد مغفول مانده، توجه به فرونشست زمین به‌عنوان زلزله خاموش است.

فرونشست اگر خطرناک‌تر از زلزله نباشد، کم‌خطرتر هم نیست، آن‌هم در استانی که ۱۳میلیون نفردر مساحت نزدیک به ۱۳هزار کیلومترمربعی زندگی می‌کنند و به‌طور متوسط در هر کیلومترمربع در استان تهران ۱۰۰۰نفر در حال زیستن هستند.

اما خطر فرونشست به خصوص در استان تهران چقدر جدی است و آیا اقداماتی برای کاهش خطر زلزله خاموش در قلب ایران شده است یا خیر؟ این‌ها سؤالاتی است که امروزه ذهن اغلب کارشناسان را به خود مشغول کرده است.

برای این‌که بیشتر این موضوع را درک کنید، بهتر است، بدانیم میزان فرونشست زمین در استان تهران به‌طور متوسط به ۳۰سانتی‌متر در سال رسیده است و این میزان در دشت شهریار در غرب تهران با فرونشست ۳۶سانتی‌متر بحرانی‌تر است، دشت ورامین در جنوب تهران هم از این آسیب در امان نیست.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی پیش‌ازاین در گفتگویی تهران را رکورددار فرونشست در جهان دانسته و گفته بود: بیشترین میزان فرونشست زمین در جهان تاکنون در «نیومکزیکو» به میزان ۳۲سانتیمتر در سال ثبت‌شده که این رقم در جنوب تهران به ۳۶سانتیمتر در سال رسیده است.

فریده اولاد قباد برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی به دلیل توسعه بی‌رویه اراضی کشاورزی را از دلایل مهم چنین بحرانی دانسته و از وزارت جهاد کشاورزی، کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و سازمان حفاظت محیط‌زیست خواسته بود، این خطر را موردتوجه قرار دهند.

پیش‌ازاین شاهد فرونشست در دشت‌های اطراف تهران بودیم، اما در همین یکی دو سال اخیر پای فرونشست به شهر تهران هم باز شد و نمونه‌هایی در خیابان آزادگان تهران و خیابان پیامبر(ص) را مشاهده کردیم، البته برخی از کارشناسان گودبرداری‌های غیراصولی را در فرونشست‌های پایتخت بی‌تأثیر نمی‌دانند، اما همه دلیل اصلی را فرونشست زمین معرفی می‌کنند.

فریبرز ممیزی استاد زمین‌شناسی درخصوص تهدیدپایتخت توسط این خطر می گوید: فرونشست زمین در استان تهران یک تهدید است و علت اصلی این چالش وجود چاه‌های غیرمجاز و برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی برای آبیاری مزارع کشاورزی و باغات است.

اما آیا برای جلوگیری از برداشت‌های بی‌رویه آب مجبوریم کشاورزی و یا باغداری را از بین ببریم، یا خیر، پاسخ ممیزی به این سؤال منفی است، وی معتقد است: باید با مدیریت بهینه آب و ارائه آب تصفیه‌شده به باغ‌ها و مزارع کشاورزی و نیز تجهیز باغ‌ها و مزارع به سیستم‌های آبیاری نوین با این مشکل مقابله کرد.

وی ادامه می دهد: در استان تهران اقدامات مناسبی برای توسعه تصفیه‌خانه‌های فاضلاب انجام شده است، اما باید قبول کنیم سرعت فرونشست زمین بیش از اقداماتی است که ما انجام می‌دهیم.

این استاد دانشگاه احداث سد کرج را یکی از مهم‌ترین عوامل در فرونشست زمین در غرب تهران دانسته و می گوید: وعده‌های مسئولین برای آب‌رسانی به باغ‌ها و مزارع غرب تهران و همچنین تأمین حق آبه کشاورزان ورامینی تاکنون نتیجه‌ای در بر نداشته است، به‌عنوان‌مثال آب و فاضلاب متعهد شده بود تا علاوه بر ایجاد خط برگشت آب تصفیه‌شده به باغ‌های شهریار، بخشی از این آب را هم به منابع زیرزمینی تزریق کند، اما این وعده‌ها در حد حرف باقی‌مانده است و کسی در عمل هشدار فرونشست را نمی‌بیند.

ممیزی می افزاید: البته تهران نسبت به دشت شهریار و ورامین وضعیت بهتری دارد، اما بازهم شرایط در این کلان‌شهر بحرانی است و خطر برخی از مناطق مسکونی را تهدید می‌کند. در تهران دلیل فرونشست‌ها با مناطق ورامین و شهریار متفاوت است و بیشتر به دلیل فرسودگی تأسیسات آب‌رسانی و نشت آب و شستن زمین و همچنین حفاری‌های گسترده در پایتخت است، اما برداشت بی‌رویه از منابع زیرزمینی هم همچنان نقش عمده‌ای در فرونشست تهران دارد.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که اغلب آبرفت‌های تهران از چسبندگی کافی برخوردار نیستند، توضیح می دهد: این آبرفت‌ها از نوع دانه‌ای هستند و در مقابل تغییر جریان آب واکنش‌های خطرناکی نشان می‌دهند.

وی در خصوص تبعات خطرناک فرونشست در تهران اظهار می دارد: فرونشست‌ها سبب آسیب رساندن به شبکه‌های گازرسانی و دیگر تأسیسات شده و قطعاً تبعات این حوادث بیش از آن است، که بتوان تصور کرد.

یک مقام مسئول که نخواست نامش فاش شود هم با بیان این‌که بسیاری از لرزه‌های خفیف در استان تهران، عملاً فرونشست است، اضافه می کند: ۲سال پیش لرزشی در جنوب استان تهران رخ داد که همه گمان کردند، لرزش مذکور مربوط به زلزله است، اما متخصصان مرکز ژئو فیزیک دانشگاه تهران پس از تحقیقات فراوان، عامل لرزش را زلزله ندانسته و رانش زمین را سبب لرزش در جنوب پایتخت خواندند.

وی از بررسی‌های متعدد سازمان مدیریت بحران استان تهران در خصوص فرونشست و رانش زمین در این استان خبر داده و می افزاید: زمانی که همه آب موجود در این استان برای سیراب کردن جمعیت میلیونی پایتخت برده می‌شود و زمین‌های کشاورزی تشنه و تشنه‌تر و سفره‌های زیرزمینی کم آب‌تر می‌شود، مشخص است، نتیجه این می‌شود که می‌بینیم.

این منبع آگاه اضافه می کند: خطر آبی که از ماملو و دیگر سدهای اطراف تهران به‌جای مشروب کردن زمین به مصرف آب شرب می‌رسانیم، اکنون به مرز هشدار رسیده است و لازم است، برای دفع این خطر بالقوه حق آبه های

زمین‌های کشاورزی داده شود تا کشاورزان برای آبیاری زمین‌ها بیش‌ازپیش به سفره‌های زیرزمینی فشار وارد نکنند.

سؤال اینجاست که آیا مدیران و مسئولان از بلایی که بر سر استان تهران می‌آید، آگاهی دارند، یا خیر، فرماندار ری در این خصوص می گوید: خوشبختانه شهرستان ری تهدیدات کم‌تری در خصوص فرونشست دارد و معمولاً فرونشست‌ها در حاشیه کویر بیشتر رخ می‌دهد.

هدایت اله جمالی پور اضافه می کند: به همین دلیل شهرستان‌های ورامین و پیشوا بیش از سایر نقاط استان تهران در این خصوص تهدید می‌شوند.

همان‌طور که فرماندار ری می‌گوید، فرونشست‌ها در جنوب و غرب تهران و در شهرستان‌های ورامین، پیشوا و شهریار بیش از سایر نقاط استان تهران است و سه اداره آب و فاضلاب، جهاد کشاورزی و آبخیزداری و منابع طبیعی با بیش از ۳۰۰نیروی کارشناس در شهرستان‌های شهریار، ورامین و پیشوا تنها شاهد این هستند که این مناطق هرروز خشک‌تر شود.به گفته فرماندار پیشوا که فرونشست روستای «معین‌آباد» این شهرستان در نزدیکی ریل راه‌آهن تهران- مشهد نگرانی‌های گسترده‌ای ایجاد کرده است، می گوید: متأسفانه همواره شاهد فرونشست در چندین روستا از توابع پیشوا هستیم.

محمد کرم محمدی اضافه می کند: این فرونشست‌ها علاوه بر تخریب زمین‌های کشاورزی، به تأسیسات بسیاری صدمه وارد کرده است.

فرماندار ورامین به‌عنوان مسئولی که شهرستان محل مسئولیتش به‌شدت با پدیده فرونشست درگیر است هم نگرانی‌های فراوانی دارد. وی در این خصوص می‌گوید: سطح آب‌های زیرزمینی هم‌اکنون به محدوده بحرانی رسیده است و اگر بیش از این بر برداشت از این منابع اصرار کنیم، شاهد وقوع فاجعه خواهیم بود.

محمدرضا یوسفی ادامه می دهد: کم‌آبی سبب شده که ۲۶۴قنات موجود در دشت ورامین خشک شود و امروز تنها ۶رشته قنات باقی‌مانده است.

همچنین نماینده عالی دولت در استان تهران که این روزها دغدغه محیط زیستی فراوانی دارد، می گوید: متأسفانه در سال آبی جاری تاکنون شاهد کاهش ۳۸درصدی میزان بارندگی‌ها هستیم و دراین‌بین اگر در مصرف آب صرفه‌جویی نکنیم، شاهد کاهش منابع آب زیرزمینی و در پی آن تشدید فرونشست‌ها، گسترش کویر و آسیب جدی به فضای سبز و توسعه ریزگردها خواهیم بود و دلیل اصلی فرونشست برداشت بی‌رویه از سفره‌های زیرزمینی است.

محمدحسین مقیمی ساماندهی روان آب‌ها در جنوب تهران و احداث تصفیه‌خانه‌های فاضلاب را ازجمله اقدامات در دست اجرا برای بهینه‌سازی مدیریت منابع آبی دانسته و

می گوید: تجمع جمعیتی بسیار بالا در مساحتی کم در استان تهران و لزوم خدمات‌رسانی به این جمعیت سبب ایجاد چالش‌های محیط زیستی شده است که یکی از این چالش‌ها هم فرونشست زمین است.

وی می افزاید: این معضل در شهرستان‌های جنوبی، غربی و جنوب شرقی استان تهران بیشتر دیده‌شده و دامنه آن تقریباً به شهر تهران هم کشیده شده است که علت آن بهره‌برداری بی‌رویه از منابع زیرزمینی آب است.

استاندار تهران با بیان این‌که باید تصمیماتی مبنی بر ایجاد ایمنی برای خطوط انتقال انرژی در نزدیکی فرونشست‌ها و همچنین کریدورهای حمل‌ونقل اتخاذ شود، می گوید: اقدامات برای جلوگیری از تبعات احتمالی این چالش اندیشیده شده و این امر در دستور کار کارگروه‌های تخصصی قرار دارد.

اما اگر در استان تهران فرونشست را جدی نگیریم، تبعاتی جبران‌ناپذیر گریبانگیر پایتخت و شهرستان‌های پرجمعیت اطراف آن خواهد شد که از آن جمله می‌توان به نابودی کشاورزی در زمین‌های حاصلخیز دشت شهریار و دشت ورامین، تخریب بسیاری از زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی از جمله شهرستان‌های ملارد، شهریار، ورامین، پیشوا و ری و تأسیسات صنعتی غرب و جنوب تهران، کریدورهای ارتباطی تهران- ساوه، تهران- شهریار، تهران- کرج، تهران- پیشوا، کمربندی‌های اطراف پایتخت و خط ریلی اصلی تهران- مشهد، تهران- جنوب، تهران- تبریز و … اشاره کرد.لذا به نظر می‌رسد، باید با در نظر گرفتن موارد کارشناسی شده و دقیق و تخصیص حق آبه کشاورزان از تصفیه‌خانه‌ها و همچنین سدها و کاهش برداشت آب از منابع زیرزمینی، از هرگونه حفاری‌های غیر کارشناسی در شهر تهران و اطراف پایتخت جلوگیری و اقداماتی سریع انجام شود، چراکه ممکن است، فردا

دیر باشد.

برگرفته از روزنامه اطلاعات نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید