تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :769

«شهریار عدل» در تلاش بود خلیج‌فارس ثبت جهانی شود

محمدحسن طالبیان گفت: با پیگیری‌های شهریار عدل موفق شده بودیم صحبت‌هایی درباره تبادل آثار موزه‌ای بین موزه ملی ایران و موزه لوور داشته باشیم.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی گردشگری  در مراسم یادبود پروفسور شهریار عدل در کاخ گلستان ‌ اظهار کرد: حدود یک ماه گذشته در سفری که مرحوم عدل به ایران داشت و در جلسه‌ای که با اعضای موزه لوور داشتیم، صحبت‌هایی برای همکاری‌های بین موزه‌ای میان موزه ملی ایران و موزه لوور مطرح شد. همچنین بحث برگزاری همایش و کارگاه نیز صورت گرفت. این صحبت‌ها بیشتر به‌منظور تبادل آثار موزه‌ای بین این دو موزه بود.

وی افزود: از سوی دیگر مرحوم شهریار عدل در تلاش بود تا پروژه ادامه مرمت فیلم‌های کاخ گلستان را به انجام برساند و در این زمینه به یک تفاهم رسیده بودیم.

طالبیان تأکید کرد: شهریار عدل همچنین در پروژه‌ بررسی که روی خلیج‌فارس و معماری حاشیه خلیج‌فارس داشت در تلاش بود تا به‌جای ثبت جهانی چند نقطه از خلیج‌فارس، یک محوطه از این منطقه تاریخی را در فهرست میراث جهانی به ثبت برساند.

وی تأکید کرد: تماس‌های زیادی از همکاران مرحوم عدل داشتیم که موافقت خود را برای ادامه همکاری تا به پایان رساندن پروژه‌های شهریار عدل به ما اعلام کردند و با خانواده مرحوم عدل مذاکره می‌کنیم تا بتوانیم راه او را به‌درستی ادامه دهیم.

طالبیان همچنین با اشاره به اینکه هنوز هیچ‌کدام از دوستان و همکاران «عدل» مرگ وی را باور نکرده‌اند‌، گفت: شهریار عدل از ابتدا تاکنون و تا هر زمان که زنده بود به ثبت جهانی به‌عنوان اولویت کاری‌اش اهمیت می‌داد.

در این مراسم «پروین ثقه‌الاسلام»، مدیر کاخ گلستان یاد شهریار عدل را گرامی داشت و از اقداماتی که وی در طول سال‌های گذشته برای کاخ جهانی گلستان انجام داده بود،‌ تقدیر کرد. وی گفت: با مرگ شهریار عدل کاخ گلستان یکی از پشتوانه‌های مهم فرهنگی خود را از دست داد.

منبع: روزنامه پیام ساختمان-تیر  1394

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

موضوعات مرتبط : خلیج فارس    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید