تاریخ آخرین ویرایش : سه شنبه،16-10-1399
تعداد بازدید :142

آبیاری هوشمند باغات و مزارع برای تامین حقابه تالاب ها

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران از اجرای ایده آبیاری هوشمند باغات و مزارع با هدف کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری آب مصرفی در اراضی کشاورزی برای تحویل آن به دریاچه ارومیه خبر داد. به گزارش ایسنا علی ارواحی گفت: ایده آبیاری هوشمند باغات و مزارع در نخستین جشنواره ایده ها و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه با مشارکت مردم به عنوان ایده برتر انتخاب شد که با حمایت طرح حفاظت از تالاب های ایران و توسط یک شرکت خصوصی از خرداد ماه جاری در باغات انگور و سیب و مزارع چغندر و جو در شهرستان های مهاباد و ملکان در حوضه دریاچه ارومیه به صورت پایلوت اجرایی شد. مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران افزود: این حسگرها میزان رطوبت (پتانسیل ماتریک) خاک را به طور مستمر اندازه گیری می کنند و پس از ارسال به کنترل کننده مرکزی از طریق اپلیکیشن نصب شده روی موبایل کشاورزان قابل مشاهده است. او در توضیح این موضوع گفت: با پیاده سازی این روش، کشاورزان زمان مناسب آبیاری و حجم واقعی آب مورد نیاز را تشخیص می دهند که منجر به صرفه جویی در مصرف آب به میزان ۲۰ درصد و افزایش بهره وری مصرف آب و تولید محصول به میزان ۱۶ درصد در مناطق پایلوت شد. ارواحی در خاتمه ابراز امیدواری کرد شیوه آبیاری هوشمند باغات و مزارع به عنوان یکی از راهکارهای عملیاتی جهت کاهش مصرف آب در اراضی کشاورزی و تحویل حجم آب صرفه جویی شده به تالاب ها مورد توجه جدی دست اندرکاران کلیدی دولتی به ویژه وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.

عملکرد نه چندان مطلوب ایران در حوزه انرژی های تجدیدپذیر

عضو اتاق بازرگانی تهران می گوید: عملکرد برنامه ششم توسعه نشان می دهد که ایران نتوانسته به اهداف خود در حوزه انرژی های تجدیدپذیر دست یابد. حمیدرضا صالحی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه، تا پایان برنامه پنج ساله باید پنج درصد از ظرفیت برق کشور از طریق انرژی های تجدیدپذیر تامین شود، اما برآوردهای فعلی نشان می دهد که ما فاصله ای قابل توجه با هدف گذاری های انجام شده داریم. او توضیح داد: در حال حاضر ظرفیت برق نصب شده در کشور به ۸۵ هزار مگاوات رسیده که البته نسبت به هدف گذاری ۱۰۰ هزار مگاواتی هنوز فاصله دارد. پنج درصد از این انرژی یعنی ۳۴۰۰ مگاوات برق باید از طریق انرژی تجدیدپذیر تامین می شد و این در حالی است که عدد فعلی تنها ۸۵۰ مگاوات است. به گفته عضو اتاق بازرگانی تهران، اگر بنا بود طبق برنامه ششم توسعه عمل می شد، باید ظرفیت انرژی تجدیدپذیر کشور به ۵۰۰۰ مگاوات می رسید و سالانه ۱۰۰۰ مگاوات برق جدید به این شبکه تزریق می شد. صالحی با بیان اینکه دستیابی به هدف گذاری های کلان این حوزه نیاز به حمایت دولت از بخش خصوصی دارد، گفت: در حال حاضر یکی از چالش ها برای سرمایه گذاری، موضوع تعدیل نرخ ارز است که در سرمایه گذاری اهمیت بالایی دارد. مساله دیگر قیمت اصلاح شده خرید تضمینی برق است. برای مثال یک سامانه کوچک ۵ کیلوواتی در یک خانه که آبان سال گذشته ۵۰ میلیون تومان هزینه داشت بهای آن در سال جاری به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده، اما قیمت خرید برق آن دوبرابر نشده و هنوز همان ۹۰۰ تومان محاسبه می شود. این فعال حوزه انرژی همچنین تاکید کرد: در شرایطی که صحبت از کاهش تحریم ها وجود دارد، ایران باید تلاش کند به جای بازگشت به فروش نفت خام، برنامه ریزی کلانی در حوزه تولید انرژی با ارزش افزوده بالاتر و صادرات محصولاتی در این حوزه را در دستور کار قرار دهد که استفاده از ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر اهمیت فراوانی دارد. ایران در طول سال های گذشته با وجود تحریم های امریکا توانسته صادرات برق خود به عراق را ادامه دهد و دولت امریکا در سال های گذشته به شکل متوالی، مجوز صادرات این برق را صادر کرده است.

جلوگیری از انتشار ۳.۷ میلیون تن گاز گلخانه ای تا پایان آبان

استفاده از انرژی های تجدیدپذیر تا پایان آبان ماه مانع از انتشار سه میلیون و ۷۵۶ هزارتن گاز گلخانه ای شد. به گزارش ایرنا، گزارش تازه سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق ایران که درباره وضعیت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر تا پایان آبان ماه است نشان می دهد که این نوع انرژی توانسته از مصرف هزار و ۲۲۵ میلیون لیتر آب صرفه جویی کند. استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در آبان ماه توانسته صرفه جویی معادل یک هزار و ۵۸۱ میلیون متر مکعب گاز طبیعی به همراه داشته باشد. همچنین میزان برق تولید شده از منابع انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق در آبان ماه به پنج میلیارد و ۵۶۸ میلیون کیلوات ساعت رسید. استفاده از انرژی های تجدیدپذیر همچنین مانع از انتشار آلاینده های محلی به میزان ۲۳.۶ هزارتن شده است. سهم نیروگاه های انواع انرژی های تجدیدپذیر در آبان ماه امسال به عدد۸۴۴.۵۹ مگاوات رسید. به گزارش ایرنا، وزیر نیرو پیش تر گفته بود که ۲۶۰ مگاوات ظرفیت تجدیدپذیر در حال ساخت در کشور وجود دارد که پیش بینی می شود اکثر آنها تا پایان فعالیت دولت دوازدهم به بهره برداری برسد. این درحالی است که در برنامه ششم توسعه (۱۴۰۰- ۱۳۹۶) تاکید شده سهم این نوع انرژی ها باید به۵ درصد افزایش یابد که هنوز تا تحقق آن فاصله زیادی وجود دارد.براساس قانون پنج ساله برنامه ششم توسعه (۱۴۰۰- ۱۳۹۶) دولت باید سهم نیروگاه های تجدیدپذیر و پاک را تا پایان اجرای آن به حداقل ۵ درصد برساند، امابه گفته سخنگوی سازمان ساتبا این سهم اکنون به یک درصد رسیده که نسبت به گذشت سال های برنامه، با عقب ماندگی روبه رو است.

روزنامه اعتمادنظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید