تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :2201

آموزش فني و حرفه اي، سرمايه ملي صنعت ساختماني را شكوفا مي كند

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران گفت: 6 مرداد، روز ملی آموزش فنی و حرفه ای و روز كارآفرینی بهترین روز برای به حركت در آرودن ثروتهای ملی اعم از نیروهای انسانی و جوانان فعال در صنعت ساختمانی است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ سید علیرضا قهاری امروز در نشست ترویج آموزش فنی و حرفه ای گفت: 6 مرداد ماه روز ملی آموزش فنهی و حرفه ای و روز كارآفرینی یا به تعبیر روز به حركت در آوردن ثروت و سرمایه های ملی اعم از نیروهای انسانی و جوانان كشور است.

وی با اشاره به ضرورت برپایی دوره های آموزشی برای نیروهای انسانی با حمایتهای مالی از سوی مسئولان، ادامه داد: باید در نظر داشت كه آموزش این جوانان در هر گوهنه صنعتی سبب رونق اقتصادی كشور می شود.

این مقام مسئول تصریح كرد: انجمن مفاخر معماری ایران سال 87 تا 97 را دهه ارتقاصنعت ساختمان نام گذاری كرده و قصد دارد طی این مدت تحول عظیمی در مراكز پژوهشی و دستگاه های اجرایی به وجود آورد.

دوره های عملی كارآمد

براساس این گزارش، محمدجعفر كرمی، كارشناس مسكن نیز در این مراسم گفت: هزینه بالای دوره های عملی سبب شده تا این دوره ها در سطوح دانشگاهی جای نگیرند و به همین علت فارغ التحصیلان دانشگاهی فاقد این مهارتها باشند.

وی تصریح كرد: امروزه همه مراكز آموزشی به مراكز تربیت مهندسی تبدیل شده، در صورتی كه در قبال هر یك مهندس باید بین 10 تا 20 تكنیسین نیز موجود باشد، به همین علت باید برای تربیت تكنسینها نیز دوره هایی برپا شود.

كرمی با اشاره به ضرورت به روز بودن اطلاعات مهندسان افزود: باید برای مهندسان كلاسهای آموزش مطابق علم روز دنیا بر پا كرده كه به آموزش در تمام عمر معروف است.
این كارشناس خاطر نشان كرد: هم اكنون 95 درصد جوانان بین 15 تا 25 سال با سواد نیاز به دوره های آموزشی برای جدب شدن به بازار كار دارند.

عزم ملی برای توسعه منابع انسانی

در این گزارش آمده است، ناصر رزاق خواه، نایب رئیس اسبق سازمان نظام مهندسی تهران نیز گفت: برای توسعه پایدار اقتصادی نیاز به توسعه نیروی انسانی است و این امر در سایه عزم ملی محقق می شود.

وی افزود: مبحث آموزش كاهش در نرخ بیكاری تاثیر دارد به همین علت باید با برنامه ریزی صحیح، بودجه ای مناسب برای برپایی كلاسهای آموزش اختصاص یابد.

همچنین، محسن وفامهر، عضو شورای فناوریهای نوین ساختمانی، گفت: باید جدا از گفتار، كلاسهای عملی را در كنار كلاسهای تئوری برپا كنیم تا افراد دانا و توانمندی را وارد جامعه كنیم.

وفامهر افزود: برای بهبود شیوه های آموزشی، آموزشهای فنی و حرفه ای را مطابق با شرایط جامعه، بومی كنیم.

لزوم حضور سازندگان مسكن

براساس این گزارش، انوشه منصوری، دبیر شورای فناوریهای معماری و ساختمان مشكل سنعت ساختمان را عدم حضور سازندگانی از همان صنف دانست و تصریح كرد: ما در قانون، مجری و متقاضی هیچ مشكلی نداریم، بلكهع فقط مشكل در ورود سازندگان غیر تخصصی است.

وی ادامه داد: ما باید از ورود افراد غیر متخصص در صنعت ساختمان جلوگیری كنیم.
منصوری به درجه بندی كیفیت ساختمانها اشاره كرد و گفت: باید ساختمانها توسط افراد ماهر براساس درجه بندی و دفترچه مشخصات ارایه شود تا ساختمان با كیفیت ساخته شود.نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید