تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1721

به بهانه ثبت جهاني آيين دريانوردي خليج فارس

پرويز پورفرخي، سرپرست اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خوزستان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: خليج فارس به استناد تاريخ مستندي كه از سياحان، جغرافي دانان و مورخان در كتب، نسخ خطي و كتيبه هاي باستاني بر جاي مانده، از ابتدا تا هميشه تاريخ، خليج فارس بوده و خواهد ماند.

وي ادامه داد: در اين ميان عده اي با بي اخلاقي و تحت تاثير جريانات سلطه حاكمان سياسي دنيا، اين حقيقت را ناديده گرفتند و آن را به خليج فارس تغيير نام دادند، كه كليه انديشمندان، جغرافي دانان و موسسات پژوهشي سراسر دنيا با اين اقدام مخالفت كرده و براي اثبات خليج فارس تلاش كردند.

پورفرخي افزود: خليج فارس شاخه هاي فرهنگي فراواني دارد كه يكي از آن ها آيين دريانوردي و هنرهاي اجرايي (نقالي) است. برهمين اساس معرفي آيين و فرهنگ هاي خليج فارس كه جنبه تاريخي دارد بر اصالت و هويت آن تاكيد و شعار صلح و امنيت خليج فارس را در سراسر جهان پراكنده مي‌كند.

وي عنوان كرد: آيين دريانوردي مربوط به آداب فرماندهي، آداب تشخيص وضعيت دريا، نظام و سلسله دريانوردان و آواهاي آن ها است. ميراث فرهنگي با تكيه بر اين هويت ها، ثبت جهاني ميراث معنوي آيين دريانوردي را مطرح كرده و اقدامات پژوهشي را انجام داده است.

پورفرخي بيان كرد: لايه هاي پژوهشي ثبت جهاني آيين دريانوردي به پايان رسيده و مدارك طي مرحله جديدي به كارشناسان بين المللي معرفي شده است. مرحله پاياني تكميل پرونده ثبت جهاني، پيوند خوردن مستندات تاريخي به پرونده است كه درحال حاضر آن را پيگيري و كامل مي‌‌كنيم.

وي خاطرنشان كرد: با ثبت جهاني آيين دريانوردي خليج فارس همه ملل به شعار اصلي ايران يعني صلح و آرامش پي مي‌برند و در كنار آن با آداب و رسوم، نحوه زندگي، شغل دريانوردي و بسياري ديگر از مظاهر فرهنگي ايرانيان ساكن حاشيه خليج فارس آشنا مي‌شوند.

به نقل از باشگاه خبرنگاران

موضوعات مرتبط : خلیج فارس    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید