تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،8-7-1398
تعداد بازدید :322

آیا شهرتهران دارای برندینگ شهری است ؟

در این مقاله چند کلامی در باره داشته های شهری تهران  ( برندینگ  شهری تهران ) که  وجود آنها  باعث  زمینه های مختلف از جمله در آمد پایدار و اشتغال و شهروند مداری می گردد که به دلیل محدودیت در زمان مطالب  بطور خلاصه بیان می شود .  

            

 گفتار اول : برندینگ  شهری - برندینگ شهر تهران

وجود برندینگ در هر شهری باعث  ارتقای فرهنگ واقتصاد و اشتغال ودر آمد پایدار خصوصا" در بخش توریست می گردد .  برخی از شهرهای بزرگ وتاریخی دارای  یک یا چند برندینگ شهری می باشند که این داشته ها  همان گونه که گفته شد موجب  ارتقای فرهنگ و اقتصاد و ... گردیده  است و لیکن با وجودبناهای شاخص  و بدلیل   بی اعتنایی  به آنها  تهران  بزرگ را  نمی توان در فهرست  شهرهای دارای برندینگ شهری قرارداد .

بنظر می رسد که  شهر تهران در نحوه گسترش وبرنامه ریزی شهری  موفق نبوده و فقط به شهر بزرگی تبدیل شده  و می توان گفت که تهران  به یک  کشور شهر تبدیل شده است  

احداث بناهای سوپر لوکس و پرهزینه  که اگثرا" کیی برداری  از معماری شهرهای بزرگ  اروپا و نمی تواند به شهر تهران شخصیت  شهری بدهند  و شهرتهران صاحب برندینگ شهری نمایند. 

احداث مراکز تجاری با ضوابط و معیارهای  خارجی  باعث ازبین رفتن معماری اصیل بازارها ی تاریخی تهران  و سایر  وشهرستانها شده است .

در کشورهای بزرگ که دارای شهرهای تاریخی ویا با سابقه تاریخی هستند اجازه نمی دهند که بناهای جدید با کاربری های متفاوت در  محدوده بناهای قدیمی شهر ایجاد شوندو باعث کم رنگ شدن بناهای قدیمی  گردند .

بازار تهران را میتوان  به نوعی برندینگ شهرتهران  تعریف نمود به شرط آنکه رها نشود . به شرط آنکه  مردم با  تغییرات وتعمیرات خودسرانه  داخل حجره وراسته بازار هویت وجودی آن را  تغییر ندهند .

نباید اجازه داد با تبلیغات فریبنده تهرانی ها را فریب داده و به جای توسعه ونگهداری بازار های سنتی  نسبت به ساخت مراکز تجاری  بدون هویت ایرانی وکپی از مراکز تجاری  خارجی در یرخی مناطق تهران  اقدام گردد .

بازار بزرگ تهران در حال افول ویا به عیارت دیگر در حال ازبین رفتن است  زیرا همان گونه که ذکر شد در نواحی شمال غرب و شمال تهران  نسبت  به احداث مراکز تجاری پر زرق و برق اقدام گردیده  است و بنظر می رسد که  ایجاد این گونه فضاهای تجاری درتهران ویا سایر شهرستانها  علاوه بر بی رونق  نمودن  بافت تجاری  و با ارزش تاریخی قدیمی به موجب  مهاجرت درون شهری می گردند .

 

 

 

میراث باقیمانده از گذشتگان که برای ما درحکم تاریخ است  و باید از آنهاحفاظت نمائیم . چند نمونه از بناهای قدیمی در تهران با شرحی در مورد آنها به رشته تحریر در می اید . بعضی از این بناها تاریخی و برخی  نمادین هستند  که می تواند  هریک از ساختمان ها برندینگ شهری باشد به شرط آنکه در نگهداری آنها  اقدامات لازم را انجام دهیم   .

چند بنای ارزشمند  قدیمی که می تواند  برندینگ شهر تهران محسوب شده  وباعث جذب توریست و اشتغال شود به شرح زیر ذکر می شود .

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه درخیابان ملت یا اکباتان است. این بنا در سال 1295  قمری به  دستور ظل السلطان و  همزمان با کاخ گلستان احداث شد این مجموعه تاریخی شامل پنج عمارت اصلی بود که چندبخش اصلی آن بطورکلی درسالهای   پیش تخریب شد وحالا کلا"در آستانه فروباشی است . این عمارت یکی از بزرگترین  بنا ها تهران  قدیم بوده و در زمینی با مساحت 40 هزار متر مربع ساخته شد ایوان حوض خانه وعمارت سردر تغییر نکرده ، اما بدنه غربی و شرقی این بنا کاملا" تخریب شده وسر در کالسکه روی این بنا در فهرست آثار ملی ثبت شده است

 ساختمان اتحاد  ( منزل سریال  دایی جان  ناپلئون )

درخیابان لاله زار و کوچه اتحادیه هنوز بقایای یک خانه قدیمی با  قدمتی 150 ساله است این خانه متعلق به امین السلطان بوده . بخش اصلی بنای این خانه از دوره ناصری بجا مانده و قسمت های دیگر آن طی زمان به بدنه آن اضافه یا از آن حذف شد ه سر در زیبایی این خانه با آجر تزیین شده و قوس های آن هنوز هم منحصر به فرد وآجر کاری حصیری حوض خانه ، ستونها و نیم ستون های شیار دار ، پایه  ستون  گلدانی ، پنجره های به سبک دوره قاجاریه و گچ بری ها و مقرنس کاری ها این بنا آن را از  دیگر خانه های قدیمی تهران متمایز کرده است . ( سریال دایی جان ناپلیون در این منزل فیلم برداری شده است ) .

سرای دلگشا   که دیگر  دلگشا نیست

سرای قاجاری دلگشا یکی از معروف ترین بنا ها ی محدوده بازار تهران بود که چندی پیش بخش های از آن تخریب شد  این سرای 130 سال قدمت دارد ودر سال 1356 در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است ..اکنون بخش های که با معماری دوره قاجاریه عجین شده بود ، تخریب و نوسازیهایی شده و به طور کلی صدمه جدی به معماری این بنا وارد کرده اند .  

 

 

از موزه تا مجتمع  تجاری

 سرپولک نام یکی ازقدیمی ترین محله تهران که در نزدیکی  بازار  قرار گرفته است. یکی ازخانه های این محله متعلق به رهبر جنبش مشرو طه ایران آیت الله بهبهانی است .  این خانه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده ،  قرار بود این خانه قدیمی تبدیل به موزه مشرو طیت شود .

میدان مشق تهران

میدان مشق تهران دارای چهار ساختمان مهم وبا ارزش می باشد که در کمتر کشوری می توان چنین مجموعه ای را پیدا کرد  که ساختمان ها بشرح زیر است :

1- عمارت قزاقخانه

2- ساختمان اداره پست

3- موزه ایران باستان

4- كاخ شهرباني

به دلیل فرصت کم فقط نام آنها  ذکرشد .

در خاتمه بسیار بناهای ارزشمند  قدیمی دیگر  در تهران هستند که قراموش  شده می باشدک ه  شاید اکثر تهرانی ها  از وجود آن بی اطلاعات وبرخی اوقات اخبر  فروش ویا تخریب آن را می شنویم . 

بازار سنتی وساختمان ها ومیدان های تاریخی که هریک می تواند برند شهری باشند ولیکن تاکنون نتوانسته ایم آنها را به عنوان برندینگ شهری به پذیریم  ودر جهت حفظ و بهره برداری  آنها اقدام نماییم .

گفتاردوم -تهرانی که می شناختم  ؟

بیش ازیکصد سال است خانواده ام در تهران ساکن  و من متولد تهران هستم ودوران  نوجوانی وجوانی و میان سالی را در تهران گذراندم .                                             به یاد دارم تهران قدیم با مردمانی با  فرهنگ ومهربان و متعهد ودست پاک  بوده اند .   به یاد دارم تهرانی که دارای  کوچه باغات بوده و درخت های چنار در کنار نهرهای آب  خودنمایی می کردند .به یاد دارم که میدان تجریش ودربند  ومنطقه شمیران از مناطق ییلاقی تهران بود .      

به  یاددارم که نهر پر آبی ازسمت غرب به شرق در بلوار کشاورز ( آب کرج )  روانه  بود و بچه ها برای آب تنی و تفریح خود را به آب می انداختند .  به  یاددارم که خیابان ولیعصر ( پهلوی سابق ) از ایستگاه راه آهن   تا تقاطع بلوار کشاورز ( آب کرج ) فقط آسفالت بود .زمانی  که  تهران چنارستان بود . زمانی که منطقه تاریخی بازار  تهران زنده وهویت داشت .  زمانی که تهران دارای  محلات بود ه و هر محله ای  دارای فرهنگ  ورقتار خاص خود بوده اند. دیگرنامی از محلات برده نمی شود دیگر ارزشی  به آثار تاریخی واقع در آن محلات  قایل نیستند .

بیژن علی آبادی

به بهانه 14 مهر روز تهران 

 

 

عضو مرتبط : بیژن علی آبادی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید