تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1955

اجاره‌نشین‌ها منتظر سال آینده باشند

با تمام شدن فصل نقل و انتقال خانه و كاهش نرخ قیمت مسكن به‌طور طبیعی باید نرخ اجاره‌بها نیز كاهش می‌یافت اما با وجود این عوامل تغییری در قیمت اجاره‌بها بوجود نیامد و رهن و اجاره با همان نرخ‌های قبلی ارائه می‌شود، این در حالی است كه كارشناسان مسكن معتقدند نرخ اجاره‌بها تابعی از قیمت ملك است و با پایین آمدن آن، قیمت رهن و اجاره نیز كاهش می‌یابد. از سوی دیگر معاون وزیر مسكن معتقد است: كاهش نرخ اجاره‌بها در گرو افزایش واحدهای اجاره‌یی و ترویج اجاره‌داری حرفه‌ایی است.

منوچهر خواجه‌دلویی ـ معاون امور ساختمان و مسكن وزیر مسكن و شهرسازی درباره‌ی اینكه چرا قیمت اجاره‌بها افت پیدا نكرده است؟ اظهار كرد: به‌طور معمول در تابستان هر ساله افزایش قیمت در رهن و اجاره داریم اما در تابستان امسال برای اولین بار در بازار اجاره و رهن افزایش نداشته‌ایم.

وی افزود: بررسی قراردادهای منعقد شده در بنگاه‌های املاك امسال نشان می‌دهد این افزایش قیمت بوجود نیامده و حتی در بعضی موارد در رهن كاهش قیمت هم داشته‌ایم. این آمار و گزارش موجود است و می‌توانیم ارائه كنیم.

معاون وزیر مسكن با بیان اینكه، حل مشكلات بازار اجاره‌بها افزایش عرضه واحدهای اجاره‌یی است، گفت: دولت در تلاش است كه عرضه واحدهای اجاره‌یی را افزایش دهد.
خواجه دلویی با بیان اینكه در حال حاضر جمعیت زوج‌های جوان در كشور در حال رشد است و تقاضا در این بخش هر ساله افزایش می‌یابد، گفت: یكی از برنامه‌های دولت حمایت از احداث و عرضه مسكن اجاره‌ای است. امسال نیز در آیین قانون عرضه و ساماندهی بازار مسكن به این امر توجه ویژه‌یی شده است.

وی گفت: براساس این قانون و آیین‌نامه نهادهایی مانند شهرداری‌ها، كمیته امام خمینی (ره)، بنیاد مسكن، بهزیستی و صندوق‌های بازنشستگی وارد بازار اجاره می‌شوند و به تناسب آن حجم واحدهای اجاره‌ای افزایش می یابد كه با متعادل شدن بازار به سمت كاهش اجاره بها قدم برمی‌داریم.

خواجه‌دلویی با بیان اینكه شكل‌گیری بازار اجاره‌داری حرفه‌ای از اهداف دولت است، گفت: دولت به دنبال تعیین نرخ اجاره‌بها نیست بلكه با افزایش عرضه به سمت متعال كردن بازار و به طور طبیعی كاهش نرخ‌هاست.

همچنین، مصطفی قلی خسروی - رییس اتحادیه مشاوران املاك نیز گفت: در ابتدای سال افزایش اجاره‌بها بوجود آمد اما در تابستان این مساله ثابت ماند و افزایش اجاره‌بها نداشته‌ایم.
وی گفت: اما اینكه كاهش قیمت خانه سبب كاهش نرخ اجاره می‌شود باید تا سال آینده منتظر بمانیم چراكه فصل اجاره‌بها تمام شده است. اگر روند كاهش قیمت مسكن ادامه داشته باشد به‌طور طبیعی سال آینده نرخ اجاره‌بها نیز پایین می‌آید.

خسوری تصریح كرد: در حال حاضر نرخ اجاره با توجه به افزایش قیمت كه در ابتدای سال داشته‌ایم ثابت مانده و تغییری نكرده است.

باید منتظر ماند كاهش قیمتی كه به گفته مسوولان مربوطه در بازار مسكن رخ داده است با آغاز فصل جدید بازار اجاره‌بها تاثیر خود را نشان خواهد داد.

تاریخ انتشار : آذر ماه 1387نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید