تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1980

عضو هیأت امنای انجمن مفاخر معماری ایران گفت: در کشور ما معماری به ابزاری برای سوداگری سازندگان سودجو تبدیل شده است و این افراد به واسطه توانایی مالی، دست به ساخت و سازهای بی رویه در مکان های نامناسب می زنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انبوه سازان ایران، اردشیر سیروس با بیان این مطلب به گفت: در کشور ما ساخت و سازها به ویژه در برج سازی نه بر اساس دین، اجتماع و فرهنگ ایرانی، که بر اساس فرهنگ بیگانه ساخته می شود.

وی ضمن انتقاد از حذف معماری ایرانی از ساخت وسازهای کشور گفت: در معماری خانه های ایرانی حیا و اخلاقیات حرف اول را می زد و ما حتی اندرونی وبیرونی داشتیم ، در حالی که اکنون اثری از اخلاقیات در ساختمان سازی های ما نیست.

سیروس همچنین در ادامه با اشاره به بی توجهی سازندگان به روابط بین قسمت های مختلف یک خانه و احجام و کاربرد آنها افزود: در حال حاضر در برج سازی، مکان، ضوابط و آسیب شناسی اجتماعی در نظر گرفته نمی شود و توجهی به قانون در این راستا نمی شود.

دخالت افراد غیرمتخصص در اجرای معماری

وی با بیان اینکه ساخت وسازها نه به دست معماران که به دست بساز و بفروش ها انجام می شود گفت: از آنجایی که شهرداری به عنوان مسئول، وقعی بر معماری نمی گذارد، معماری در کشور سهل الممتنع شده و افراد غیرمتخصص به خود اجازه دخالت و اظهار نظر در این زمینه می دهند و معماری نه به دست مهندسان معمار، که حتی به دست مردم عادی انجام می شود.

وی با بیان این مطلب که دخالت افراد غیرمتخصص، عمده ترین مشکل معماری کشور است گفت: فعالیت افراد غیرمتخصص، منجر به بلاتکلیفی و نابسامانی جایگاه معماری در کشور شده و لازمه بهبود این وضعیت، توافق بین معماران، کارفرمایان و دولت است.

ساخت روی گسل، بازی با جان مردم

این کارشناس معماری همچنین ضمن انتقاد ازعملکرد شهرداری بر نبود نظارت بر ساخت روی گسل ها گفت: در حال حاضر در ساخت وسازها جان انسان ها مطرح نیست و علاوه بر اینکه محاسبان دلسوز نیستند، مجریان نیز به درستی اجرا نمی کنند که این امر درنهایت منجر به ریزش ساختمان ها می شود.

وی تاکید کرد: شهرداری باید کنترل بیشتری بر امضافروشی طراحان و مهندسان داشته باشد.

پایگاه اطلاع رسانی انجمن انبوه سازان - ۲۷ تیر ۱۳۹۰

موضوعات مرتبط : معماری مساجد    
عضو مرتبط : اردشیر سیروس  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید