تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :2241

سید علیرضا قهاری رئیس انجمن مفاخر معماری ایران با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: در حقیقت ادبیات معماری دستیابی به روح و ذهن معمار و طراحان آثار است كه با دستیابی به آثار مكتوب می‌توانیم به نگاه و تلقی گذشتگان از زندگی و جهان‌بینی آن ها پی‌ببریم.

وی افزود: معماران در گذشته كمتر تفكر خود را در زمینه آثار معماری و شهرسازی به روی كاغذ می‌آوردند و یكی از دلایل آنكه هویت و شاخصه‌های معماری نیاكانمان به صورت كامل به نسل‌های بعدی منتقل نمی‌شود فقدان آثار مكتوب و نداشتن ادبیات در زمینه‌ معماری است.

قهاری تصریح كرد: بیشتر آثار مكتوبی كه از گذشته درباره دانش و فن معماری كشورمان باقی‌مانده توسط سیاحان و شرق‌شناسان مطرح شده و آن ها از نگاه خود معماری ایران را در كتاب و سفرنامه بیان می‌كردند كه تنها محدود به برداشت شخصی آن ها از بناها می‌شد.

رئیس انجمن مفاخر ایران گفت: در پس ذهن معماران دانشی نهفته است كه فقط خودشان از آن اطلاع دارند همچنین تنها ظاهر یك اثر معماری نیست كه به یادگار می‌ماند بلكه باید دانش آن نیز به نسل‌های آینده منتقل شود.

وی افزود: ادبیات معماری شهرسازی كشورمان بسیار ضعیف و فقیر است و این در حالیست كه هم اكنون معماران باید فكر خودشان را به صورت نوشته و مكتوب برروی كاغذ بیاورند تا نسل های آینده بتوانند به دانش آن ها دست پیدا كنند.

گفتنی است، انجمن مفاخر معماری ایران در نشستی كه قرار است 15 تیر ساعت 17 در خانه هنرمندان برگزار شود به بررسی ادبیات معماری و شهرسازی كشورمان بپردازد.

باشگاه خبرنگاران 1390/04/14

عضو مرتبط : سید علیرضا قهاری  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید