Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :736

انجمن مفاخر معماری خواستار ثبت ملی خلیج فارس می شوند

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران در گفتگو با میراث آریا (chtn) ضمن بیان این مطلب افزود: به زودی انجمن مفاخر معماری ایران طی نامه ای به رئیس جمهور، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، خواستار اقدام و پیگیری برای ثبت ملی و سپس تلاش برای ثبت جهانی نام خلیج فارس می شود.

سید علیرضا قهاری در ادامه خاطرنشان کرد: با مشارکت بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای جنوب خلیج فارس می توان برای جهانی خایج فارس اقدام کرد.

به گفته عضو جامعه مهندسان معمار ایران: براساس گزارش ها و شواهد موجود، کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز معترفند که نام خلیج فارس در هزاران سال پیش نیز آورده شده به طوری که هم اکنون مدارکی دال بر وجود آثاری از دوره ساسانی در موزه کویت به نمایش گذاشته شده است.

این کارشناس ارشد معماری اضافه کرد: در این راستا، مسوولان فرهنگی از جمله سازمان میراث فرهنگی، در جهت هم گرایی با کشورهای حاشیه خلیج فارس با هدف جلوگیری از تفرقه افکنی و ضدیت، نام خلیج فارس را تحت هر عنوان مانند میراث فرهنگی، طبیعی یا معنوی در فهرست آثار ملی و سپس در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسانند.

قهاری با اشاره به این که نام خلیج فارس و به همراه آن بندر سیراف، در طول تاریخ، به عنوان معبر آبی شناخته شده بود اظهار داشت: بندر سیراف یکی از بنادر تجاری مهم جهان اسلام تا قرن 12 به شمار می رفته است.

این مقام مسوول در انجمن مفاخر معماری ایران تاکید کرد: در زمان امپراطوری هخامنشی و در شمال خلیج فارس، دوازده کاخ هخامنشی وجود داشته از سویی دیگر سنگ نوشته خارک نیز بر نام ماندگار خلیج فارس دلالت دارد.

منبع: سایت میراث فرهنگی - اردیبهشت 1388

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

موضوعات مرتبط : خلیج فارس    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید