تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1213

انزلی, زیر آوار بی توجهی

شهری که با طبیعت و بناهای تاریخی زیبایش مکان محبوب فیلمسازان و هنرمندان ایرانی است و مردم کشورمان صحنه هایی از حضور بازیگران را در جای جای این شهر کوچک ساحلی در فیلمهای آنان به یاد دارند .

علاوه بر دریای آبی خزر و تالاب انزلی ، پلهای تاریخی ، بوستان مشرف به بندرگاه ، موج شکن قدیمی ، بناهای میدان مرکزی همچون ساختمان تاریخی شهرداری و دادگستری ، کاخ موزه ، مناره برج ساعت و هتلهای قدیمی همه و همه خاطره برانگیز است.

اما شاید بهتر است که بگوییم انزلی شهر زیبای خاطره ها بود ، چرا که این شهر زیبای ساحلی اکنون بسیاری از بناهای تاریخی خود را از دست داده و می رود که معدود آثار ارزشمندش نیز زیر آوار بی توجهی مدفون شود.

این بناها یا در دوره های مختلف تخریب شده اند یا به بلاهای قابل پیش بینی نظیر آتش سوزی مبتلا و تبدیل به ساختمان های جدید بی هویت اما سودآور برای برخی افراد گشته اند و یا مانند ساختمان قدیمی بانک ملی و هتل تهران و سایر آثار به دست فراموشی سپرده شده اند تا از آنها تنها ویرانه ای به جای ماند.

برخی افراد نیز که خود باید داعیه دار حفظ این بناها باشند در کمال شگفتی در جلسات سخن از بی ارزش بودن این بناهای قدیمی و لزوم تخریب و احداث ساختمانهای جدید به جای آنها می کنند.

این در حالی است که نه تنها خاطرات شهر انزلی بلکه هویت فرهنگی آن مانند دیگر شهرها با معماری بناهای آن پیوند خورده است.

پیوند خاطرات با معماری

ˈامیر جوانبخت ˈ عضو انجمن مفاخر معماری ایران در نوشتاری تحت عنوان تغییرات ریخت شناسی شهری از منظر نوستالژی می گوید : تمام خاطرات ما دارای دو رکن اصلی آدمها و بناها است و از این رو بخش زیادی از خاطرات شهر بندری انزلی با معماری خیابانی مناطق مرکزی خصوصا میدان اصلی در هم تنیده شده است .

وی می افزاید : بناهای عمومی با طراحی ویژه و متمایز خصوصا در مراکز شهرها بعنوان محل تجمع و فعالیتهای تجاری و عمومی در خاطرات جمعی ساکنان شهرها تشخص ویژه ای می یابد چنانکه حتی برای مسافران و کسانی که بصورت کوتاه مدت در شهری حضور داشته اند بعنوان نمادی از آن شهر ، خاطره انگیز می شوند .

به اعتقاد این کارشناس ارشد معماری ، حفظ و باز زنده سازی بناهای قدیمی با ارزش به عنوان یک میراث فرهنگی غیر قابل تکرار ، عامل مهمی در ایجاد یک تشخص شهری و منبع اصلی تولید خاطرات چند نسل بشمار می رود .

وی با اشاره به اضمحلال سریع بناهای تاریخی و معماری خیابانی مناطق مرکزی شهر انزلی طی یک دهه اخیر و احداث ساختمانهایی بی هویت و بی توجه به معماری منطقه با کاربری عموما بانک تاکید کرد : طراحی الگوئی به لحاظ تعداد طبقات ، مصالح ، رنگ و فرمهای نما برای بناهایی که در این محدوده ساخته می شوند باید مد نظر قرار گیرد.

وی ایجاد مکانیسمی جهت تغیییر کاربری ، بهسازی ، مرمت اصولی و باز زنده سازی این بناهای محدوده مرکزی را از وظایف سازمان میراث فرهنگی و شهرداری انزلی می داند.

این استاد معماری ، با اشاره به فیلمهایی که در آنها بناهای قدیمی زیبا و خاطره انگیز انزلی ثبت شده می گوید به احترام سینما کلاه از سر برمیداریم که لااقل با این چند فیلم در ثبت و ضبط این شهر خاطره انگیز برای خاطرات ما و آیندگان قدم موثرتری نسبت به ارگانهای مربوطه برداشته است.

لزوم حفظ بناهای تاریخی

شهردار بندرانزلی در این باره گفت : بافت قدیمی و بناهای تاریخی شهر انزلی باید حفظ ، احیاء و بازسازی ، شناسنامه دار و شناسانده شود .

ˈ محمد رضا پورشعبانˈ اظهار کرد : بناهای مرکز شهر شامل ساختمان تاریخی شهرداری ،حافظیه ( موزیک جیگا )، بوستان ساحلی (بلوار )، موج شکن قدیمی ، بناهای اطراف میدان انزلی شامل بانک ملی قدیمی ، ساختمان دادگستری ، هتل تهران قدیم ، هتل گل سنگ بعنوان میراث تاریخی و جاذبه های مهم گردشگری شهر باید با همان شکل و بافت قدیمی احیا شوند.

وی با اشاره به برگزاری جلسه مشترک با معاونت میراث فرهنگی گیلان ، تشکیل کارگروه مشترک میراث به منظور شناسایی بافتهای قدیمی و تاریخی و راهکارهای برون رفت از مشکلات و به کارگیری یک مشاور سیمای شهری مورد تایید میراث را از تصمیمات این جلسه عنوان کرد.

پورشعبان در مورد بنای تاریخی شهرداری تصریح کرد : بافت بیرونی ساختمان باید حفظ شود و روی نورپردازی ان کار کنیم .

شهردار انزلی ، تعمیر ، بازسازی ، رنگ آمیزی و نورپردازی مناره برج ساعت ( فانوس دریایی) ، تعمیر نرده های بوستان ساحلی و کفسازی با حفظ سبک قبلی ، ترمیم نمای ساختمان هتل ایران را از دیگر برنامه ها در این راستا عنوان کرد.

وی تصریح کرد : بنای تاریخی هتل تهران نیز توسط بخش خصوصی در حال خرید است و ما برای کمک به بازسازی آن اعلام همکاری کرده ایم .

پورشعبان با اشاره به اینکه یکی از اولویتهای شهرداری حفظ ساختمان قدیمی بانک ملی است افزود : به اداره کل میراث نامه نوشته ایم تا یا بانک ملی یا اداره میراث نسبت به تعمیر اقدام کند و یا مشترکا به همراه شهرداری نسبت به ترمیم این بنای تاریخی زیبا و ارزشمند اقدام نماییم .

شهردار انزلی متذکر شد : در عین حال از اداره میراث فرهنگی می خواهیم بافتهای تاریخی را بر اساس اولویتها شناسایی نماید تا برای آنها برنامه های راهبردی اجرایی بگذاریم .

همیت عمومی

معاون اداره کل میراث فرهنگی گیلان در خصوص برنامه این اداره برای حفاظت از آثار تاریخی شهر تنها به این سخن اکتفا کرد که این سازمان متولی حفاظت از میراث فرهنگی و آثار تاریخی است ولی حفظ و حراست از بناهای تاریخی و میراث فرهنگی همیت عمومی و تلاش سازمانهای مردم نهاد و توجه مسئولان شهرستان و استان را می طلبد.

گرچه این سخن بیراه نیست و سازمانهای مردم نهاد در همه جای دنیا بهترین حافظان میراث تاریخی و طبیعی منطقه خود هستند و قطعا مردم انزلی نیز خود باید از این آثار ارزشمند به نحو مناسب حفاظت کنند اما بدیهی است که ادارات و سازمانهای ذیربط نیز نباید مسئولیت خود را فراموش نمایند.

به یاد داشته باشیم با تخریب بناهای تاریخی نه تنها زیبایی و جاذبه های گردشگری منطقه لطمه می بیند بلکه هویت فرهنگی یک شهر نابود می شود.

 

به نقل از ایرنا

استان مرتبط : گیلان  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید