تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :940

اولین جایزه دوسالانه معماری و شهرسازی ایران

این جایزه به تالیفات و ترجمه های مرتبط با معماری و شهرسازی و علوم وابسته به آن اختصاص دارد و طبق فراخوان، معماران و شهرسازانی که در دیگر کشورها کتاب هایی به زبان های انگلیسی، فرانسه، ایتالیایی یا آلمانی از آنها ترجمه شده باشد نیز...

رییس انجمن مفاخر معماری ایران از برگزاری اولین جایزه دوسالانه معماری و شهرسازی در روز پنجشنبه اول اردیبهشت ماه (فردا) خبر داد و گفت: این جایزه به نام دکتر «منوچهر مزینی»، پدر شهرسازی نوین ایران نام گذاری شده است

سیدعلیرضا قهاری در گفت و گو با شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران (شاسا) افزود: این اقدام که یادواره استاد شهرسازی و معماری است می تواند بهانه مناسبی باشد برای حضور همه معماران برجسته کشور در بزرگ ترین اتفاق داخلی معماری که به تدریج می تواند موجب رشد و اعتلای هنر معماری شود.

رییس انجمن مفاخر معماری ایران در خصوص هیات داوران این جایزه اظهار داشت: هیات داوران این جایزه را اساتید و معمارانی همچون ایرج اعتصام، گیتی اعتماد، سیروس باور، داراب دیبا، محمد منصور فلامکی، فاطمه کاتب و حسن بلخاری تشکیل می دهند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این جایزه به تالیفات و ترجمه های مرتبط با معماری و شهرسازی و علوم وابسته به آن اختصاص دارد و طبق فراخوان، معماران و شهرسازانی که در دیگر کشورها کتاب هایی به زبان های انگلیسی، فرانسه، ایتالیایی یا آلمانی از آنها ترجمه شده باشد نیز امکان شرکت در این مسابقه را دارند.

قهاری با بیان اینکه 120 عنوان کتاب به دبیرخانه جایزه دوسالانه معماری و شهرسازی ارسال شده است، افزود: از میان 120 کتاب 33 عنوان کتاب در گرایش های مختلف از جمله در زمینه نوسازی و مرمت، اندیشه پژوهی و نظریه پردازی، طراحی منظر تاریخ شفاهی و اتوبیوگرافی، روستاشناسی و روستاپژوهی، علوم و آموزش کاربردی، فناوری اطلاعات شهرستانی، تاریخ معماری و شهرسازی و همچنین دانش نامه و فرهنگ نامه ها انتخاب شده اند. وی با بیان این مطلب که هیات داوران کتاب ها را به طور تخصصی مورد بررسی قرار داده اند، تصریح کرد: مجموعا در 13 گرایش 33 عنوان کتاب برگزیده شده است.

رییس انجمن مفاخر ایران همچنین اظهار داشت که در این مراسم از خدمات ناشران حوزه معماری نیز تقدیر به عمل خواهد آمد و به ناشر که چهار ناشر دولتی و پنج ناشر از بخش خصوصی هستند جایزه اهدا می شود. وی چهار ناشر بخش دولتی در زمینه معماری و شهرسازی را ناشرانی عنوان کرد که در پوشش وزارت مسکن و شهرسازی قرار دارند.

منوچهر مزینی سال 1313 متولد شد و مهندسی معماری خود را از دانشگاه ایلی نویز آمریکا در سال 1966 دریافت کرد و بعد از آن به تدریس در دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تهران، دانشگاه بوستون، دانشگاه ملک عبدالعزیز جده و دانشگاه آزاد اسلامی مشغول شد.

زنده یاد منوچهر در سال 1381 دار فانی را وداع گفت. وی بنیانگذار دکترای شهرسازی در دانشگاه تهران و شهید بهشتی بود و جزو معدود اساتید این حوزه است که 10 کتاب تالیفی در عرصه شهرسازی نوشته است.

منبع: شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهینظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید