تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :573

به‌مناسبت روز ملی بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی بازدید از تمام موزه‌های چهارمحال و بختیاری رایگان است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری گفت: به‌مناسبت 29 فروردین، روز ملی بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی بازدید از تمام موزه‌های این استان برای عموم رایگان است.

به گزارش  خبرگزاری فارس از شهرکرد، بهمن عسگری سوادجانی عصر امروز در جمع خبرنگاران به تشریح برنامه‌های این اداره کل در روز ملی بافت‌ها و محوطه‌های فرهنگی پرداخت و اظهار کرد: مطالعه، حفاظت، مرمت و احیای بناها، مجموعه‌ها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی عرصه‌ها امری ضروری است.

وی از برگزاری کارگاه آموزشی بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی در مجموعه تاریخی، فرهنگی سردار اسعد بختیاری جونقان خبر داد گفت: این کارگاه به مناسبت 29 فروردین روز ملی بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی به مدت یک ساعت برگزار می‌شود.

عسگری افزود: فارغ‌التحصیلان مرمت و احیای بناهای تاریخی در واقع مهندسین معماری امروز هستند که فرا گرفته‌اند چگونه «امروز» را با بهره‌گیری از تجربیات «گذشته» برای «آینده»بسازند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری از فراهم سازی تور یک روزه دانشجویی از محل کارگاه‌های بناهای تاریخی در حال مرمت در مسیر چالشتر، شهرکرد، بروجن و جونقان خبر داد و اظهار داشت: از برترین فعالان بخش خصوصی که پروژه‌های مشارکتی مرمتی را بر عهده دارند تجلیل خواهد شد.

عسگری سوادجانی ارائه برنامه‌های دولت تدبیر و امید را یکی از برنامه‌های قابل اجرا در بنای تاریخی فرهنگی جونقان بر شمرد و گفت: در این مکان مسابقه، مصاحبه تلویزیونی و رادیویی برگزار خواهد شد.

وی هدف از اجرای این برنامه‌ها را  آشنایی با پژوهشگران درون سازمانی و دانشگاهی با بناهای تاریخی، ثبتی و شناسایی شده دانست و یادآور شد: برای محافظت و صیانت مستمر از این آثار و جلوگیری از تخریب با اساتید و صاحب نظران آکادمیک در این خصوص هم اندیشی شده است.

این مسئول از امکان بازدید رایگان از تمام موزه‌های استان در تاریخ 29 فروردین خبر داد و تصریح کرد: به همین مناسبت بازدید برای عموم از ساعت 9 صبح لغایت 18 عصر به صورت رایگان است.

وی اضافه کرد: همگانی بودن مسئولیت حراست از این میراث برای نسل‌های آینده به‌ رسمیت شناخته شده‌ و باید این میراث را در اصیل‌ترین حالت به نسل‌های آینده تحویل دهیم.

 

منبع: خبرگزاری فارس-فروردین 94
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

استان مرتبط : چهارمحال و بختیاری  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید