تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1304

بازسازی خانه وارطان کمک به حفظ خاطرات قدیمی تهران

دکتر گیتی اعتماد گفت: بازسازی فضاهای قدیمی و نوستالژیک شهری یکی از مهمترین عناصری است که می تواند فضای زندگی اجتماعی را آرام تر کند. حفظ بافت تاریخی و قدیمی ساختمان های میدان انقلاب تا ولیعصر که خانه وارتان هم جزء آن است می تواند اقدام موثری در این راستا باشد.

این استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تهران «تهران سما» ضرورت حفظ و بازسازی فضاهای شهری را یکی از مولفه های مهم برای ایجاد آرامش میان شهروندان اعلام کرد و افزود: شهرهای در حال توسعه ای که توانسته اند در کنار توسعه یافتگی بافت فرهنگی و اجتماعی شان را حفظ کنند شهروندان شادتری دارند.
این جامعه شناس شهری ضرورت حفظ بافت تاریخی خانه های قدیمی میدان انقلاب تا فردوسی را یادآوری کرد و افزود: خانه وارتان یکی از خانه های قدیمی است که بافت معماری آن مربوط به دوره معاصر است. این خانه آنقدر قدیمی نیست که به دلیل ناهماهنگی با فضای معماری جدید از بین برود.

گیتی اعتماد با تاکید بر اینکه در همه دنیا مرسوم است نمای بیرونی خانه های قدیمی را به طور نامحسوس ترمیم می کنند و تغییر کاربری می دهند، گفت: معمولا در تمام دنیا تغییرات ساختاری معماری فضای قدیمی را برای داخل بنا به کار می برند تا برای بازیابی و تغییر عملکرد مناسب شود. ساختمان وارتان چندان هم قدیمی نیست، سرویس بهداشتی کاملی دارد و می تواند به عنوان یکی از بناهایی که می تواند با تغییر کاربری بازسازی شود مورد استفاده قرار بگیرد.

این عضو انجمن مفاخر معماری ایران از اقدامات مثبت شهرداری تهران در این راستا یاد کرد و افزود: سازمان عمران و شهرسازی تهران تاکنون چیزی نزدیک به 12 خانه قدیمی در مناطق مختلف تهران خریداری کرده و عملیات بازسازی بر روی آن در حال انجام است.

همچنین دکتر اعتماد از فعالیت شهرهای دیگر کشور در این زمینه سخن گفت و تصریح کرد:در یزد چهارده خانه قدیمی به دانشکده تبدیل شد و چندین خانه زیبا را به هتل تبدیل کردند که قیمت خوب آن ها باعث شده است تا گردشگران از آن بیشتر از هتل‌های جدید استقبال کنند.

به نقل از سما

موضوعات مرتبط : مرمت و بازسازی    
استان مرتبط : تهران  
عضو مرتبط : گیتی اعتماد  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید