تاریخ آخرین ویرایش : یکشنبه،18-8-1399
تعداد بازدید :131

باغِ ایرانی

مدیر پایگاه میراث جهانی باغ‌های ایرانی از تشکیل هیات راهبردی و برنامه‌ای منسجم برای اداره باغ‌ها خبر داد و گفت که دانشگاه‌ها در تنظیم طرح‌های مدیریتی به ما کمک می‌کنند.
به گزارش ایلنا، باغ‌های ایرانی با معماری خاص و عناصری ازجمله ساختار هندسی، آب و درختان و ساختمان میانی هستند که بیشتر در فلات ایران و مناطق پیرامونی آن ساخته شده‌اند. سه ساختار و طراحی منحصر به فرد، باغ ایرانی را از سایر باغ‌ها متمایز می‌کند که از آن‌جمله می‌توان به در مسیر عبور جوی آب قرار داشتن، با دیوارهای بلند محصور بودن و قرار داشتن عمارت تابستانی و استخر آب در آن اشاره کرد. باغ از باغ‌های ایرانی به فهرست میراث جهانی یونسکو راه یافته‌اند که عبارتند از: پاسارگاد در مرودشت فارس، ارم در شیراز، چهل‌ستون در اصفهان، فین در کاشان، عباس‌آباد بهشهر، باغ شازده در ماهان کرمان، دولت‌آباد در یزد، پهلوان‌پور در مهریز یزد و اکبریه در بیرجند. پرویز سعادتی، مدیر پایگاه میراث جهانی باغ‌های ایرانی، که حدود سه سال است در این سمت فعالیت دارد، در خصوص وضعیت و شرایط این پایگاه گفت: در بررسی که در خصوص مدیریت مجموعه داشتیم، متوجه شدیم هر چند ممکن است در خصوص بناهایی که در باغ‌ها وجود دارد فعالیت‌ها و مرمت‌هایی انجام شود اما از فضای سبز باغ‌ها که در واقع دلیل اصلی ثبت جهانی آن‌ها هستند، غافل شده‌ایم. از این رو یک برنامه سه ساله تنظیم کردیم که بر اساس آن سعی شد به یک الگوی مشترک در خصوص حفظ فضای سبز تمام باغ‌ها برسیم .
او ادامه داد: منظور از یک برنامه مشترک این است که الگوی مشخص برای نگهداری فضای سبز باغ‌های ایرانی تدوین و مشخص شود که بر اساس آن در طول سال تمامی این مجموعه‌ها به صورت یک برنامه یکپارچه نگهداری شوند. بر اساس گونه‌های گیاهانی که در باغ‌ها وجود دارد ممکن است این برنامه در حد نوع سم‌ها تغییر کند. در واقع اکنون می‌دانیم تکلیف ما در خصوص حفظ فضای سبز باغ‌های ایران که در فهرست میراث جهانی ثبت شده‌اند، چیست . به گفته سعادتی؛ به غیر از دو باغ ازجمله باغ اکبریه و باغ ارم شیراز، سایر باغ‌ها وضعیت مناسبی از لحاظ فضای سبز نداشتند این در حالی است که مرمت بناهایی که در باغ‌ها قرار دارند مانند کوشک‌ها به درستی انجام می‌شد و معمولا مرمت و رسیدگی به این بناها در اولویت قرار داشت؛ با این‌حال وقتی نام از باغ ایرانی برده می‌شود اگر فضای سبز را از کوشک یا بنای مرکزی آن بگیریم دیگر باغ ایرانی معنا نمی‌دهد و تبدیل به یک فضای تاریخی می‌شود نه باغ. وی همچنین از همکاری این مجموعه با دانشگاه‌ها خبر داد و اذعان داشت: سعی ما بر آن است تا از امکانات دانشگاه‌ها وعلم استادان آن برای بهره‌برداری و نگهداری از باغ‌های ایرانی استفاده کنیم. اکنون برای نگهداری از باغ ارم با دانشگاه شیراز تفاهم‌نامه داریم و در خصوص نگهداری از باغ فین نیز قراردادی با دانشگاه علم و صنعت بسته‌ایم. در خصوص باغ عباس آباد بهشهر نیز در حال بستن قرارداد با دانشگاه مازندران هستیم. این در حالی است که یکی از پر معضل‌ترین باغ‌های مجموعه پایگاه میراث جهانی باغ‌های ایرانی، باغ عباس آباد بهشهر بود. هرچند هر یک از باغ‌های میراث جهانی دارای وضعیت خاص خود است اما در خصوص باغ عباس آباد با مداخلات بسیار عجیب از سوی نهادهای مختلف روبرو بودیم. قبل از ثبت جهانی نیز به عنوان پارک ملی محسوب می‌شد و منابع طبیعی نیز بر اساس دیدگاه خود بخش‌هایی را واگذار می‌کرد، همین امر سبب شد تا با مشکلات بسیار زیادی در خصوص مدیریت و نگهداری این مجموعه روبرو باشیم. اکنون درصدد پیدا کردن راهی برای مدیریت مشترک باغ عباس آباد بهشهر هستیم که قرار است با هدایت میراث فرهنگی اتفاق بیفتد.
سعادتی درخصوص وضعیت بازدید گردشگران از این مجموعه‌های میراث جهانی نیز گفت: وقتی مکانی در فهرست یونسکو ثبت می‌شود تبدیل به مقصد گردشگری در دنیا می‌شود و در بسته‌های سفر جای می‌گیرد. قبل ازشیوع ویروس کرونا با ثبت جهانی باغ‌های ایرانی شاهد حضور تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی در این مجموعه‌ها بودیم که سبب کسب درآمدهای میلیاردی برای این مجموعه‌ها می‌شد. اما اکنون با نبود گردشگران درآمدها به شدت کاهش یافته. قطعاً تعداد بازدیدکنندگان هر یک از باغ‌های این مجموعه با توجه به در دسترس بودن آنها متفاوت خواهد بود.

 

روزنامه اطلاعات نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید