تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :6575

تعريف درستي از بافتهاي تاريخي و فرسوده براي ساماندهي و حفظ و احياي اين بافتها وجود ندارد

سید علیرضا قهاری رئیس انجمن مفاخر معماری ایران، به خبرنگار باشگاه خبرنگاران، گفت: كشور ایران با سابقه چندین هزار ساله آثار تاریخی بسیار دارد كه می تواند به تپه های سیلك كاشان، تپه هگمتانه و منطقه تاریخی جیرفت اشاره كرد.

وی افزود: با توجه به آنكه در كشور ما بافتهای تاریخی بسیاری در شهرهای مختلف از جمله اصفهان، تهران، تبریز، شیراز و مشهد وجود دارد و معمولا این بافتها دچار فرسودگی می شوند، نگهداری از آنها مستلزم هزینه های هنگفت توسط سازمان میراث فرهنگی و یا سایر متولیان این حوزه است.

قهاری تصریح كرد: یكی از مشكلاتمان این است كه تعریف بافت فرسوده از بافت تاریخی هنوز مشخص نیست، بنابراین برای ساماندهی بافتهای فرسوده كه ممكن است ارزش تاریخی نداشته باشد، سرمایه گذاریهایی انجام شود، همچنین بسیاری از مجموعه های تاریخی در مسیر احداث خیابانها ممكن است از بین برود.

وی گفت: مدیریت شهری و متولیان امر بازسازی و نوسازی بافت فرسوده باید نسبت به ایجاد مدیریتهای میراث فرهنگی در درون سازمان خود اقدام و یا در طرحهایی كه مدنظر شان بوده از متخصصان بافتهای تاریخی استفاده كنند.
قهاری با اشاره به اینكه برای نوسازی بافتهای فرسوده و تاریخی سازمانهای مختلفی متولیند، افزود: این سازمانها با یكدیگر تعامل ندارند به عنوان مثال در نوسازی بافتهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی شهرداری و استانداری به طور جداگانه تصمیم می گیرند و این تعدد مراكز تصمیم گیری ساماندهی بافتهای تاریخی را با چالش روبرو كرده است.

بنابراین باید یك سازمان با مشاركت تمام ارگانها تامین شود.

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران تصریح كرد: ساكنین بافتهای تاریخی معمولا از امكانات و تسهیلات شهری در وضع فعلی محروم اند و در كشورهای پیشرفته به بافتهای تاریخی اهمیت بسیاری می دهند تا مردم بتوانند مسكن خود را نوسازی كنند و به زندگی خود ادامه دهند در بسیاری موارد هم با تغییر كاربری برخی از این مراكز تاریخی نسبت به احیا و رونق مجدد آن اقدام می كنند.

بافتهای تاریخی بدون در نظر گرفتن با هویت گذشته احیا و نوسازی می شود

ابولحسن میرعمادی عضو هیئت مدیره انجمن مفاخر معماری ایران گفت: به طور كلی موضوع بافتهای تاریخی در سال 1944 میلادی در دنیا مطرح شد كه بعد از جنگ جهانی دوم شهرهای آسیب دیده نیاز فوری به بازسازی داشتند كه در این زمان بود، یك علم جدید در دنیا برای حفاظت بافتهای تاریخی مطرح شد.

وی افزود: بافتهای تاریخی در یك دوره زمانی كاركردهای مختلفی داشته كه برای حفظ و رونق آنها باید ارزشهای تاریخی آنها را پیدا كنهیم و تغییر كاربری دهیم، البته تعدادی از بافتهای تاریخی مذهبی مساجد و تكایا عملكرد آنها غیر قابل تغییر است ولی می توان بازارها و خانه های قدیمی را دوباره احیاء و یا تبدیل به موزه كرد. هر كدام از این اماكن و بافتها باید مطالعه شوند و با سیستم های روزی كه در دنیا وجود دارد، حفاظت و مرمت شوند.

میرعمادی تصریح كرد: اگر بخواهیم بر روی توسعه شهرها فكر كنیم، باید طوری عمل كنیم كه صدماتی به بافتهای تاریخی وارد نشود و هماهنگ با بافت های قدیمی باشد.

عضو هیئت مدیره انجمن مفاخر معماری ایران گفت: زمانی كه طرحهای جامع و تفصیلی شهر تهیه شد، بدون اینكه تعریف مشخص از بافتها داشته باشیم، شروع به تخریب كردیم و با ورود گسترده ماشین ها مجبور شدیم خیابانها را عریض كنیم، بدون آنكه هیچ تطابقی با بافتهای گذشته داشته باشد.

وی افزود: بافتهای تاریخی شهر تهران در مابین واحدهای تجاری محقق شده و همین موضوع باعث قطع شبكه ارتباطی با بافت های قدیمی شده است در طرح جامع حفاظت از بناها به صورت مجزا مطرح شد و در مرحله بعد به این نتیجه رسیدند كه حفظ تك تك بناها بدون محیط پیرامون آن معنی ندارد.

تسهیلاتی از سوی دولت باید برای احیاء خانه های تاریخی به مردم اختصاص یابد

دكتر رضا بهبهانی، عضو هیئت علمی دانشكده معماری واحد تهران مركز در ادامه گفت: حفظ و نگهداری ساختمانهای تاریخی عمدتا برعهده سازمان میراث فرهنگی بوده و زمانی كه میراث فرهنگی یك خانه ای را به عنوان اثر تاریخی ثبت ملی می كند، صاحبان آن خانه اجازه مرمت و انجام هیچ كاری را ندارند، همچنین برای مالكان نیز این خانه ها بازده اقتصادی ندارد و تمایل دارند از سوی دیگر سازمان میراث فرهنگی توانایی مالی برای خرید همه خانه های تاریخی را نیز ندارد.

وی افزود: سازمان میراث فرهنگی باید راهكارهای جدیدی را در جهت احیاء و تغییر كاربری در نظر بگیرد. همچنین می تواند تسهیلاتی را برای صاحبان خانه های قدیمی اختصاص دهد تا آنها خودشان بتوانند مرمت و تغییر كاربری دهند و برایشان بازده اقتصادی داشته باشند.

بهبهانی تصریح كرد: صاحبان ملكهای تاریخی را باید برای نگهداری مالكانشان تشویق كنیم تا تمامی بافتهای تاریخی با ارزش از بین نرود، در این زمینه باید بخش خصوصی نیز مشاركت كند.

عضو هیئت علمی دانشكده معماری دانشگاه آزاد واحد تهران مركز گفت: وقتی بخواهیم بافت فرسوده را تخریب و نوسازی كنیم، باید فضای سنتی آن را حفظ و در این زمینه طرح جامعی را تدوین كنیم ه با اصالت فضای معماری و سنتی سازی گذشته تطابق داشته باشد.

بودجه كافی برای ساماندهی بافتهای تاریخی و فرسوده وجود ندارد

فریبرز جبارنیا، كارشناس بافت های تاریخی گفت: شرح وظایف بافتهای تاریخی و فرسوده كاملا متفاوت است و برای نوسازی این بافتها باید مطالعات كافی صورت گیرد.

وی افزود: با توجه به آنكه در كشورمان بافت های تاریخی بسیاری وجود دارد، توان مالی برای كنترل و حفظ آنها وجود ندارد و بودجه كافی نیز برای این كار تخصیص داده نشده است، باید كاری اساسی در این زمینه انجام دهیم، تا این بافتها همچنان پابرجا بماند.

جبارنیا تصریح كرد: سامانهی بافتهای تاریخی و فرسوده با توجه به آنكه توسط چند سازمان صورت می گیرد، عمدتا تداخل وظایف وجود دارد. ما مشكل قوانین داریم، باید یك مدیریت واحدی در ساماندهی بافتهای تاریخی و فرسوده داشته باشیم.

این كارشناس بافت تاریخی گفت: سرمایه گذاری در بخش حفظ و احیای بافتهای تاریخی و فرسوده باید بیشتر شود تا مردم برای نگهداری ساختمانهای تاریخی خود تشویق شوند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

موضوعات مرتبط : بافت فرسوده   بافت تاریخی    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید