تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :961

با هر گونه حیوان آزاری برخورد می کنیم

به گزارش نصرنیوز، دکتر حمید قاسمی که به مناسبت هفته دولت در دفتر پایگاه خبری تحلیلی نصرنیوز حضور یافته بود، با طرح این موضوع گفت: تخریب محیط زیست و حیوان آزاری عملی قبیح است و پیگیری های رسانه ای این موضوع تاثیر زیادی در فرهنگ سازی برای حفظ محیط زیست در بین شهروندان دارد.

وی به برخی اظهار نظرهای اخیر در خصوص تعطیلی سیرک ائل گؤلی و حامیان حقوق حیوانات اشاره کرد و گفت: در برخی اظهار نظرها افرادی بدون تخصص و حتی آشنایی کافی با موضوع اظهار نظر می کنند که درست نیست؛ اگر عزیزی در موردی که اطلاعات و تخصص کافی در خصوص آن ندارد، نباید اظهار نظر کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی به مسئله تعطیلی سیرک ائل گؤلی و بازتاب های وسیع آن اشاره کرد و گفت: ما از همان روز اول که آن سیرک در تبریز مستقر شد، هشدارهای لازم را دادیم تا مجوزهای لازم اخذ و نوع برخورد با حیوانات بر طبق اصول و ضوابط باشد.

قاسمی افزود: ما در مسئله سیرک اقدامات سریع و قاطعی انجام دادیم و قبل از حساسیت سازمان های مردم نهاد و رسانه ها بررسی های لازم توسط یگان حفاظت و کارشناسان ما انجام یافته و مدیر سیرک به اداره کل احضار شده بود. در نهایت سیرک مزبور به دلیل نمایش سیرک قبل از اخذ مجوزهای لازم و رفتار غیر انسانی با حیوانات در بند، با اقدامات معاونت محیط طبیعی و یگان حفاظت تعطیل و از استان اخراج شد.

از حضور و فعالیت «سمن»ها استقبال می کنیم

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در خصوص نقش سازمان های مردم نهاد در فرهنگ سازی و کمک به پیشبرد اهداف این سازمان گفت: «سمن»ها کمک بزرگی به ما می کنند و ما از حضور و فعالیت آنها استقبال می کنیم. اگر این سازمان های و فعالیت هایشان تخصصی باشند، می توانند کمک بزرگتری به ما داشته باشند؛ اما در بعضی موارد بدون تخصص اظهار نظر کردن درست نیست.

فعالیت های پناهگاه حیوانات پردیس قابل تقدیر است

حمید قاسمی از فعالیت های اولین پناهگاه حیوانات ایران در تبریز نیز حمایت کرد و گفت: اینکه یک سازمان مردم نهاد توانسته است جلوی سگ کشی و تضییع حقوق زبان بسته ها در کلان شهر تبریز را بگیرد خیلی خوب و قابل تقدیر است و امیدوارم پناهگاه حیوانات پردیس در یک چهارچوب صحیح و اصولی بیافتد و ما آماده کمک به آنها در این خصوص هستیم که در این صورت می توانند موفق تر از این عمل کنند.

وی به لزوم همراهی و مشارکت شهرداری تبریز در این امر تاکید کرد و گفت: همکاری و مشارکت شهرداری می تواند موجب پیشرفت بهتر این کار شود. شهرداری باید امکانات کار را بدهد و هزینه معدوم سازی را به این پناهگاه پرداخت کند تا حیوانات زنده گیری شده و عملیات عقیم سازی در آنها صورت گیرد. این حرکت بسیار خوبی است که برای اولین بار در ایران در تبریز صورت گرفته است.

از طرح های پژوهشی زیست محیطی حمایت می کنیم

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی به بخشی از عملکرد این اداره کل در شش ماهه اخیر نیز اشاره کرد و گفت: به مناسبت هفته دولت چندین پروژه مهم و تاثیر گذار در وضعیت زیست محیطی استان آماده بهره برداری شده اند که از جمله آنها می توان به تصفیه خانه شیرابه زباله گاه تبریز با مشارکت شهرداری تبریز، افتتاح تصفیه خانه فاضلاب کشتارگاه مراغه، افتتاح کارخانه کمپوست مراغه، افتتاح محل جدید کارخانه آسفالت شهرداری مراغه، افتتاح تصفیه خانه کارخانه خشکبار بناب، ارتقای مرکز تحقیقات فسیل شناسی مراغه به پژوهشکده فسیل شناسی کشور با 126 هکتار محوطه تاریخی فسیل های دوران گذشته و امضای تفاهمنامه همکاری علمی پژوهشی با مرکز تحقیقات کشاورزی استان اشاره کرد.

قاسمی در خصوص عملکرد قابل توجه این اداره کل در خصوص محیط انسانی نیز توضیحاتی داد و گفت: پایش عملکرد زیست محیطی بیش 770 واحد صنعتی در 6 ماهه اخیر، 160 مورد نظارت بر 130 پارامتر لازم در دفع پسماندهای شهری، صدور 160 مورد اخطاریه های زیست محیطی، کشف 80 مورد شکار غیر مجاز، توقیف 69 قبضه سلاح غیر مجاز و بازداشت 206 شکارچی غیر مجاز از اقدامات اخیر ما بوده است.

وی از راه اندازی دبیرخانه ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان نیز خبر داد و گفت: حفاظت محیط زیست استان از طرح های پژوهشی در خصوص محیط زیست حمایت می کند و تا کنون 6 طرح پژوهشی به دانشگاه های تبریز واگذار شده است.

موضوعات مرتبط : محیط زیست    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید