تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،30-2-1398
تعداد بازدید :235

بررسی رفتار مدیریت شهری با دره‌های تهران

 

نشست «حذف یا حفاظت، رفتار مدیریت شهری با دره‌های تهران»، در گالری نظرگاه با حضور سیدامیر منصوری عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، زهرا صدراعظم نوری عضو شورای شهر تهران و محمد درویش فعال محیط زیست برگزار شد.

 

منصوری با انتقاد از نگاه امروزی به دره‌ها گفت: «دره‌های تهران، پیش از دخالت‌های مدیریت‌شهری در آن‌ها، محل‌های تفرجی و گردشگاهی تهران به شمار می‌آمدند.

با توسعه شهر و ساخته‌شدن مکان‌های تفریحی جدید، جمعیت گردشگر از دره‌ها به این مکان‌های جدید هدایت شدند. امروز دره‌ها به لحاظ قانونی، غیرقابل تملک و به لحاظ ذهنی دور ریختنی هستند».

زهرا صدر اعظم نوری در این نشست دره‌های تهران را فاقد کارکردهای پیشین خود دانست و از تغییرات کالبدی آن‌ها به کانال‌های سیمانی و معابر فاضلاب انتقاد کرد و درباره نقش مدیریت شهری بر این موضوع تأکید کرد که مجموعه‌ای از عوامل باعث تبدیل این عناصر طبیعی به معضل می‌شوند. ‏

وی مردم، کسبه و دکه‌داران لبه دره‌ها، مشاورین و طراحان طرح‌های شهری و مدیریت شهری را در این مسأله دخیل دانست و گفت تهیه طرح جامع و تفصیلی و تغییر پهنه‌ها بر عهده مشاورین است. مردم هم با زدن دکه، از آب این رودها در مسیر حرکتشان برای کسب درآمد استفاده می‌کنند.

‏رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران درباره تغییر موضع مدیریت شهری گفت: «نگرش طرح جامع ۱۳۸۶ به دره‌‌های هفت گانه تهران، بهره‌گیری از کالبد این دره‌ها به عنوان استخوان‌بندی شهر بود اما این نگاه کلی به دره‌ها، تغییر کرد و این مکان‌ها به تفرجگاه‌ها تبدیل شدند».

وی از دلایل برخورد نادرست با این دره‌ها را نگاه‌های کوتاه‌مدت مدیریت شهری به رودها دانست که در زمان خشکسالی به مکان‌هایی ناامن و محل‌های دورریز زباله تبدیل شده یا برای سامان‌دهی از جانب مدیران تحت برنامه‌ریزی قرار گرفتند که ماهیت اصلی آن‌ها را مخدوش کرده است. ‏

همچنین محمد درویش، فعال محیط زیست در این نشست، نوع برخورد با ۷ دره تهران را یکی از نشانه‌های بارز نابخردی مدیریت شهری تهران خواند و گفت: «این رویکرد تنها در مورد تهران نیست، در استان گلستان، مصب رودخانه بزرگ گرگانرود، گم شده و محل ورود رود به دریای خزر، به زمین کشاورزی بدل شده است، مسیر زرینه‌رود در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه، سدی با ۱۰۱ر۵میلیارد متر مکعب حجم، معادل ۶برابر حجم سد کرج، بسته و ادامه مسیر رود گم شده است.

وقتی در این اراضی با این تراکم پایین جمعیت چنین اتفاقاتی می‌افتد، طبیعی است که در جایی مانند تهران با ارزش بالای زمین، چندان دور از ذهن نیست».

وی گفت: طبق اطلاعات کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، در طول دو دهه اخیر، ۲میلیون هکتار از منابع طبیعی در ایران به صورت رسمی تغییر کاربری پیدا

کرده‌اند.‏

برگرفته از دنیای اقتصادنظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید