تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1613

برگزاری مراسم روز معمار و اهدای جوایز هشتمین دوره جایزه معماری میرمیران

در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت «شیخ بهایی» و « روز معمار» 3 اردیبهشت‌ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد، علاوه بر سخنرانی‌هایی با موضوع «معماری و سینما»، جوایز برگزیدگان هشتمین دوره جایزه معماری میرمیران که با موضوع «معماری و سینما» برگزار شد، اهدا خواهد شد.

برپایی نمایشگاه آثار منتخب هشتمین دوره جایزه معماری میرمیران و نمایشگاهی از آثار دوره هفتم این مسابقه با موضوع «معماری فردا»، از جمله برنامه‌های روز معمار است که ساعت 17 روز چهارشنبه 3 اردیبهشت‌ماه در خانه هنرمندان ایران گشایش خواهد یافت و تا 5 اردیبهشت‌ماه دایر خواهد بود.

روز معمار و جایزه معماری میرمیران

همچنین در بخش دیگری از این مراسم نمایشگاه کتاب و نشریات تخصصی معماری،‌هنر و شهرسازی برپا خواهد شد. سوم اردیبهشت‌ماه هر سال، به بزرگداشت «شیخ بهایی» و «روز معمار» اختصاص دارد. شیخ بهایی مرجع تقلید و دانشمند نامدار عصر صفوی است که در دانش‌های فلسفه، منطق، هیئت و نجوم، ریاضیات و معماری تبحر داشت.

معماری مسجد امام در اصفهان، ‌تقسیم آب زاینده‌رود، مهندسی حصار نجف، ابداع نان سنگک، تعیین اوقات شبانه‌روز از روی سایه‌ آفتاب و طراحی بناهای کم‌نظیر اصفهان از جمله کتیبه‌های مساجد اصفهان، پل الله وردی‌خان (سی‌وسه پل)، پل خواجو، چهارباغ، میدان نقش‌ جهان، حمام شیخ بهایی، معماری حرم امام رضا (ع)، مجموعه کاخ های دولتی اصفهان(دولت خانه)، چینی خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و مسجد شیخ لطف‌الله که معماران در ساخت و ساز آن از همفکری شیخ بهایی بهره‌مند شده‌اند در زمره آثار و فعالیت‌های این دانشمند عصر صفوی است.

هر ساله به مناسبت بزرگداشت «شیخ بهایی» و «روز معمار» برنامه‌‌ای از سوی بنیاد معماری میرمیران در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود که امسال این مراسم روز چهارشنبه 3 اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.

موضوعات مرتبط : روز معمار    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید