تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1645

بزرگداشت زنده‌یاد محمدكریم پیرنیا در موزه هنرهای دینی امام علی(ع)

نكوداشت زنده یاد محمدكریم پیرنیا این هنرمند معمار فقید به همت انجمن مفاخر معماری ایران و كانون‏‎ ‎مهندسان معمار دانشگاه تهران در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار شد‎.

به گزارش ایسنا، در این مراسم كه شامگاه 27 شهریور با حضور‎ ‎جمعی از هنرمندان، معماران و دانشجویان این رشته برپا شده بود، بعد از پخش نماهنگی‎ ‎از زندگی محمدكریم پیرنیا، غلامحسین معماریان از چگونگی شكل گیری و انتشار كتاب‌‏‎ ‎این زنده یاد سخن گفت‎.

معماریان كه سال 1361 برای نخستین بار در‏‎ ‎بازگشت از ایتالیا با محمدكریم پیرنیا دیدار كرده و بعد از آن در سال 65 به عنوان ‎دستیار این استاد وارد دانشكده هنرهای زیبا شده بود، گفت: آن زمان به عنوان یك‎ ‎دانشجوی معماری در ایتالیا با مشكل منابع و مراجع مواجه نبودم، در حالی كه این ضعف‎ ‎به شدت در ایران دیده می‌شد و متاسفانه كتاب‌های زیادی در حوزه معماری اسلامی و‏‎ ‎ایرانی وجود نداشت‎.

او با اشاره به جایگاه ویژه پیرنیا در این‎ ‎عرصه عنوان كرد: ایشان تاكید داشتند كه این كتاب‌ها حتی به صورت دستی چاپ و در‎ ‎اختیار علاقمندان قرار گیرد. در حالی كه دوستان اعتقاد داشتند كتاب‌های ایشان باید‏‎ ‎با حاشیه‌هایی پیرامون آن چاپ شود، اما به زعم بنده وضعیت جسمی ایشان به گونه‌ای‎ ‎نبود كه در این عرصه درنگ كنیم‎.

او پیرنیا را همچون گنجی دانست كه باید در آن زمان‎ ‎از دستاوردهایش استفاده می‌شد و گفت:‌ در آن سال‌ها كمتر كسی جرات آن را‏‎ ‎پیدا می‌كرد كه تنها دانشكده معماری را ترك كند. البته این اتفاق باعث شد ایشان نزد‎ ‎معماران قدیمی آموزش و تخصص ببینند و چنین كتاب‌هایی را به عنوان دستاوردهای خود در‎ ‎اختیار جامعه معماری قرار دهند‎.

او ادامه داد: سال 65 اولین كتاب ایشان با عنوان «‎شیوه‌های معماری ایرانی» را آغاز كردم.در این كتاب، كل تاریخ معماری ایران به روش‎ ‎ایشان تدوین شده است و خوشبختانه كتاب در زمان حیاتشان منتشر شد. هرچند كه برای‎ ‎پیدا كردن ناشر با مشكلات متعددی روبه‌رو شدیم و حتی دانشكده‌ هنرهای زیبا و یا‎ ‎دانشگاه یزد حاضر به چاپ كتاب نشدند‎.

به گفته معماریان، كتاب دوم او نیز در زمان حیات‎ ‎پیرنیا با عنوان «آشنایی با معماری اسلامی» منتشر شد. تمام كتاب حاصل چهار جلسه‎ ‎پرسش و پاسخ با ایشان بود. كتاب سوم نیز همان شیوه شناسی استاد پیرنیاست كه با‎ تغییراتی با عنوان «سبك شناسی معماری ایرانی» منتشر شد و چند صد دانشجو برای جمع‎‎آوری نقشه‌های این كتاب كمك كردند‎.

صادقیان از استادان معماری دانشگاه یزد نیز‎ ‎در بخش دیگری از این نشست گفت: ارزش ایشان برای ما یزدی‌ها بسیار زیاد است، زیرا‎ ‎یزد به عنوان اولین شهر خشت خام و دومین شهر نمونه هنر،استادی را در دامان خود‎ ‎پرورش داد كه علاقه بسیاری به هنر معماری داشت و علاوه بر آن شعر، خط و موسیقی را‎ ‎تعقیب می‌كرد. چه بسا كه ایشان زمانی كه به نقش جهان وارد شدند گفتند زمزمه‌های شور‎ را شنیدم‎.

اطلاعات - تاریخ خبر: سه شنبه 29شهریور 1390نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید