تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :575

به‌بهانه‌ی درگذشت هادی میرمیران/ رییس هیات مدیره‌ انجمن مفاخر معماری: علاوه بر اهدای نخستین نشان معماری ایران، تندیسی از این هنرمند فرهیخته تهیه می‌كنیم

یكی از همكاران سیدهادی میرمیران - هنرمند معمار فقید - می‌گوید كه انتخاب اصفهان به‌عنوان پایتخت دایمی فرهنگی ایران و نیز تاسیس موزه‌ی ملی معماری، دو پیشنهاد اساسی و مهم وی در روزهای پایان حیاتش بوده است. 
به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، زادگاه میرمیران شهر قزوین است؛ در تهران تحصیل كرده و فعالیت حرفه‌یی‌اش هم عمدتا در این شهر بوده است، اما اصفهانی‌ها می‌خواهند وی در خاك شهر آن ها آرام بگیرد. 
رییس هیات مدیره‌ی انجمن مفاخر معماری ایران، در این‌باره توضیح داد كه میرمیران علاقه‌ خاصی به شهر اصفهان داشت و برای شكوه فرهنگ، معماری و شهرسازی آن احترام فوق‌العاده‌ای قایل بود؛ آغاز كار حرفه‌یی‌اش هم در ذوب آهن اصفهان بود. علاقه او به این شهر را می‌توان از لابه‌لای مقالات و مطالبی كه این‌جا و آن‌جا بیان می‌داشت، درك كرد. 
سیدعلیرضا قهاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، عنوان كرد: با درگذشت هادی میرمیران، جامعه‌ی معماران ایران یكی از معماران پیشرو و در عین حال علاقه‌مند به فرهنگ و هنر افتخارآفرین ایران را از دست داد. 
به گفته‌ی او شناخت و تحلیل افكار، عقاید و ویژگی‌های این معمار فرزانه به زمان بیشتری نیاز دارد و ضروری است كه برای این كار از تحلیل‌گران، منتقدان و تاریخ‌نویسان معماری معاصر ایران برای هم‌كاری دعوت شود. 
رییس انجمن مفاخر ایران تاكید كرد كه میرمیران همواره سعی داشت با الهام از ارزش‌های والای فرهنگ ایرانی - كه نمود قابل توجه آن را در شهر اصفهان می‌توان یافت - طراحی كند و در این كار تا حد زیادی هم موفق بود. 
قهاری با اشاره به انتخاب اصفهان به‌مدت یك‌سال به‌عنوان پایتخت جهان اسلام، اظهار كرد: در پی این انتخاب میرمیران خواست تا از سوی انجمن اقداماتی صورت گیرد تا اصفهان بتواند به‌عنوان پایتخت فرهنگی ایران باقی بماند و در این جهت رشد پیدا كند. او می‌گفت حالا كه اصفهان به خاطر پتانسیل‌های موجود و سابقه‌ی تاریخی - فرهنگی این نظر جهانیان را به خود جلب كرده است، حساسیت مسوولان و متولیان فرهنگ و هنر كشور بیشتر خواهد شد. ضمن این‌كه ایران، به‌طور حتم به این توجه در شرایط كنونی نیاز دارد و چون تهران به خاطر پیچید‌گی مسائل و مشكلات نمی‌تواند پاسخ‌گوی نیازهای فرهنگی و احیا و احراز هویت فرهنگی پیشین باشد، شهری چون اصفهان برای این مركزیت مناسب‌تر خواهد بود. 
رییس انجمن مفاخر معماری توضیح داد كه این انجمن درصدد است كه با جلب نظر مقامات دولتی و سازمان‌های بخش خصوصی و نیز NGOها، مقدمات تبدیل شهر اصفهان را به پایتخت دایمی فرهنگی ایران فراهم آورد؛ به هر حال حمایت مقامات كشوری و مدیران ارشد جامعه، كه از تمركززدایی فعالیت‌ها در تهران سخن می‌گویند، برای تحقق این آرزو و طرح مناسب آن، نیاز است. 
او كه این روزها در تدارك برپایی مراسم روز معمار و هفته‌ی معماری است، با اشاره به هم‌زمانی درگذشت سیدهادی میرمیران و فرا رسیدن روز معمار، تصریح كرد: میرمیران معتقد بود كه روز معمار به گسترش معماری در جامعه و جلب توجه مردم به این مساله تا آن‌جا كه نسبت به محیط زندگی، شهرشان حساسیت نشان بدهند و برایشان ساخت بناهای ارزشمند مهم باشد، كمك بزرگی می‌تواند بكند. به‌علاوه وی عقیده داشت كه در این روز نباید به اجرای مراسمی در حد جمع كوچك معماران بسنده كرد، بلكه باید سعی شود مردم با معماری و ساختمان‌های خوب آشنا شوند و برای این‌كار از گروه‌های مختلف مردمی دعوت كرد تا از آثار خوب معماری دیدن كنند و برایشان در مورد معماری خوب توضیح داد. 
به گفته‌ی او میرمیران معتقد بود كه ضروری است از طرح این روز نتایج خوبی عاید جامعه شود؛ طرح مسائل معماران و معماری در بین آحاد جامعه از دغدغه‌های فكری میرمیران بود. 

این مهنس معمار و شهرساز با تاكید بر اینكه ایده‌های مترقی مهندس میرمیران تنها در زمینه‌ی طراحی و برنامه‌ریزی‌های معماری و شهرسازی نیست، عنوان كرد: زمانی كه طرح حفاظت از میراث مكتوب معماری و شهرسازی ایران مطرح شد، پیشنهاد كرد كه موزه‌ی ملی معماری را راه اندازی كنیم. در همان زمان رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وقت، با دریافت نامه‌ی انجمن در این‌باره، دستور تاسیس این موزه را صادر كرد. اما تا به‌حال خبری از آن نشده است. 
وی افزود در مورد ضبط تاریخ شفاهی معماری و شهرسازی هم قرارهایی با زنده‌یاد میرمیران گذاشته شد كه به‌دلیل بیماری سخت ایشان، هیچ‌گاه عملی نشد و فرصت‌ها از دست رفت. 

وی به ایسنا گفت: مهندس میرمیران به جمعیت، انجمن، شهر و استان خاصی تعلق ندارد. به گمان قهاری او یك معمار ملی است، با ایده‌های شرقی و پشتوانه باشكوه معماری فاخر و اصیل ایرانی. 
انجمن به پاس تلاش‌های مستمر میرمیران در اعتلای دانش و فرهنگ این مرز و بوم در نشست هجدهم خود (چهاردهم فروردین ماه جاری) و به مناسبت بزرگداشت هفته معماری و روز معمار، نخستین نشان ویژه‌ی خود - نشان معماری ایران - را به وی اهدا كرد كه به دلیل این‌كه وی برای معالجه به خارج از كشور رفته بود، به بازگشت وی موكول شد و متاسفانه با درگذشت ایشان، این نشان به ورثه مرحوم میرمیران تحویل می‌شود. 
قهاری اعلام كرد: انجمن و دوست‌داران میرمیران تندیسی از این معمار فرهیخته تهیه می‌كنند. 
وی گفت كه با چند هنرمند مجسمه‌ساز در حال مذاكره هستند؛ همچنین در كتاب معماران ایران - كه در دست چاپ است - زندگینامه وآثاری از میرمیران ارایه شده است. 

 

 

 

منبع: سایت ایسنا- شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۸۵

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

 

عضو مرتبط : سید هادی میرمیران  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید