تاریخ آخرین ویرایش : سه شنبه،27-1-1398
تعداد بازدید :254

به دنبال طلا در میان سنگ‌نگاره‌های باستانی

می‌گویند «داخل سنگ‌نگاره‌ها گنج یا طلاست» و به همین دلیل عکس‌هایی که از چندی پیش در فضای مجازی منتشر می‌شوند، تصاویری از شکستن سنگ‌نگاره‌های ۹هزار ساله را در هرمزگان نشان می‌دهند. آثاری تاریخی که به یمن حضورشان، دهستان «دهتل» در هرمزگان را به شهر سنگ‌نگاره‌ها معروف کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، در جنوب شهرستان بستک در استان هرمزگان، دهستان «دهتل» با قدمتی در حدود ۹تا ۱۲هزار سال قرار دارد. محوطه‌ای تاریخی که با حدود ۱۰۰هکتار مساحت، سنگ‌نگاره‌هایی با ویژگی‌های متفاوت از یکدیگر را در کنار هم قرار داده، که هرچند در طول سال‌های گذشته به بهانه‌های واهی بخش‌هایی از آن‌ها تخریب شده، اما چند سالی است که به گفته متولیان دهستان، مردم منطقه هر کدام در نقش یک نگهبان از این میراث تاریخی حفاظت می‌کنند.
محمد احمدی، رئیس شورای اسلامی دهستان «دهتل» با بیان این‌که در طول ۱۰سال گذشته، پیگیری‌هایی برای ثبت این محوطه تاریخی در دستور کار قرار گرفته است، می‌گوید: از همان زمان میراث فرهنگی با تشکیل انجمن یاوران سنگ‌نگاره‌ها و انجمن میراث فرهنگی، جلسات سالیانه‌ای را با دهیاری و شورای روستا برگزار می‌کند تا این محوطه حفاظت شود اما متاسفانه برخی افراد سودجو به تصور این که داخل این سنگ‌ها طلاست به طور مخفیانه در سال‌های گذشته اقدام به تخریب این‌ سنگ‌ها کرده‌اند.او این محوطه را دارای مساحتی حدود ۱۰۰هکتار معرفی می‌کند که قدمت برخی نقوش آن براساس نظر متخصصان باستان‌شناسی به ۹تا ۱۲هزار سال قبل برمی‌گردد و می‌گوید: به واسطه فرهنگ‌سازی انجام شده در منطقه، امروز دیگر شاهد خرابکاری‌های بسیار کمی در این محوطه هستیم، بنابراین معتقدیم علاوه بر آگاه شدن مردم از اهمیت این محوطه تاریخی و آگاه شدن نسبت به این نکته که «داخل سنگ طلا نیست»، دوستداران میراث فرهنگی منطقه و مدیریت روستا نیز تلاش خود را برای حفاظت از این محوطه ارزشمند انجام می‌دهد.
محوطه تاریخی دهتل را موزه سنگ‌نگاره‌های ایران می‌دانند؛ سایتی تاریخی در بخش مرکزی بستک در استان هرمزگان که اغلب نقش‌های حک شده بر روی سنگ‌نگاره‌هایش «چوپانی» هستند و از دست‌کم پنج سال گذشته رسانه‌ها هشدارهایی نسبت به آغاز تخریب این سنگ‌نگاره‌ها مطرح کرده‌اند.«دهتل» در نزدیکی خلیج فارس و میان سه سایت باستانی «تنگ کارون و کارگر»، «جم و ریز» و «جهرم» قرار گرفته است. سنگ نگاره‌های دهتل در منطقه وسیعی از جنوب روستا تا دامنه‌های چند روستای اطراف نیز کشیده شده است.

برگرفته از روزنامه اطلاعات نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید