تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :966

بیانیه جامعه مهندسان معمار ایران در اعتراض به حذف نام ایران از فستیوال جهانی معماری

فستیوال جهانی معماری WAF درحالی نام ایران را حذف کرده که معماران ایرانی طی دوره های قبل همواره در این فستیوال شرکت کرده و آثار آنان به دفعات به عنوان منتخبان فهرست کوتاه و همچنین برندگان گروه های مختلف موضوعی مورد توجه هیئت های داوران قرار گرفته است.

مسئولان ثبت نام فستیوال، فقدان روابط تجاری با ایران را علت این تصمیم دانسته اند.

دراین باره، جامعه مهندسان معمار ایران نیز با انتشار اطلاعیه ای؛ اعتراض رسمی خود را به این اقدام WAF اعلام کرده است.

 بیانیه جامعه مهندسان معمار در اعتراض به حذف نام ایران

در این اطلاعیه آمده است:

سیاستگذاران و برنامه ریزان فستیوال جهانی معماری؛

به عنوان اعضاء جامعه معماری ایران، با امضاء این دادخواست، از شما صمیمانه درخواست تجدید نظر در سیاست اتخاذ شده مبنی بر منع شرکت معماران ایرانی و پروژه های ساخته شده در ایران در فراخوان فستیوال جهانی ۲۰۱۵ معماری را داریم. توجه و بازنگری شما در این موضوع موجب کمال امتنان خواهد بود.

ما باور داریم که ارزش یک اثر معماری توسط مخاطبان و منتقدان، و فارغ از میزان اتفاق نظر آنها با زمینه های جغرافیایی سیاسی رقم می خورد. لذا بدون ورود به جزییات تحریم های اقتصادی سیاسی بر علیه ایران، اعتقاد داریم یک اقدام فرهنگی حمایتی، می تواند زمینهء سهیم ماندن معماران ایرانی در این سنجش جهانی کیفیت تجربهء فضایی از خلال معماری را فراهم نماید.

صمیمانه امیدواریم این موضوع به سابقه ای از اینکه چگونه جامعه جهانی می تواند از طریق فرهنگ به عنوان فصل مشترک ملت ها گردهم آید بدل شود.

همچنین جامعه مهندسان ایران از معماران ایرانی خواسته تا نام خود را ذیل بیانه اعتراضی ارائه شده قید کنند. در این نامه آمده است:

معماران ایرانی، همکاران عزیز؛

فستیوال جهانی معماری WAF در فراخوان سال ۲۰۱۵ خود نام ایران را از فهرست انتخاب ملیت ثبت نام معماران و همچنین فهرست انتخاب مکان اجرای پروژه حذف نموده و مسئولین ثبت نام فستیوال در پاسخ به پرسش همکاران متعدد ایرانی علت این اقدام را فقدان روابط تجاری با ایران عنوان نموده اند.

این در حالی است که معماران ایرانی طی دوره های پیشین همواره در این فستیوال شرکت نموده و آثار آنان به دفعات به عنوان منتخبان فهرست کوتاه و همچنین برندگان گروه های مختلف موضوعی مورد توجه هیئت های داوران قرار گرفته است.

جامعه مهندسان معمار ایران با ابراز تاءسف از این رخداد، که ویژگی فرهنگی و وجه بین المللی این فستیوال را زیر سوال می برد، مراتب اعتراض رسمی خود را به فستیوال جهانی معماری WAF، دیگر نهادهای مرتبط و همچنین رسانه های معماری منعکس نموده و از کلیهء معماران ایرانی، دانشجویان معماری، و فعالان تشکل ها و نشریات تخصصی معماری دعوت می نماید تا با درج نام خود ذیل بیانیه اعتراضی ارائه شده در سایت جامعه مهندسان معمار به نشانی http://www.iranianarchitectssociety.ir/ با احترام به نام بلند ایران در یادآوری و مطالبهء حقوق حرفه ای خود سهیم شوند.

به نقل از خبرگزاری مهرنظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید