تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1451

تالابی که آب می رود

تالاب کیاکلایه لنگرود به دلیل واقع شدن در محدوده شهری از موقعیت ویژه ای برخوردار است، موقعیتی که بیشتر از هر چیز باعث تخریب این تالاب شده است.

 talab 1

هر تکه اش را به یکی بخشیده اند در یک قسمتش ساختمان های مسکن مهر سبز شده و در سمت دیگرش مجموعه ای دیگر مانند ادارات و بیمارستان ها، تالاب کیاکلایه در برخی قسمت ها خشک شده و جای خود را به نیزار و ساختمان و جاده داده است.

هرچند که این تالاب 350 هکتاری در دل شهر با داشتن تنوع زیستی بی نظیر می توانست به نگین شهر لنگرود تبدیل شود اما توسعه شهر این فرصت را به تالاب نداد و در حال حاضر تنها 150 هکتار از این تالاب باقی مانده که حرف و حدیث ها بر سر همین مقدار نیز تالاب را در معرض نابودی قرار داده است.

داستان آب رفتن تالاب کیاکلایه از زمانی شروع شد که در سال 64 رئیس وقت سازمان منابع طبیعی این تالاب را به دلیل قرار گرفتن در محدوده شهری به سازمان مسکن و شهرسازی واگذار کرد و این سرآغازی برای واگذاری بخش های مختلف تالاب بود.

حالابه جای 200 هکتار از این تالاب، ساختمان ها ساخته شده و علاوه بر این 20 هکتار دیگر نیز به کارکنان منابع طبیعی سراسر کشور واگذار شده است. همچنین بخش وسیعی از تالاب هم محل دپوی موقت زباله های شهر لنگرود است.

البته در این میان نباید سهم 150 هکتاری شرکت درفک درخشان شمال (به مدیریت مه آفرید خسروی) را فراموش کرد.

talab2

ماجرا از این قرار است که 150 هکتار باقیمانده تالاب کیاکلایه طی قراردادی به این شرکت واگذار شد تا طی 5 سال با هدف توسعه گردشگری، مجتمع چندمنظوره گردشگری احداث شود

 با مطرح شدن اختلاس 3 هزار میلیاردی و بررسی پرونده متهم ردیف اول این فساد مالی؛ مه آفرید خسروی محکوم به اعدام، کار شرکت درفک شمال نیز متوقف شد و در این میان وضعیت 150 هکتار از تالاب کیاکلایه در بلاتکلیفی باقی ماند ابراهیم زمانی مدیر عامل سازمان مردم نهاد دوستداران محیط زیست لنگرود در این باره می گوید: جاده کمربندی از لیلا کوه به مسکن مهر نیز باعث تقسیم این تالاب به دو قسمت شمالی و جنوبی شده که 10 هکتار در بخش شمالی و 140 هکتار در بخش جنوبی باقیمانده است.

برای 150 هکتار باقیمانده نیز کاربری تفریحی و گردشگری تعریف شده و هر چند قبلا اعلام شده بود که این زمین ها برای سرمایه گذاری و توسعه گردشگری در اختیار شرکت ستاره درخشان درفک قرار گرفته اما حالا شرکت مدعی است که این تالاب را از مسکن و شهرسازی خریداری کرده است

یکی از برنامه های این شرکت احداث تله کابین بود و بر اساس طراحی های صورت گرفته، قرار بود تا پایه های این تله کابین در وسط تالاب احداث شود که در صورت اجرایی شده این طرح، نابودی تالاب حتمی بود.

تالاب کیاکلایه نیز مانند سایر تالاب های گیلان محل تجمع پرندگانی است که این تالاب را برای زمستان گذرانی خود انتخاب کرده اند.

زیستگاهی که این روزها به دلیل تغییرات اساسی بوجود آمده در اکولوژی آن دیگر نمی تواند پذیرای خوبی برای پرندگان مهاجر باشد.

در این میان نقش سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی حفظ و حراست از منابع طبیعی و زیستی بسیار مهم و تعیین کننده است.

در این باره محمدرضا برجی مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست گیلان معتقد است انجام هر اقدامی در محدوده تالاب منوط به ارائه گزارش ارزیابی زیست محیطی شرکت سرمایه گذار است.

وی درباره چرایی عدم مالکیت محیط زیست بر این تالاب توضیح می دهد: این تالاب در محدوده شهر قرار داشته و به همین دلیل منابع طبیعی آن را به مسکن و شهرسازی واگذار کرده هر چند این کار بدون کسب مجوز از محیط زیست انجام شده است.

برچی همچنین درباره دپوی زباله در این تالاب می گوید: از این محل فقط به عنوان یک جایگاه موقت و برای بارگیری و حمل زباله به جایگاه اصلی استفاده می شود و از آنجایی که این محل آلوده شده است در حال حاضر امکان جا به جایی مکان دپو و آلوده شدن مکان دیگر منطقی نیست و تنها راه نجات این تالاب در بخش انباشت زباله، مدیریت پسماند و انجام تفکیک زباله از مبدا است.

علی اصغر حیدرنژاد رئیس دادگستری شهرستان لنگرود هم درباره ادعای شرکت درفک شمال مبنی بر مالکیت 150 هکتار باقیمانده از تالاب کیاکلایه می گوید: متاسفانه زمین در دست این شرکت است اما ما مانع اخذ سند شده ایم.

براساس قراردادی که سازمان مسکن و شهرسازی و مدیران استانی با این شرکت منعقد کرده بودند، سرمایه گذار متعهد به ساخت مجتمع گردشگری در عرض پنج سال شده بود که بعد از مطرح شدن اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی و اعدام مه آفرید، شرکت نتوانست به تعهدات خود عمل کند.

در صورتی که طرفین به داوری تمکین نکنند، تصمیم گیری درباره این مسئله به دادگستری ارجاع داده می شود.

هر چند که در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال،نظر به فسخ قرارداد به دلیل عدم اجرای تعهدات شرکت وجود داشتاگر چه لازمه توسعه ممکن است دست بردن در منابع طبیعی باشد، اما این تغییرات نباید به گونه ای باشد که ریشه خودمان را زده و شاخه ای را ببریم که رویش نشسته ایم.

 این تالاب حالت اسفنجی دارد و آب های سطحی را جذب می کند. اگر این تالاب بخواهد کاملا خشک شود شهرستان لنگرود در معرض خطر شدید سیل خواهد بود کما اینکه در استان گلستان و مازندران می بینیم که با کوچک ترین بارش سیل ایجاد می شود.

هر چند توسعه استان نیازمند سرمایه گذاری در تمامی حوزه ها به خصوص حوزه گردشگری است اما نادیده گرفتن شرایط جغرافیایی محیط و عدم ارائه طرح های کارشناسانه می تواند آینده ناگواری برای محیط شکننده گیلان به وجود آورد. 

 

بررسی و نوشته: مریم صابری

منبع: خبرگزاری مهر-مرداد 1394

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

استان مرتبط : گیلان  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید