تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1312

تبديل ايران به قطب فرهنگي

 نتايج مذاكرات و لغو تحريم‌ها باب جديدي در تعاملات كشورمان با ديگر كشورهاي دنيا گشوده است. هر روز اخبار گوناگوني مبني بر افزايش تعاملات با ديگر كشورها در ابعاد گوناگون اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و... به گوش مي‌رسد. با اين شرايط مي‌توان زمينه را براي شناساندن فرهنگ ايران‌زمين و بازديد از ميراث فرهنگي كشور مهيا كرد. در زمينه احياي باستان‌شناسي و ميراث فرهنگي روز گذشته يادداشت‌تفاهمي به امضاي رئيس پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري و رئيس موسسه باستان‌شناسي آلمان رسيد كه اين اقدام را مي‌توان آغاز فعاليت‌ها و تعاملات ميان اين دو كشور در اين زمينه دانست.
احياي ميراث فرهنگي و توجه به اين صنعت اقتصادي، پولساز و فرهنگي در دنيا مي‌تواند در عرصه‌هاي مختلف سياسي، اقتصادي، فرهنگي و... ثمربخش باشد. بايد توجه داشت كه احيای باستان‌شناسي و عملكردها در اين زمينه مي‌تواند منجر به تغيير و تحولات مثبت و موثر در فرهنگ جامعه باشد. لغو تحريم‌ها و افزايش تعاملات سودمند با ديگر كشورها مي‌تواند در همه عرصه‌هاي كشور مطلوب باشد. علاوه بر اينكه توافق هسته‌اي ايران با كشور‌هاي1+5 تاثير انکارناپذیری بر اقتصاد كشور مي‌گذارد.
در بخش فرهنگي نيز مي‌تواند با استفاده از روش‌هاي جديد مبادرت به رفع تناقض‌هاي فرهنگي كرد. در اصل با اين اقدامات مي‌توان زمينه آموزش‌هاي متقابل در افراد را ايجاد كرد تا به اين ترتيب بتوان از نقش و نگارهاي فرهنگي كشور حفاظت و زمينه معرفي آن به جهانيان را ايجاد كرد. با توجه به اينكه طي تاريخ بسياري از آثار ميراث فرهنگي و وسايل ارزشمند از كشور خارج شده و هنوز برگشت نداشته است بايد از فرصت پيش آمده براي بازگرداندن اين آثار ميراثي استفاده كرد. بايد توجه داشت كه بنابر كنوانسيوني كه بعد از سال 70 ميلادي منعقد شد هر شيء كه به صورت غيرقانوني ضبط شده بايد در نخستين فرصت به كشور مبدا برگردانده شود. بر طبق همين كنوانسيون نيز هر شي كه به شكل غيررسمي از كشور خارج شده بايد هرچه سريع‌تر به كشور مبدا برگردانده شود.
امروزه نه تنها اشيای باستاني بلكه اطلاعات و قدمت آن از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و بايد با انتشار و تبلغات در زمينه آثار باستاني به معرفي آنها پرداخته شود. قبل از هر اقدامي در زمينه باستان‌شناسي بايد جايگاه كشورمان در نظر گرفته شود تا به اين ترتيب فرهنگ اصيل ايراني لحاظ شود. در مرحله بعد هم بايد به شناسايي زبان فارسي و قدمت آن پرداخته شود. در اصل توجه به اين ارزش‌ها جايگاه ايران را به عنوان قطب تاريخي فرهنگي به همگان معرفي مي‌كند. بايد توجه داشت كه در زمينه باستان‌شناسي و ميراث فرهنگي در كشور كم و كاستي وجود ندارد اما بايد با احياي زيرساخت‌ها زمينه را براي تعاملات بين‌المللي ايجاد كرد.
جايگاه فرهنگ در جامعه ما مغفول مانده و در زمينه اقدامات فرهنگي هم در قالب تئاتر، نقاشي و... شاهد اقدامات ثمربخشي براي احيای فرهنگ نيستيم. براي شناسايي ميراث فرهنگي بايد به احياي ميراث فرهنگي و موزه‌ها توجه كرد آن هم به اين دليل كه بر اساس معيارهاي جهاني توسعه‌يافتگي فرهنگي كشورها با رونق ميراث فرهنگي و موزه‌ها تخمين زده مي‌شود. به اين ترتيب احيای ميراث فرهنگي و موزه‌ها از اولويت ويژه‌اي براي رونق باستان‌شناسي برخوردار است. در واقع نگاه به توسعه فرهنگي بايد با بينش توسعه پايدار همراه باشد و بايد بينش‌ها در زمينه اقتصاد و فرهنگ تغيير كند تا به اين ترتيب باستان‌شناسي و ميراث فرهنگي در كشور جايگاه فرهنگي خود را بيابند. براي شناسايي فرهنگ يك كشور بايد در زمينه‌هاي موسيقي، تئاتر، نويسندگي، ميراث فرهنگي و... اقدامات اساسي انجام و به اين ترتيب بايد جايگاه خود را در همه عرصه‌ها مختلف پيدا كرد.
براي تحقق اين مهم اگر مسئولان فرهنگي جامعه نگاه فرهنگي داشته باشند مي‌توان به ارتقاي جايگاه فرهنگي كشور اميدوار بود. براي تحقق اين مهم بايد با به كارگيري اصول و روش‌هاي مدرن، زودبازده و علمي به دنبال اقدامات به سمت احياي فرهنگ در جامعه بود و از آموزش‌هاي رسمي و غيررسمي از رسانه ملي گرفته تا برگزاري كلاس‌هاي آموزشي تخصصي براي علاقه‌مندان در رشته‌هاي مختلف ميراث فرهنگي و باستان‌شناسي مي‌تواند در اين زمينه مفيد باشد. براي شناساندن فرهنگ ايران زمين بايد آن را به درستي فرا گرفت تا بتوان به ديگران نيز آموزش داد.
اقدامات در زمينه احياي ميراث فرهنگي و مهارت‌هايي در اين زمينه بايد با به كارگيري سبك و سياق علمي و جامع لحاظ شود تا به اين ترتيب بتوان از شرايط مطلوب استفاده و راه را براي حضور بيش از پيش گردشگران به كشور هموار كرد. كسب مهارت و توانايي در اين زمينه بايد ارتقا يابد تا بيش از گذشته در پي كسب مهارت‌هايي در زمينه افزايش گردشگران در كشور همت گماشته شود و بتوان قابليت‌هاي ميراث فرهنگي، احياي باستان‌شناسي، گردشگري و ديگر اولويت‌هاي گردشگري كشور را در حد استاندارد‌هاي بين‌المللي ارتقا داد. پساتحريم فرصت مناسبي است كه مي‌توان در حوزه‌هاي مختلف از آن سود جست. 
به نقل از روزنامه آرمان


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید