تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1411

تخريب باغ خيام با لودر

محيط زيست خراسان در حالي گودبرداري و تخريب باغ ۶. ۵ هكتاري خيام ۱۸ مشهد را تأييد مي‌كند كه حفظ و تثبيت باغ‌هاي شهري در مشهد از مصوبات شوراي عالي معماري و شهرسازي است. هفته پيش خبرهايي از تخريب و تغيير كاربري و قطع شبانه درختان باغ ۶. ۵ هكتاري خيام ۱۸ مشهد براي ساخت پروژه «جهان مال» منتشر شد. پيمانكار پروژه مدعي است كه تخريب و گودبرداري اين باغ با مجوز شهرداري و بر اساس پروانه احداث بنايي كه از سوی شهرداري مشهد براي موسسه اعتباري و مالي... صادر شده است، انجام مي‌شود. در حقيقت شهرداري مشهد در حالي براي تغيير كاربري باغ خيام مجوز داده كه بر اساس مصوبه سال گذشته شوراي عالي معماري و شهرسازي هرگونه تغيير كاربري باغ‌های مشهد ممنوع شده است. البته دبير اين شورا و معاون وزير راه و شهرسازي در نامه‌اي به استاندار خراسان رضوي اين موضوع را تذكر داده است. 
 مشهد؛ كلان‌شهري كه كمترين سهم فضاي سبز را دارد
آن‌طور كه رئيس كميسيون خدمات شهري شوراي شهر مشهد، مي‌گويد: اين باغ داراي يك پرونده قديمي مربوط به سال‌های گذشته است و در اصل و اساس كاربري آن تجاري بوده است. به گفته غلامحسين صاحبي، در حقيقت زميني كه امروز هتل هماي مشهد در آن ساخته شده كاربري فضاي سبز داشته، اما به هنگام ساخت اين هتل توافقي براي ساخت انجام مي‌شود كه در زمين فعلي در منطقه خيام ۱۸ به عنوان ما به ازاء، فضاي سبز ايجاد شود. صاحبي مي‌افزايد: سال گذشته مجددا مباحثي براي تجاري‌‌سازي محل فعلي فضاي سبز خيام ۱۸ مطرح شد كه بلافاصله جلوي مجوز آن را گرفتيم و در نهايت مقرر شد اگر قرار است زمين فعلي تجاري شود، ۲ هكتار زمين براي فضاي سبز در اختيار شهرداري قرار گيرد. بنابراين اگر اين دو هكتار زمين در اختيار شهرداري قرار گرفته باشد عمليات گودبرداري فعلي در خيام ۱۸ قانوني است اما تا جايي كه بنده اطلاع دارم اين ۲ هكتار زمين هنوز در اختيار شهرداري قرار نگرفته است. اين در حالي است كه مشهد در ميان كلان‌شهر‌هاي كشور بر اساس بررسي‌هاي مسئولان شوراي شهر از نظر ميزان فضاي سبز رتبه آخر را دارد و مردم اين شهر سال گذشته حدود ۱۴۰ روز هواي ناسالم تنفس كرده‌اند. اما متاسفانه در اين شرايط مجوز براي تبديل بهترين باغ‌هاي مشهد به پروژه‌هاي عمراني بزرگ داده مي‌شود و اين در حالي است كه در جاي‌جاي اين شهر زمين خالي بدون درخت براي ساخت اين پروژه‌ها وجود دارد. 
 باغ خيام خشك شد
مديركل محيط‌ زيست خراسان رضوي به مكاتباتي كه با معاونت خدمات شهري شهرداري مشهد داشته است، اشاره مي‌كند و مي‌گويد: با توجه به اينكه كاربري اين مكان باغ ميوه است، ساخت و‌ساز در آن از نظر محيط‌ زيست خلاف قانون است و بايستي از آن ممانعت به عمل‌آيد. صالحي با بيان اينكه البته تاكنون هيچ درختي در اين باغ قطع نشده است، مي‌گويد: تنها درختاني كه خشك شده‌اند، قطع شده اما اين مهم نيست كه درخت قطع نشده است چرا كه كاربري اين اراضي به‌طور كلي باغ و فضاي سبز است و ساخت و‌ساز در آن معنايي ندارد. او در پاسخ به اينكه گفته مي‌شود براي اينكه درختان آسيبي نبينند، آنها را از طريق روت بال جابه‌جا خواهند كرد، تاكيد مي‌كند: درختان اين باغ، درختان ميوه هستند و درباره درختان باغي به هيچ عنوان چنين روشي به كار برده نمي‌شود. مديركل محيط‌ زيست خراسان رضوي با اشاره به نقش اين باغ در كاهش آلودگي هواي شهر مشهد، مي‌گويد: خيابان خيام يكي از آلوده‌ترين نقاط شهر است. بنابراين چند ساله بودن درختان اين باغ اهميتي ندارد، مهم اين است كه كاربري اين مجموعه، باغ است. 
 مجلس مخالف تغيير كاربري فضاي سبز است
از سوي ديگر عضو فراكسيون محيط زيست مجلس نيز در اين زمينه مي‌گويد: فراكسيون محيط‌ زيست مجلس، با تغيير كاربري فضاي سبز در هر مكاني مخالف است و شهرداري‌ها اجازه ندارند برخلاف قانون، كاربري باغ‌ها و فضاي سبز را تغيير دهند. به گفته موسي‌الرضا ثروتي، در موارد استثناء در صورتي كه لازم باشد تغييراتي در يك باغ يا فضاي سبز رخ دهد، حتما بايستي با مجوز شوراي عالي شهرسازي و معماري باشد و وقتي كه اين مجوز داده نشود، هيچ كس حتي شهرداري‌ها و استانداري‌ها حق ندارند كه تغيير كاربري ايجاد كنند. به گزارش مهر، او وعده مي‌دهد: كه اين موضوع را در مجلس از نظر قانوني پيگيري كرده و مانع انجام تغيير كاربري در باغ خيام مشهد به صورت غيرقانوني شود. 
موضوعات مرتبط : محیط زیست    
استان مرتبط : خراسان رضوی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید