تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :986

2 اثر تاریخی چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی ثبت شد

میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری از ثبت دو اثر تاریخی این استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد

بهمن عسگری سوادجانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد، از ثبت دو اثر تاریخی فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی کشور خبر داد و اظهار کرد: مدرسه فرخی بروجن متعلق به دوره پهلوی اول در جلسه شورای ثبت و حریم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به ثبت ملی رسید.

وی با بیان اینکه تاریخی بودن، قدمت، تزئینات معماری و همچنین کالبد خاص اثر، حفاظت فیزیکی و کاربردی بنا و احیاء بنا از مهم‌ترین دلائل ثبت این اثر به شمار می‌روند افزود: محوطه باستانی تپه سیسته متعلق به دوره تاریخی و وجود لایه‌نگاری‌های تاریخی اعم از عصر نوسنگی، ساسانی و هخامنشی دومین اثر ثبتی نیز به شمار میرود.

عسگری در ادامه مهم‌ترین دلایل ثبت این اثر را نیز شامل تاریخی بودن، حفاظت کاربردی و تهیه عرصه و حریم اثر دانست و گفت: در تلاش هستیم تا با برنامه‌ریزی مناسب مشکلات این آثار را برطرف و به بهترین نحو ممکن از آن‌ها نگهداری کنیم.

میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: در این استان آثار تاریخی زیادی وجود دارد که سالانه گردشگران زیادی از سراسر کشور از این آثار تاریخی بازدید می‌کنند.

وی تصریح کرد: مجموعه تاریخی قلعه چالشتر، قلعه سردار اسعد بختیاری، قلعه امیرمفخم بختیاری، قلعه یوسف‌خان امیرمجاهد بختیاری، مجموعه موزه‌های تاریخی و ... از جمله آثار تاریخی در استان چهارمحال و بختیاری هستند.

 

 

منبع: خبرگزاری فارس- دی 1393
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

استان مرتبط : چهارمحال و بختیاری  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید