تاریخ آخرین ویرایش : سه شنبه،26-6-1398
تعداد بازدید :198

جنگل‌های هیرکانی، به فناوری حفاظتی مجهز می‌شوند

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: پایگاه‌های محلی جنگل‌های جهانی هیرکانی به فناوری روز، همچون کمرا تراپ (دوربین‌های ویژه پایش)، گشت هوایی، دوربین مداربسته پهپاد، پایش هوایی و حسگرهای حساس به دود و آتش مجهز می‌شوند.

 

محمدحسن طالبیان درنشست خبری که به مناسبت ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی با حضور استانداران و مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، مازندران، گلستان، سمنان و خراسان شمالی برگزار شد، افزود: برای جنگل‌های هیرکانی باید بودجه و ردیف اعتباری خاص و مستقل لحاظ شود که یکی از بندهای آن مربوط به تجهیز و توسعه این جنگل‌ها به ابزار فناورانه است.

وی اظهار داشت: خروج دام و دام‌سراها از محدوده حریم حفاظتی سایت‌های ثبت جهانی‌شده، برای حفاظت از این جنگل‌ها باید سازماندهی شود .

همچنین باید جابجایی جاده‌های ترانزیتی موجود در پارک ملی گلستان به محدوده خارج از عرصه حریم ثبت شده جهانی در ضلع شمالی پارک با توجه به طرح مصوب باید پیگیری شود.

طالبیان مقابله با قاچاق چوب را یکی دیگر از برنامه‌های الزامی در حفاظت از جنگل‌های ثبت جهانی شده هیرکانی ذکر و اضافه کرد: تأمین منابع اعتباری لازم توسط دستگاه‌های ذیربط برای کنترل قاچاق چوب و افزایش نیروهای حفاظتی از دیگر اقدامات الزامی است.

استفاده از خدمات اکوسیستمی جنگل، حذف بهره برداری چوب و توسعه اکوتوریسم مدیریت شده برای جایگزینی درآمد ناشی از فروش چوب از دیگر مواردی است که به آن باید توجه شود.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، افزود: ساماندهی مدیریت گردشگران در سایت‌های ثبت شده و متناسب با افزایش ظرفیت برد گردشگری، ایجاد سامانه اطفای حریق در هر سایت ثبت شده در آینده نزدیک از جمله اقداماتی است که انجام می شوند.

طالبیان توضیح داد: مدیریت پسماند زباله‌های شهری و روستایی و گردشگری در محدوده سایت‌های ثبت شده، توانمندسازی جوامع محلی و مشارکت جوامع محلی در بحث حفاظت از جنگل‌های هیرکانی از دیگر اقدامات ضروری برای حفاظت از این منطقه است. وی حمایت از طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی نوین در سایت‌های ثبت شده، اطلاع رسانی و آموزش فرهنگ حفاظت با استفاده از کتاب، بروشور و بسته‌های فرهنگی از دیگر اقدامات ضروری در این حوزه دانست.

برگرفته از روزنامه اطلاعات نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید