تاریخ آخرین ویرایش : یکشنبه،13-7-1399
تعداد بازدید :160

جنگل دو هزار‌ با جاذبه‌های متنوع

 

جنگل دو هزار نام یک منطقه توریستی از توابع بخش خرم آباد شهرستان تنکابن در شمال ایران است. آب و هوای دوهزار معتدل کوهستانی با تابستان‏های مطبوع و زمستان‏ های نسبتا سرد است. این منطقه فوق ‏العاده زیبا بوده و چشم ‏اندازی کوهستانی، چمنزار و جنگل ‏های مرتفع جلگه ‏ای دارد. دره دوهزار یک مقصد طبیعت‏ گردی با جاذبه ‏های متنوع است. مردم روستاهای دوهزار به زبان مازندرانی با لهجه گیلانی سخن می‏گویند.
درآمد اکثر مردم روستاهای دوهزار از فعالیت‏ های زراعی، باغداری و دامداری تأمین می‏ شود. گندم، گردو، سیب، فندق از محصولات زراعی و باغی این منطقه است. پرورش گل گاوزبان در مزارع روستاهای آن رایج بوده، دامداری از فعالیت‏ های اصلی روستاییان و گوشت و لبنیات، از محصولات دامی روستاهای دوهزار است.
از آنجا که مردان و زنان این منطقه، در کنار فعالیت‏ های زراعی و دامداری به تولید محصولات صنایع دستی همچون چوخا، چادر شب، جاجیم، سفره، کلاه پشمی، کول‏گیر، پوستین کلاه و جوراب پشمی هم می‏پردازند، می‌تواند برای کسانی که علاقمند به صنایع دستی هستند جذاب باشد.
دره سرسبز و زیبای دو هزار در ضلع شمالی ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، به علت شرایط طبیعی و اقلیمی ویژه، مجموعه زیستی و طبیعی کم‏نظیری است که قله‏ ها، چمنزارها، جنگل ‏ها، مرتع ‏ها و یخچال‏ های طبیعی را در خود جای داده است.رودخانه دو هزار، که از ارتفاعات الموت قزوین و تخت سلیمان سرچشمه می‏ گیرد، از حاشیه روستا عبور می‏کند و حواشی بسیار زیبایی دارد. این حواشی زیبا، در فصل تابستان محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت گردشگران محسوب می‏شود .
ارتفاعات دو هزار از مناظر زیبای این منطقه است که قله سیالان و ارتفاعات گردکوه از
مهم‏تر‌ین جاذبه‏ های آن است. قله سیالان مرتفع‏ ترین قله شهرستان تنکابن است. این قله با ارتفاع ۴۲۵۰متر یکی از جاذبه‏ های مهم ورزشی است که در مسیر صعود، مناظر کم نظیر آن بسیار
جالب‌توجه است. این مسیر از میان جنگل ‏های سرسبز و کوه‏ های مرتفع زیبا می‏گذرد. برای دست‌یابی به قله سیالان که با شکوهی وصف ‏ناپذیر جلوه ‏گری می‏کند ۵ساعت پیاده ‏روی لازم است. دشت دریاسر در مسیر صعود به این قله قرار دارد. این دشت زیبا با آب و هوای بسیار مطبوع و پوشیده از گل‏ها و گیاهان متنوع و چشم ‏اندازه کوه‏های زیبای هر تنگ لات،
خان‌بن، سیاه کل و کل لات و چشمه‏‌سارهای پرآب، یکی از جاذبه ‏های منحصر به فرد طبیعی ایران
به‌شمار می‏ رود.از دیگر ارتفاعات مورد علاقه کوه نوردان می‌توان به ارتفاعات گردکوه که ۱۳۰۰متر ارتفاع و از فضاهای مستعد و زیبای گردشگری دره دوهزار است نام برد .
پارک جنگلی چال دره (چالدره) در مسیر تنکابن به دو هزار، با مساحت ۹۴هکتار، در میان دلتای دو رود سه هزار و دو هزار قرار دارد. این پارک، از امکانات رفاهی و تسهیلات بهداشتی هم برخوردار است.
جنگل‏ های متراکم منطقه دوهزار، با انواع درختان راش، ون، چنار و هیرکانی، درفصول بهار، تابستان و پاییز، سرشار از رنگ‏های الوان می‏شوند و چشم ‏اندازهای زیبا و سحرانگیزی پدید می‏آورند. آبشار ماهی ورزان در سرچشمه رود دو هزار، مزارع گل گاوزبان و چشمه‌های گرخانی از دیگر جاذبه‏ های طبیعی دوهزار است.
مراسم سیزده شو، جشن تیرماه، مراسم نوروز خوانی، سیزده بدر، چهارشنبه سوری، شب یلدا و مراسم جمع‏ آوری گل گاوزبان از
سنت‏ های جالب توجه این منطقه است. موسیقی محلی روستاهای دوهزار با آواها و آهنگ‏های محلی در عروسی‏ ها و جشن‏ ها به صدا در می‏آید.
این منطقه از طریق شهر تنکابن و مسیر زیبای دره دو هزار قابل دسترسی است و جاد‏ه‏ای مناسب و آسفالت دارد. اگر از تنکابن به سمت خرم آباد (شهر کوچکی حدود ده کیلومتر تا تنکابن ) حرکت کنید، بعد از ۱۵کیلومتر در مسیر ۲۰۰۰به منطقه ای به اسم قلعه گردن می‌رسید؛ از آنجا مسیر دوهزار را ادامه بدهید. فاصله دوهزار از تهران ۲۷۰کیلومتر است و از طریق جاده چالوس با زمان تقریبی ۶ساعت امکانپذیر است.
داشتن راهنمای محلی برای رفتن به
جنگل‌های دوهزار را پیشنهاد می کنیم. همچنین جعبه کمک های اولیه، لباس و کفش مناسب و غذای فاسد نشدنی بلند مدت، قطب نما یا جی پی اس و به علاقمندان به عکاسی هم به همراه داشتن دوربین های خود را پیشنهاد می کنیم .

روزنامه اطلاعات نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید