تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :893

حیات شهری را به حراج نگذاریم

همایش ملی توسعه پایدار شهری‌، در چهار محور «معماری‌، عمران‌، شهرسازی و گردشگری» با حضور مسئولان دولتی و بخش خصوصی‌، استادان دانشگاه و کارشناسان صاحب نظر در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (‌ره‌) در قزوین برگزار شد‌.
به گزارش پیام ساختمان‌، در این همایش پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی‌، رحمان موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری‌، سید مهدی بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی‌، علی فرخ زاد رئیس سازمان نظام مهندسی استان قزوین‌، محمدرضا نوروزیان رئیس کانون معماران ایران‌، محمد علی حضرتی‌ها مدیرکل میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری قزوین‌، حامد مانی فر مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین‌، سید ابوالحسن نائینی رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی (‌ره‌) قزوین‌، جمعی از اعضای شورای شهر قزوین و نیز تعدادی از استادان و دانشجویان علاقه مند به این مباحث حضور داشتند‌.
از اصلی ترین موضوعات مطرح شده در همایش ملی توسعه پایدار شهری‌، می توان به تبیین مباحث توسعه پایدار شهرهای ایران با در نظر گرفتن سه فاکتور معماری‌، شهرسازی و گردشگری در عصر معاصر اشاره کرد‌. ضرورت توجه به محیط زیست برای کاهش آسیب هایی که به نام توسعه پایدار در شهرهای کشور رخ می دهد و ارائه راه حل های مناسب و متناسب با نیازهای این شهر‌ها از دیگر محورهای این برنامه بود که به صورت نشست هم اندیشی مطرح شد‌.
اخلال در تعادل جمعیتی
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت‌: افزایش شهرنشینی موجب اختلال در تعادل جمعیتی کشور شده‌است‌.
به گزارش پیام ساختمان‌، پیروز حناچی در همایش ملی توسعه پایدار شهری در قزوین در تشریح پیامدهای رشد شهرنشینی گفت‌: نداشتن تعادل جمعیتی موجب بروز مشکلات عدیده ای در سطوح گوناگون می شود که باید هرچه زودتر این پدیده را کنترل کرد‌.
وی به قانون استقرار نیافتن صنایع در 50 و 150 کیلومتری کلان شهر‌ها و تهران اشاره کرد و افزود‌: با اجرای این قانون در گذشته‌، قزوین در 150 کیلومتری تهران تبدیل به شهری صنعتی شد اما امروز با ساخت وسازهای بی رویه و رشد گسترده نرخ شهرنشینی‌، زنجیره ای از شهر‌ها حدفاصل تهران و قزوین در حال شکل گیری است که این زنجیره در حال به هم متصل کردن شهرهای قزوین و تهران است‌.
دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی با بیان اینکه شهرسازی و معماری در ایران طی دوره‌هایی از تاریخ دست خوش تغییرات و تحولاتی شده‌است‌، گفت‌: به دلیل بی توجهی به نیازهای محیطی و زیستی و همچنین حجم شهر‌ها‌، امروزه شاهد ترافیک در شهر‌ها‌، از بین رفتن فضاهای سبز و نیز به هم خوردن نظام طبیعی در شهر‌ها هستیم‌.
دکتر حناچی مصرف بی رویه انرژی را از دیگر عوارض طراحی غیرمنطقی شهر‌ها دانست و افزود‌: با افزایش نرخ رشد جمعیت در شهر‌ها و افزایش جمعیت شهری‌، مسائل و مشکلات متعددی شهر‌ها را تهدید می کند‌.
معاون وزیر راه و شهرسازی به وضعیت بافت‌های تاریخی هم اشاره کرد و گفت‌: امروز سرعت تخریب بافت های تاریخی بیشتر از سرعت حفاظت و بازسازی آنهاست‌. وی افزود‌: باید تدابیری اندیشیده شود تا بتوان فرآیند تخریب را به فرایند بازسازی و توسعه تبدیل کرد که در این میان نقش شورای شهر‌، نهادهای مردمی و مطبوعات تأثیرگذار و سازنده‌است‌.
حناچی با اشاره به لزوم حفظ میراث فرهنگی‌، اظهار داشت‌: با توجه به ظرفیت های که ایران در توسعه پایدار دارد‌، باید به میراث فرهنگی و بناهای تاریخی کشور توجه ویژه داشت‌، زیرا توسعه حوزه گردشگری می تواند به عنوان یکی از اولویت های توسعه پایدار شهرهای ایران در نظر گرفته شود‌.
وی ادامه داد‌: همان طور که میراث فرهنگی کشور به حوزه گردشگری وابسته‌است‌، حوزه گردشگری نیز به میراث فرهنگی و بناهای تاریخی کشور وابسته بوده و باید به آن توجه شود درحالی که امروزه توسعه شهری و ساخت وساز در شهرهای ایران با تخریب بناهای تاریخی صورت می گیرد‌.
معاون وزیر راه و شهرسازی تشکل های مردم نهاد را مهم ترین عامل در جلوگیری از تخریب بناهای تاریخی کشور معرفی کرد و گفت‌: امروزه باید به دنبال راهکار صحیح توسعه پایدار در شهرهای کشور بوده و از تخریب بی مورد بناهای تاریخی جلوگیری کرد‌. ضمن اینکه هیچ تصمیمی نباید پشت درهای بسته صورت گیرد بلکه مسئولان باید بتوانند از تصمیمات خود در راستای چگونگی توسعه شهر‌ها دفاع کنند‌.
حراج حیات شهری‌!
رئیس کانون معماران ایران گفت‌: نباید به بهانه‌های مختلف حیات شهری را به حراج گذاشت‌.
به گزارش پیام ساختمان‌، محمدرضا نوروزیان در همایش ملی توسعه پایدار شهری در قزوین‌، موضوع توسعه پایدار را ازجمله مباحث مهم در معماری و شهرسازی و گردشگری در عصر معاصر دانست و گفت‌: امروزه توسعه شهری در جهان بخش وسیعی از ادبیات علمی و نیز سیاست‌ها‌، برنامه‌ها و طرح‌ها را به خود معطوف ساخته‌است‌.
وی افزود‌: رشد فناوری و تغییرات سریع در سبک زندگی‌، اگرچه میزان رفاه و آسودگی زندگی انسان‌ها را افزایش داده‌است اما تخریب هرروزه محیط زیست را نیز در پی داشته که باید برای توقف آن برنامه ریزی کنیم‌.
نوروزیان ادامه داد‌: ضرورت توجه به محیط زیست برای کاهش این آسیب‌، توسعه پایدار را به عنوان راه حل مناسبی مطرح می کند و بدیهی است نقش معماران و شهرسازان و برنامه ریزان صنعت گردشگری در این زمینه با توجه به جایگاه آنها در سازندگی کشور بسیار حیاتی است‌.
رئیس کانون معماران ایران با اشاره به رکود ساخت وساز در سطح کشور‌، افزود‌: اکنون که صنعت ساخت وساز در کشور از رونق افتاده‌است‌، فرصت مناسبی فراهم شده تا افراد غیرمتخصصی که در این حرفه مشغول به فعالیت بودند به شغل‌های خود بازگردند‌.
وی گفت‌: با وجود اینکه فعالیت های قابل توجهی در سال های اخیر از سوی سازمان های دولتی و مجامع علمی صورت گرفته‌است‌، اما کمبود فعالیت هایی که دربرگیرنده مجموعه مباحث‌، دیدگاه‌ها و نگرش‌ها در زمینه معماری و توسعه شهری پایدار باشد‌، کماکان مشهود است‌.
نوروزیان افزود‌: در زمینه توسعه پایدار در جهت معکوس حرکت کرده‌ایم و تنها معیار ما در این زمینه گسترش فیزیکی شهر‌ها بوده به گونه ای که امروزه احداث ساختمان های بلند حتی در شهرهای کوچک ما نیز آغازشده است، حال آنکه نباید به بهانه های مختلف حیات شهری را به حراج گذاشت‌.
وی خاطرنشان کرد‌: نشاط شهری در دهه های گذشته با ساخت وسازهای بی رویه مغفول مانده و همین موضوع‌، مردم ما را در ردیف مردمان دنیا افسرده قرار داده‌است‌.
جای خالی آسیب شناسی
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین گفت‌: در حوزه برنامه ریزی و توسعه شهری نیازمند آسیب شناسی جدی هستیم‌.
به گزارش پیام ساختمان‌، علی فرخزاد در همایش ملی توسعه پایدار شهری در قزوین‌، گفت‌: با وجود بیش از 52 دانشگاه در استان و همچنین تعداد زیاد فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی و نیز قوانین و مقررات متعدد‌، همچنان نتایج مناسبی در حوزه برنامه ریزی و توسعه شهری مشاهده نمی شود و ازاین رو در این حوزه نیازمند آسیب شناسی جدی هستیم‌.
وی تصریح کرد‌: یکی از مشکلات موجود در حوزه توسعه شهری‌، نبود معادلات برد‌- برد و در نظر نگرفتن منافع مردم در تدوین ضوابط است؛ بنابراین باید ضوابط را به گونه‌ای بازتنظیم کنیم تا در مورد آنها پذیرش اجتماعی نیز وجود داشته باشد‌.
مهندس فرخزاد با بیان اینکه عمر ساختمان‌ها در کشور ما بیش از 30 سال نیست‌، قوانین مربوط به نظام مهندسی در کشور را قدیمی و نیازمند بازنگری دانست و افزود‌: باید بحث اصلاح قانون نظام مهندسی را شاهد باشیم تا عمر ساختمان های کشور افزایش یابد‌.
ادامه مراسم
در ادامه همایش ملی توسعه پایدار شهری‌، پیام تصویری دکتر عیسی محمد‌، رئیس اتحادیه بین المللی معماران (‌UIA‌) در قالب یک کلیپ از پیش ضبط شده به حاضران در مراسم ارائه شد‌. در بخش دیگری از این همایش‌، دو میزگرد و پنل تخصصی با حضور مهندسان و کارشناسان حوزه معماری‌، شهرسازی و گردشگری برگزار شد که در آن به صورت تخصصی موضوعات موردنظر خود در خصوص راهکارهای تحقق و نقش این سه رشته را در توسعه پایدار شهری مطرح کردند‌. ارائه مقالات برتر در 4 گرایش معماری‌، عمران‌، شهرسازی و گردشگری؛ پخش کلیپ صنعت گردشگری‌، شاهنامه خوانی و اجرای موسیقی محلی نواحی ایران از دیگر بخش های این مراسم بود‌. در پایان همایش ملی توسعه پایدار شهری نیز با اهدای تندیس و لوح افتخار به مدعوین و استادان‌، از شخصیت های برجسته و فعال در این عرصه تقدیر شد.

استان مرتبط : قزوین  
عضو مرتبط : سید محمد بهشتی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید