تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1569

خروج آثار تاریخی از فهرست ملی ناشی از نقص قوانین است

سید علیرضا قهاری رئیس انجمن مفاخر معماری ایران به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: ثبت آثار تاریخی در كشورمان از سال 1310 هجری شمسی آغاز و تاكنون بیش از 25 هزار اثر تاریخی ثبت شده ایم كه این آثار با توجه به قوانین كشورمان به ثبت رسیده است.

وی تصریح كرد: متاسفانه برای جلوگیری از خروج آثار تاریخی از فهرست ملی قوانینی وجود ندارد البته مجاز اتهامی برای كسانی كه به حریم آثار تاریخی تجاوز می‌كنند و در فصل مهم قانون مجازات اسلامی با عنوان تخریب اموال تاریخی و فرهنگی در نظر گرفته شده كه این جرم ها شامل سرقت، كاوش، خرید و فروش آثار عتیقه و تاریخی می‌شود كه لازم بوده اما كافی نیست.

قهاری خروج آثار تاریخی را ناشی از نقص قوانین دانست و اظهار داشت: مسئولین میراث فرهنگی باید لایحه ای را به مجلس ارائه دهند كه براساس آن دیگر كسی نمی‌تواند آثاری را كه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده خارج كند.

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران تاكید كرد: خروج آثار ثبت شده از فهرست آثار ملی ساعت ضررهای جبران ناپذیری به میراث فرهنگی كشورمان خواهدشد همچنین انجام این كار هم مالكان آثار تاریخی را تشویق به خروج ملكشان از فهرست آثار ملی می كند.

وی ابراز داشت: مجلس باید بودجه تملك آ‌ثار تاریخی را در حد قابل توجهی افزایش دهد تا میراث فرهنگی بتواند با توجه به اولویت بندی آثار تاریخی در هنگام خطر آن ها را خریداری، مرمت و حفاظت كند.

قهاری ادامه داد: آثار تاریخی با ارزشی در كشورمان وجود دارد كه میراث فرهنگی بودجه كافی برای خرید همه آن ها ندارد و مجلس باید خارج از هرگونه مسائل حاشیه ای با افزایش بودجه تملك آثار تاریخی به حفظ میراث فرهنگی كشور كمك كند.

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی باید تسهیلات ویژه و حمایتی برای مالكین آثار تاریخی در نظر بگیرد تا مردم تشویق به نگهداری از ملكشان شوند البته این نیاز به فرهنگسازی دارد و رسانه ها نیز باید در این زمینه كمك كند.

وی خاطرنشان كرد: مالكان آثار تاریخی علاوه بر مرمت ملك خود با كمك سازمان میراث فرهنگی می‌توانند با تغییر دادن به كاربردی فرهنگی در آمدزایی كنند در بسیاری از كشورها مردم خانه های تاریخی خود را به موزه تبدیل كرده و حتی برای بازدید آن بلیت می‌فروشند.

به نقل از باشگاه خبرنگاران

عضو مرتبط : سید علیرضا قهاری  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید