تاریخ آخرین ویرایش : شنبه،18-12-1397
تعداد بازدید :389

خلاصه گزارش همایش معماری بستکی

 

شنیدن زنگ تکان‌دهنده ساعت در نیمه‌های شب بسیار آزاردهنده و برخاستن از رختخواب در ساعت 5/4 صبح بخصوص اگر اضطراب از دست دادن پرواز اجازه داده باشد که خوابیده باشی بسیار سخت است و حاضری برای هر لحظه بیشتر در رختخواب ماندن بهائی بپردازی.

نشستن و انتظار در فرودگاه و مراحل بازرسی بدنی ملالت‌آور است. طی مسیر زمینی 215 کیلومتری بندرعباس- بستک نیز هر چند فضای سفر را عوض می‌کرد لکن مشاهده تابلوی شهر بستک رنج سفر را از یاد می‌برد.

برگزاری همایش معماری بستکی در روزهای 8 و 9 اسفند در بستک و دعوت از انجمن مفاخر معماری ایران جهت شرکت در این همایش فرصتی را برایمان فراهم نمود تا با بستک و معماری آن آشنایی بیشتری پیدا نمائیم. حضور بیش از سیصد نفر از مسئولان وکارشناسان و فرهیختگان علاقمند به بستک و معماری آن به این همایش اعتبار ویژه‌ای بخشیده بود. بخصوص آنکه دکتر مجید ارفعی به عنوان نگین فرهیختگان بستک با حضور در این همایش ارزش آن را دو چندان نموده بود.

در بدو ورود به شهر استقبال مهربانانه و بی‌ریایی مسئولان شهر و اعضاء کمیته برگزاری مراسم آنچنان برای میهمانان خوش‌آیند بود که می‌شد تصور کرد همه مردم بستک چنانند که ایشان بودند.

سازمان‌بخشی همایش آنچنان با درایت و صدق و صفا و مهربانی همراه بود که به‌نظر می‌رسید همه مردم شهر مهماندار شرکت‌کنندگان هستند.

چهره‌های خندان و پرعشق کسانیکه در طی مراسم عهده‌دار نظم و پذیرائی از مدعوین بودند آنچنان محسوس بود که احساس می‌کردیم از اینکه بستکی نیستیم در خودمان کاستی می‌بینیم.

نظام بخشیدن به اسکان میهمانان و پذیرائی با غذاهای محلی حاصل مدیریت خوب و بینش عمیق فرهنگی برگزارکنندگان بود. در فضای اطراف محل برگزاری همایش در چهره‌های شاد راهنمایان، عشق عمیق به شهر بستک موج می‌زد. عشقی که دامنه نفوذش در وجود ما و احتمالاً سایر میهمانان رسوخ کرده بود.

برگزاری مراسم با قرائت کلماتی آسمانی توسط جوانی خوش‌صوت از دانش آموختگان مدارس علوم دینی آغاز و با اجرای بسیار خوب مجری برنامه، سخنرانی‌ها در زمینه معماری اصیل بستکی شروع گردید. هر چند حضور در تمام 5 ساعت زمان برگزاری سخنرانی‌ها می‌توانست کسالت‌بار و خسته‌کننده باشد لیکن شور و عشقی که در بیان مجری و سخنرانان متعدد دیده می‌شد آنچنان بود که هنوز می‌تواست ادامه پیدا نماید.

                       

دکتر مجید ارفعی بی‌هیچ‌گونه ادعائی یافته‌های خود را از مصالح اولیه بنا در بین‌النهرین به تصویر کشید و سایر سخنرانان نیز ضمن به تصویر در آوردن معماری زیبا و دلنشین بستک و سابقه تاریخی آن و نفوذ بر معماری شهرهای حاشیه خلیج‌فارس و به‌خصوص تزئینات معمارانه بنا‌ها همایشی کاملاً معمارانه به اجرا درآمد. حضور مسئولان بلند‌پایه و علاقمند به کارهای عمرانی در این مراسم امید بیشتری را برای مسئولان شهری به دنبال داشت. تقدیر از برندگان مسابقه معماری (بر پایه شرایط اقلیمی و سنتی محلی) و کارهای عکاسی عکاسانی که در ایام مراسم تصاویری را ارائه داده بودند و رونمائی از کتابی در زمینه معماری بستک و تجلیل از خدمات معماران تجربی معروف بستک و مهندسان معماری که تأثیر بسیار در سیمای شهر داشته‌اند ازجمله آقای مهندس شهاب‌الدین ارفعی که بدون تلاش وی امکان تشکیل همایش مذکور امکان‌پذیر نبود محتوای همایش را غنی‌تر نموده بود. حضور تعدادی از معماران پیش‌کسوت عضو انجمن مفاخر معماری ایران و هنرمندان سرشناس سایر رشته های هنری از جمله عکاسی اهمیت خاصی را برای همایش رقم زده بود. به عنوان نماینده‌ای از انجمن مفاخر معماری ایران آرزو داریم شالوده اینگونه همایش‌ها در سایر شهرهای کشور نیز ریخته شود تا شاید در آینده شاهد اعتلای معماری اصیل بومی باشیم.

در پایان تقاضا دارد چنانچه امکان داشته باشد تمام و یا قسمتی از گزارش فوق به عنوان خبر جهت اطلاع اعضاء در سایت انجمن ارائه گردد.

 

 

 

 

با احترام یزدان هوش‌ور- خوب‌چهرکشاورزی

 

 

 

 

 

 

  

 نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید