تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :662

در جوامع پایدار موزه‌ها تاثیرگذارترند

18می مصادف با 28 اردیبهشت از سوی کمیته جهانی موزه‌ها با نام روز جهانی موزه نامگذاری شده است . این روز را بیش از 140 کشور که عضو ICOM هستند، جشن می‌گیرند و ایران هم یکی از این کشورهاست. موزه‌های کشور و کمیته ملی موزه ایران هرساله این مناسبت را برگزار می‌کنند. امسال محوریت شعار موزه‌ها «جامعه پایدار و موزه» است و بر اساس این محور از امروز تا سال آینده همه موزه‌ها در جهان سعی می‌کنند فعالیت‌هایی را حول محور این شعار انجام دهند که در ایران هم به همین شکل عمل می‌شود.
جامعه پایدار، جامعه‌ای است که نقطه مقابل ناپایداری است و در راستای صلح، رفاه و توسعه همگانی حرکت می‌کند. در این جوامع موزه‌ها بیش از سایر جوامع می‌توانند تاثیرگذار بوده و رسالت خود را انجام دهند. امسال می‌توانیم امیدوار باشیم در حوزه میراث‌فرهنگی اهل موزه در کشور بتوانند مسئولیت امور را داشته و فعالیت‌های خود را طوری سامان بدهند که ما شاهد مدیریت‌های پایدار موزه در جامعه پایدار باشیم. بخش میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی می‌تواند در این حوزه بسیار تاثیرگذار باشد.
میراث‌ فرهنگی یک موضوع فرابخشی است که به عنوان عامل و مبنای هر حرکت و برنامه‌ریزی توسعه‌ای در ایران و سطح جهان می‌تواند موثر باشد. بنابراین، باید با این نگاه به سازمان میراث‌ فرهنگی نگریست. فعالیت سازمان طی امسال و سال‌های گذشته باید بر این اساس می‌بود که مدیریت کشور نگاه مردم را به حوزه میراث‌فرهنگی بتواند تغییر دهد تا این تغییر منجر به ایجاد جایگاهی مناسب برای میراث‌فرهنگی در برنامه‌ریزی‌های روزمره و درازمدت باشد. میراث‌فرهنگی در واقع یک عامل کمک‌کننده، مقوم و جلوگیری‌کننده از هدر رفتن سرمایه‌های مادی و معنوی کشور‌هاست که تکیه بر آن در تمام حوزه‌های اداره امور می‌تواند مبنای موفقیت زودتر و رسیدن به هدف در زمانی کوتاه‌تر باشد.
در زمینه بازگشت آثار تاریخی که از کشور در سال‌های گذشته خارج شده است، ایران به پروتکل مصوب 1970 میلادی که مربوط به استرداد اموال فرهنگی و تاریخیِ خارج شده به شکل غیرقانونی از کشور مبداء است، ملحق شده است. قانون استرداد اموال فرهنگی قانونی است  که استرداد آثار تاریخی یک کشور در صورت اثبات منشاء آن، امکانپذیر خواهد بود و این قانون به قبل از تصویب خود عطف به ما سبق نمی‌شود.ایران جزو یکی از حوزه‌های تمدنی در میان دیگر کشورهای جهان است و این موقعیت موجب شده تا آثار تاریخی کشورمان مورد توجه دیگر موزه‌داران جهان باشد و با سابقه‌ای بیش از یک قرن انگیزه‌ای در خروج غیرقانونی آثار تاریخی کشورمان بوده است که تصویب پروتکل مربوط به استرداد قطعا مورد توجه کشورمان قرار گرفت و به آن پیوست. با تکیه بر این قانون بین‌المللی، شاهد بازگشت آثار تمدنی جیرفت و دیگر آثار تاریخی کشورمان در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد شمسی بودیم.
بازگشت آثار تاریخی موجب ایجاد شوق در میان علاقه‌مندان به آثار تاریخی کشورمان می‌شود و این مهم، بهانه‌ای است برای حضور آثار تاریخی در ایران تا قدمت تاریخی فرهنگ کشورمان را در معرض دید همگان قرار دهیم. سازمان بین‌المللی ایکوم (موزه‌ها) در پاریس قرار دارد. این سازمان هر سال کتابی را منتشر می‌کند تحت عنوان کتاب قرمز شامل تصاویر اشیای تاریخی مسروقه و خروج غیرقانونی از کشورها که الزام و ممانعتی در خرید و فروش‌ها دارد و رویت آن می‌تواند موجب توقیف آن توسط پلیس بین‌الملل و بازگشت به کشور مبداء باشد. بازگشت آثار تاریخی را بهانه توجه به بازگشت دیگر آثار تاریخی قرار دهیم و از طرفی علاوه بر آثار خارج شده پس از سال 1970 پیگیر آثار خارج شده قبل از این دوره برای مخدوش نشدن فرهنگ سرزمین خود باشیم؛ به این نحو که بازدید این آثار در موزه‌های مطرح جهان از سوی میلیون‌ها نفر می‌تواند خود معرف فرهنگ و تمدن ایران زمین باشد.
محیط طباطبایی - به نقل از روزنامه آرمان امروز


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید